Reklama

Reklama

Tokio 2020

Tokio 2020. Polacy o awans olimpijski zagrają w maju 2021 w Grazu

​Światowy turniej kwalifikacji koszykarzy 3x3 do igrzysk w Tokio z udziałem Polaków odbędzie się w dniach 26-31 maja 2021 w austriackim Grazu - zadecydowały władze FIBA. Pierwotnie rywalizacja ta miała być rozegrana w marcu w indyjskim Bengaluru.

Po przesunięciu o rok terminu igrzysk w Tokio z powodu pandemii koronawirusa władze FIBA zmuszone zostały do zmiany w kalendarzu rywalizacji dyscypliny, która zadebiutuje na olimpijskich arenach.

Reklama

W turnieju światowym weźmie udział po 20 ekip (kobiet i mężczyzn) z 36 krajów. Awans do Tokio wywalczą po trzy najlepsze. W Grazu zostaną zbudowane tymczasowe trybuny "na świeżym powietrzu" - na reprezentacyjnym Rynku, mogące pomieścić 2000 widzów. Organizatorzy zakładają, że fani będą już mogli powrócić do kibicowania na różnych arenach sportowych.

Utrzymany został natomiast przez FIBA gospodarz turnieju kwalifikacyjnego europejskiego - Budapeszt. Nad Dunajem w rywalizacji ostatniej szansy o bilet do Tokio powalczy po sześć zespołów, a promocję otrzymają tylko zwycięzcy wśród kobiet i mężczyzn.

W igrzyskach w Tokio przełożonych z powodu pandemii na 2021 r. (23 lipca-8 sierpnia), w olimpijskim debiucie, wystąpi po osiem drużyn kobiecych i męskich. Polki nie mają szans na olimpijski awans i pozostaje im walka na Starym Kontynencie. Tegoroczne mistrzostwa Europy kobiet - z udziałem "Biało-Czerwonych" - pierwotne zaplanowane na koniec czerwca w Antwerpii, odbędą się, ale w trzecim bądź czwartym kwartale roku. Gospodarz najprawdopodobniej pozostanie bez zmian.