Reklama

Reklama

Tokio 2020

Tokio 2020. Shinzo Abe: Igrzyska niemożliwe, jeżeli nie powstrzyma się koronawirusa

​Premier Japonii Shinzo Abe powiedział, że igrzyska w Tokio nie będą mogły odbyć się w przyszłym roku, jeżeli nie powstrzyma się pandemii koronawirusa. Z kolei gubernator tego miasta Yuriko Koike wezwała do przedłużenia stanu wyjątkowego w całym kraju.

Z powodu pandemii koronawirusa zmagania olimpijskie w Tokio zostały w marcu przeniesione niemal równo o rok, na okres od 23 lipca do 8 sierpnia 2021.

Reklama

Niektórzy eksperci uważają jednak, że nawet w przyszłym roku trudno będzie przeprowadzić igrzyska, jeżeli do tego czasu nie zostanie wynaleziona szczepionka przeciwko koronawirusowi.

- Mówiliśmy, że igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie muszą odbyć się w pełnej formie, aby sportowcy i kibice mogli bezpiecznie uczestniczyć w zawodach. Niemożliwe będzie zorganizowanie ich w tak kompletnej formie, dopóki nie zostanie powstrzymana pandemia koronawirusa - przyznał szef japońskiego rządu.

- W pełni zgadzamy się ze stanowiskiem premiera Abe - powiedział przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach.

Japonia wydała już blisko 13 miliardów dolarów na przygotowania.

Premier Abe nadmienił w środę, że igrzyska muszą odbyć się w sposób pokazujący, że świat wygrał walkę z koronawirusem i ostrzegł, iż Japonia powinna "przygotować się na przedłużającą się bitwę".

Dowiedz się więcej na temat: Tokio 2020 | Shinzo Abe