Reklama

Reklama

Tokio 2020

Tokio. Rikako Ikee powalczy w olimpijskich kwalifikacjach

Japońska pływaczka Rikako Ikee, u której przed dwoma laty zdiagnozowano białaczkę, wystąpi w kwietniowych, krajowych olimpijskich kwalifikacjach do igrzysk w Tokio. W weekend zajęła trzecie miejsce w zawodach w stolicy ojczyzny na koronnym dystansie 100 m stylem motylkowym.

Eksperci od dawna uważali 20-letnią Ikee za kandydatkę do zdobycia złotego medalu olimpijskiego na 100 m "motylkiem". W lutym 2019 roku dowiedziała się jednak o ciężkiej chorobie i musiała przerwać karierę.

Reklama

Pół roku temu wróciła do sportu i wystąpiła w mityngu pływackim w Tokio. Wcześniej przekazała mediom i kibicom, że wyzdrowiała i jest gotowa do kolejnych wyzwań. W miniony weekend Ikee startowała w Tokyo Open, wygrywając w nieolimpijskiej konkurencji 50 m st. motylkowym - 25,77, i zajmując trzecią lokatę na dwa razy dłuższym dystansie. Na 100 metrów uzyskała czas 59,44, a minimum japońskiej federacji wynosi 57,10.

Tymczasem rekord kraju należący właśnie do Ikee to 56,08. W kwietniu Ikee, zdobywczynię sześciu złotych medali Igrzysk Azjatyckich 2018, czeka start w krajowych eliminacjach olimpijskich. Młoda pływaczka już wcześniej zapowiedziała, że powalczy o udział w IO w Tokio, ale bez żadnej presji.

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź

Zdecydowanie więcej czasu na zbudowanie formy będzie miała przed igrzyskami w Paryżu. W zawodach olimpijskich zadebiutowała w Rio de Janeiro mając 16 lat. W jej dorobku są trzy brązowe krążki mistrzostw świata na krótkim basenie w 2016 roku.

giel/ cegl/

Dowiedz się więcej na temat: Rikako Ikee