Reklama

Reklama

Tokio 2020. Kogo zabraknie z polskich sportowców?

Reprezentacja Polski na igrzyska olimpijskie w Tokio liczy 211 zawodników. Mimo tak licznej kadry zabrakło w niej kilku znaczących w polskim sporcie sportowców, medalistów mistrzostw świata i Europy, byłych olimpijczyków.

Najbardziej zaskakująca jest nieobecność Adama Kszczota. 31-letni lekkoatleta, dwukrotny wicemistrz świata i trzykrotny mistrz Europy wypełnił minimum olimpijskie w biegu na 800 m. Niedawno poinformował jednak że nie pojedzie do Tokio.

Adam Kszczot, Ewa Swoboda, Sofia Ennaoui i inni

Kszczot podał trzy przyczyny tej decyzji: zgrupowanie w Kenii, które mocno dało mu się we znaki, sprawy rodzinne oraz złe samopoczucie po szczepieniu, które wyłączyło go z treningów na kilka dni. W biegu na 800 m Polskę reprezentować będą: Patryk Dobek, Marcin Lewandowski i Mateusz Borkowski.

Także krótko przed ogłoszeniem kadry o rezygnacji ze startu na igrzyskach poinformowała Sofia Ennaoui, najlepsza polska biegaczka na dystansie 1500 m, wicemistrzyni Europy na tym dystansie. Zawodniczka doznała typowo przeciążeniowej kontuzji pięty.

Reklama

Z lekkoatletów w reprezentacji Polski zabraknie Ewy Swobody. Najlepsza polska sprinterka znalazła się nawet w kadrze zatwierdzonej przez PKOl, ale kilka dni później, przed wyjazdem do Tokio, oznajmiła, że jednak nie jest w stanie wystartować z powodu kontuzji. To wielka strata dla polskiej sztafety 4x100 m.

Kibicuj naszym na IO w Tokio! - Sprawdź

W Japonii nie wystąpią również Patrycja Wyciszkiewicz, medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400 m oraz Angelika Cichocka, złota medalistka ME w Amsterdamie z 2016 roku na 1500 m. Cichocka nie wypełniła minimum olimpijskiego.

Nieobecni siatkarze stworzyliby dobrą reprezentację

Niezłą reprezentację Polski można byłoby stworzyć z zawodników, których odrzucił trener reprezentacji w siatkówce Vital Heynen. Niektórzy zawodnicy mieli słabszy sezon, inni nie znaleźli uznania w oczach belgijskiego szkoleniowca.

O medal w Tokio nie powalczą więc m.in.: Karol Kłos, Bartosz Bednorz, Artur Szalpuk, Marcin Komend, Damian Wojtaszek, Maciej Muzaj, Dawid Konarski. Na dobrą sprawę z odrzuconych zawodników wciąż można byłoby stworzyć bardzo silną reprezentację.

Bez mistrzyni świata w karate

W innych dyscyplinach zwraca uwagę brak w kadrze mistrzyni świata w karate z 2018 roku Doroty Banaszczyk. 24-letnia łodzianka nie przeszła skomplikowanych kwalifikacji olimpijskich w tym sporcie.

W kajakarstwie nie znalazło się miejsca dla dwukrotnej medalistki olimpijskiej Beaty Rosolskiej dawniej Mikołajczyk. 36-letnia zawodniczka po urlopie macierzyńskim nie była w stanie wrócić do dawnej olimpijskiej formy, choć zawzięcie próbowała wywalczyć kwalifikację. Jak sama przyznała bardziej niż obowiązki macierzyńskie przeszkodziła jej pandemia.

W Tokio nie wystartuje wicemistrz świata z 2019 roku i triumfator igrzysk europejskich, kanadyjkarz Tomasz Kaczor. Niespodziewanie przegrał rywalizację o przepustkę na igrzyska podczas zawodów kwalifikacyjnych z Mateuszem Kamińskim.

W sportach walki zwraca uwagę brak brązowego medalisty mistrzostw świata i wicemistrza Europy, zapaśnika Georga Sahakyana.

W żeglarstwie w klasie RS:X w regatach olimpijskich nie wystąpi Paweł Tarnowski, choć to on wywalczył kwalifikację dla Polski. W wewnętrznej rywalizacji przegrał jednak z Piotrem Myszką.

Olgierd Kwiatkowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje