Reklama

Reklama

Tokio 2020

​Tokio - Polscy zapaśnicy walczyć będą w Budapeszcie o prawo startu w igrzyskach

Trzynastoosobowa polska ekipa zapaśnicza walczyć będzie w Budapeszcie (17-22 marca), w europejskich kwalifikacjach, o prawo występu w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Awans uzyskają tylko finaliści turnieju.

W ostatniej chwili w składzie Polaków kontuzjowanego wolniaka Zbigniewa Baranowskiego zastąpił Sebastian Jezierzański (Dąb Brzeźnica). Startujący w wadze 86 kg Baranowski (AKS Białogard) doznał na treningu kontuzji nogi.

Reklama

Zawodnik z Brzeźnicy zaliczył ostatnio dobry występ w silnie obsadzonym międzynarodowym turnieju w Kijowie, wygrywając rywalizację w kategorii 86 kg.

Turniej w stolicy Węgier, w którym wystartują zawodnicy specjalizujący się w stylu klasycznym, wolnym oraz kobiety, rozpocznie się 17 marca i potrwa do 22. Awans do igrzysk w Tokio, w każdym stylu i w każdej z sześciu kategorii olimpijskich, wywalczą tylko finaliści.

Polscy zapaśnicy mają już cztery bilety na igrzyska

Jak dotychczas zapaśnicy zdobyli dla Polski cztery miejsca w tokijskim turnieju. Dwa są udziałem Roksany Zasiny (ZTA Zgierz) w kategorii 53 kg oraz Jowity Wrzesień (CSiR Dąbrowa Górnicza - 57 kg), które uplasowały się na piątych miejscach mistrzostw świata w Nursułtanie w 2019 roku.

O kwalifikację w stylu klasycznym postarał się Tadeusz Michalik (Sobieski Poznań) w kat. 97 kg oraz wolniak Kamil Rybicki (Mazowsze Teresin) w wadze 74 kg. Michalik sklasyfikowany został w Nursułtanie na piątym miejscu, a Rybickiemu przypadło miejsce po dyskwalifikacji jednego z rywali w czempionacie globu.

O prawo startu w kolejnych igrzyskach powalczy nad Dunajem brązowa medalistka olimpijska z Pekinu w 2008 roku Agnieszka Wieszczek-Kordus.

Najmłodszym z Biało-Czerwonych jest 21-letni klasyk Szymon Szymonowicz.

Kilku pochodzi z rodzin o sportowych tradycjach. Klasyk Mateusz Wolny jest synem Ryszarda, który w Atlancie, podobnie jak trener reprezentacji Włodzimierz Zawadzki, stanął na najwyższym stopniu podium olimpijskiego w stylu klasycznym.

Najcięższy wśród klasyków Rafał Krajewski jest synem srebrnej medalistki igrzysk w Moskwie w skoku wzwyż Urszuli Kielan.

O występie w Tokio marzy Dawid Ersetic, mąż słynnej lekkoatletki, która w zakończonych w niedzielę w Toruniu halowych mistrzostwach Europy zdobyła srebrny medal w biegu na 400 m.

W Tokio o medale wśród kobiet, klasyków i wolniaków powalczy w każdej z sześciu kategorii wagowych po 16 zawodników. Po sześciu w każdym ze stylów awans zdobyło w mistrzostwach świata w Nursułtanie w 2019 roku.

Stawkę uzupełnią finaliści turniejów kwalifikacyjnych; europejskiego w Budapeszcie, światowego w Sofii (6-9 maja) oraz finaliści pozostałych turniejów kontynentalnych: Azji i Afryki-Oceanii oraz Ameryki Północnej i Południowej. Ten ostatni udało się rozegrać w marcu ubiegłego roku, jako ostatni turniej zapaśniczy przed ogłoszeniem ogólnoświatowej pandemii.

Skład na turniej w Budapeszcie:

kobiety (trener kadry Piotr Krajewski)

Iwona Matkowska (Grunwald Poznań/50 kg), Katarzyna Mądrowska (Feniks Pesta Stargard/62 kg), Agnieszka Wieszczek-Kordus (Grunwald Poznań/68 kg) oraz Natalia Strzałka (ZKS Slavia Ruda Śląska/76 kg)

mężczyźni (styl klasyczny, trener Włodzimierz Zawadzki)

Dawid Ersetic (Unia Racibórz/60 kg), Geworg Sahakjan (Cartusia Kartuzy/67 kg), Mateusz Wolny (Unia Racibórz/77 kg), Szymon Szymonowicz (Cement Gryf Chełm/87 kg) oraz Rafał Krajewski (Legia Warszawa/130 kg)

styl wolny (trener Jusup Abdusałamow)

Magomedmurad Gadżijew (Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalski/65 kg), Sebastian Jezierzański (Dąb Brzeźnica//86 kg), Radosław Baran (Grunwald Poznań/97 kg) oraz Robert Baran (Ceramik Krotoszyn/125 kg)

jej/ sab/ krys/

Dowiedz się więcej na temat: Tokio 2020