Reklama

Reklama

​Tokio. Przedłużony stan wyjątkowy w kilku regionach

Rośnie presja związana z organizacją w stolicy Japonii przełożonych z ubiegłego roku igrzysk olimpijskich. W piątek przedłużono do końca maja stan wyjątkowy w Tokio i kilku innych regionach, aby powstrzymać wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa.

Dotychczas stan wyjątkowy miał trwać do 11 maja, jednak z uwagi na nowe liczne przypadki zachorowań, m.in. w dużych miastach, jak Tokio czy Osaka, termin został wydłużony.

"Pokonamy to w najbliższej przyszłości" - powiedział premier Yoshihide Suga, obiecując zainicjować rządowe działania na rzecz przyspieszenia programu szczepień. Celem jest podawanie społeczeństwu miliona dawek dziennie.

Światowe media zwracają uwagę, że wydłużenie stanu wyjątkowego do 31 maja pozostawi margines mniejszy niż dwa miesiące przed planowanym na 23 lipca rozpoczęciem igrzysk.

Reklama

W Japonii narasta niechęć mieszkańców do planów organizacji imprezy. Powstała internetowa petycja wzywająca do odwołania tegorocznych igrzysk, pod którą w ciągu kilku dni podpisało się już 200 tysięcy osób.

Według danych rządowych Japonia odnotowała 618 197 przypadków zakażeń i 10 585 zgonów z powodu COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama