Reklama

Reklama

Tokio 2020

Tokio 2020. Japończycy odwołują wydarzenia towarzyszące igrzyskom

Półtora miesiąca przed początkiem igrzysk olimpijskich w Tokio władze japońskiej stolicy rezygnują z wydarzeń związanych z tą imprezą w obawie przed pandemią COVID-19. Dotyczy to m.in. oglądania zmagań sportowców na telebimach w miejscach publicznych – podają lokalne media.

Władze tokijskiego okręgu Sumida wycofały się z pomysłu stworzenia strefy wspólnego oglądania igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w komercyjnej Tokyo Skytree, najwyższej wieży telewizyjnej świata. Wcześniej władze miasta odwołały też strefę kibica w parku Yoyogi w okręgu Shibuya.

Podobne decyzję podjęły również władze miast Musashino i Chofu - zaznacza portal Japan News.

Tokio 2020 przed telewizorem?

Do rezygnacji z wszystkich takich wydarzeń wezwał prezes rządowego podkomitetu ds. walki z pandemią Shigeru Omi. "Jeśli publiczne oglądanie się odbędzie, kibice będą chcieli głośno dopingować" - zauważył w środę na posiedzeniu komitetu ds. zdrowia, opieki społecznej i pracy.

Reklama

Według Omiego oglądanie wydarzeń sportowych na placach i w innych miejscach publicznych stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. "To dobra okazja do nowego stylu dopingowania w domu, przez oglądanie igrzysk w telewizji" - powiedział.

Tego samego dnia gubernator prefektury Aichi Hideaki Omura zaapelował do mieszkańców, aby powstrzymali się od oglądania zawodów w miejscach publicznych, a także w dużych grupach w restauracjach i innych lokalach. Uzasadnił to obawą o zdrowie.

Igrzyska w Tokio - większość Japończyków przeciw

W dużej części Japonii, w tym w Tokio, wciąż obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu powstrzymania czwartej fali pandemii COVID-19. Dobowe bilanse nowych infekcji zmniejszyły się z 5-7 tys. na początku maja do 1-2 tys. obecnie. Z sondaży wynika jednak, że większość Japończyków sprzeciwia się organizacji igrzysk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje