Reklama

Reklama

Tokio 2020

Tokio. Federacje sportów olimpijskich chcą przejrzystych zasad kwalifikacji

Federacje letnich dyscyplin chcą, by jak najszybciej zapadły decyzje dotyczące zasad kwalifikacji do igrzysk w Tokio. Do tej pory start w przełożonej z powodu pandemii COVID-19 z tego na przyszły rok imprezie zapewniło sobie 57 procent spośród 11 tysięcy potencjalnych olimpijczyków.

"To już naprawdę najwyższy czas, by podjąć decyzje. Potrzebujemy pomocy i przepływu informacji" - powiedział przedstawiciel światowej federacji wioślarskiej Matt Smith.

Reklama

Rozmowy przedstawicieli federacji z MKOl trwają od jakiegoś czasu, ale na razie nie widać ich efektów.

Przewodniczący MKOl Thomas Bach enigmatycznie odpowiada na apele federacji dyscyplin olimpijskich. Ostatnio stwierdził, że jeśli nie będzie czasu na rozegranie wszystkich turniejów czy zawodów kwalifikacyjnych w poszczególnych dyscyplinach, to trzeba się będzie posiłkować "alternatywnymi zasadami", by zdobyć bilety do Tokio. Jednym z rozwiązań mają być światowe rankingi.

Problemem jednak w tym, że wiele z nich zostało "zamrożonych" podczas pandemii, a zawody, w tym te rangi mistrzostw globu czy Pucharu Świata, nadal nie odbywają się zgodnie z planem.

"To wymaga elastyczności ze strony sportowców" - powiedział Bach, który w niedzielę wybiera się do Tokio z trzydniową wizytą. Będzie to jego pierwsza wizyta w Japonii od marca, gdy zapadła decyzja o przełożeniu igrzysk na 2021 rok.

olga/ pp/

Dowiedz się więcej na temat: Tokio 2020