Reklama

Reklama

Czy Polska zdobędzie jakiś medal na igrzyskach w Tokio?! Odpowiedź jest prosta

Polska po trzech dniach rozdawania medali na igrzyskach Tokio 2020 wciąż czeka na swoje pierwsze podium. Część kibiców podnosi lament i pyta, czy w ogóle zdobędziemy jakiś medal. W ramach odpowiedzi sprawdźmy, po ilu dniach trwania ostatnich letnich igrzysk, Polacy zdobywali swój pierwszy i drugi medal. Potrzeba trochę cierpliwości - kalendarz igrzysk jest tak skonstruowany, że więcej osiągamy w drugim tygodniu rywalizacji, gdy startują już lekkoatleci.

Niesamowita Atlanta 1996 była tylko jedna, podczas niej Renata Mauer zdobyła pierwszy złoty medal, jaki był do zdobycia na tamtych igrzyskach, a dzień później, po złotej niedzieli z triumfami Pawła Nastuli, Ryszarda Wolnego i Andrzeja Wrońskiego, Polska prowadziła w klasyfikacji medalowej. Tamten wspaniały start nie powinien być jednak dla nas punktem odniesienia. Kolejne igrzyska pokazywały, że w temacie medali dla Polski trzeba trochę cierpliwości. Nawet jeśli ten pierwszy nadchodził w miarę szybko.

Kiedy polski medal w Tokio 2020? Rio i Londyn: Medal pierwszego dnia igrzysk i... przerwa

Kalendarz zdobywania medali przez Polaków na dwóch ostatnich letnich igrzyskach olimpijskich, w Rio (2016) i Londynie (2012) był bardzo podobny. W obu przypadkach sukcesem Polaków kończył już pierwszy dzień rywalizacji o medale. W Rio brąz zdobył kolarz Rafał Majka (6 sierpnia), a w Londynie - Sylwia Bogacka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego (28 lipca). Narobili kibicom apetytu, a ci przez kilka kolejnych dni musieli zagryźć zęby. W Rio po medalu Majki były cztery dni przerwy (do 11 sierpnia), aż do dwóch krążków kobiecych osad w wioślarstwie - dwójki podwójnej (złoto Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj) i czwórki podwójnej (brąz Marii Springwald, Joanny Leszczyńskiej, Agnieszki Kobus i Moniki Ciaciuch). W Londynie przerwa była dłuższa, bo aż pięciodniowa, ale warto było czekać! W piątek 3 sierpnia 2012 r. medale zdobyli Tomasz Majewski w pchnięciu kulą (złoto), sztangiści Adrian Zieliński (złoto) i Tomasz Zieliński (brąz) oraz wioślarska dwójka podwójna Magdalena Fularczyk - Julia Michalska (brąz).

Reklama

Tokio 2020 - bądź z nami na igrzyskach olimpijskich! Sprawdź

Kiedy polski medal w Tokio 2020? Wieczność do medalu w Pekinie

Bardzo długo czekaliśmy na pierwszy polski medal igrzysk w 2008 roku. W Pekinie Polacy stanęli na podium dopiero ósmego dnia rywalizacji o medale. Wcześniej podium było blisko, ale zawsze odrobinę brakowało. Gwiazda wcześniejszych igrzysk, Otylia Jędrzejczak, na swoim koronnym dystansie (200 metrów stylem motylkowym) była czwarta. Walkę o brąz przegrał judoka Przemysław Matyjaszek, a w kajakarstwie górskim Agnieszka Stanuch skończyła na 5. miejscu. Oczekiwanie na pierwszy medal ciągnęło się w nieskończoność, część kibiców naprawdę była przekonana, że Polacy wrócą z Pekinu bez żadnego medalu. W sobotę 15 sierpnia 2008 r. najpierw srebro zdobyli jednak szpadziści (Tomasz Motyka, Robert Andrzejku, Adam Wiercioch, Radosław Zawrotniak), a po paru godzinach sensacyjnym wówczas złotym medalistą w konkursie pchnięcia kulą został Tomasz Majewski. Z Pekinu wróciliśmy ostatecznie z dziesięcioma medalami, w tym trzy były złota (ostatecznie skończyło się na 11 medalach i czterech złotach). Na taki dorobek w kolejnych azjatyckich igrzyskach, w Tokio, nie powinniśmy się obrazić.

Kiedy Polacy zdobywali swój pierwszy medal na igrzyskach?

Do tematu pierwszego polskiego medalu na danych igrzyskach kompleksowo podszedł Adam Bucholz ze Skijumping.pl. Według jego opracowania, zdecydowanie najdłużej na pierwszy polski medal na igrzyskach czekaliśmy na igrzyskach w Paryżu w 1924 roku. Musimy jednak pamiętać, że kalendarz igrzysk przedwojennych wyglądał zupełnie inaczej niż współcześnie, gdy wszystkie konkurencje są skumulowane w ciągu dwóch tygodni.

Czy wtorek przyniesie pierwszy medal dla Polski na igrzyskach Tokio 2020? Szans możemy upatrywać w drużynie szpadzistek, nie bez szans jest też Aleksandra Kowalczuk w taekwondo. Ostatni (prawdopodobnie) start na igrzyskach czeka Maję Włoszczowską. Medalowe szanse i występy Polaków we wtorek 27 lipca - sprawdź terminarz.

Bartosz Nosal

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama