Reklama

Reklama

Tokio 2020. Holandia gromi na dzień dobry. Potężny cios dla Indii

Hokej na trawie jest w Indiach sportem narodowym i jednym z nielicznych sportów olimpijskich, w których jeden z największych krajów świata się liczy. Klęska Hindusek z Holenderkami to zatem potężny i prestiżowy cios.

Pierwszy dzień po ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio był dla Indii niezwykle udany. Ten ogromny kraj zdobywa niewiele medali olimpijskich - łącznie od debiutu olimpijskiego w 1900 roku ma ich na koncie zaledwie 28 (dla porównania: Polska zdobyła 306 medali), z czego aż 11 wywalczyli hokeiści na trawie. Pierwszego dnia igrzysk w Tokio jednak Indie wywalczyły pierwszy medal - sztangistka Saikhom Mirabai Chanu zdobyła srebro w podnoszeniu ciężarów.

Nastroje Hindusów zepsuł jednak ich narodowy sport, w którym kobieca reprezentacja Indii przegrała pierwszy mecz z Holenderkami aż 1-5. To wynik niewiele tylko lepszy od rekordowej porażki indyjskich laskarek na igrzyskach, a było to 1-6 z Australią na poprzedniej imprezie w Rio de Janeiro.

Reklama

W odróżnieniu od mężczyzn, którzy od dziesięcioleci byli potęga w hokeju na trawie i nadal się w nim liczą, Hinduski w tym sporcie dopiero dobijają do czołówki. Po olimpijskim debiucie na okrojonych igrzyskach w Moskwie w 1980 roku, gdy zajęły wysokie, czwarte miejsce, wróciły na areny olimpijskie dopiero w 2016 roku w Rio de Janeiro. Teraz znów się zakwalifikowały, nawiasem mówiąc kosztem Polek, które pokonały 5-0 na turnieju w Hiroszimie w 2019 roku. W Tokio nie są faworytkami do medali, ale klęska z Holandią jest dotkliwa.

Tokio 2020. Holandia faworytem?

Holandia natomiast pragnie odzyskać olimpijskie złoto, utracone w 2016 roku na rzecz Wielkiej Brytanii. Wcześniej Holenderki wygrywały turnieje olimpijskie w Pekinie i Londynie, a także w 1984 roku w Los Angeles. W Tokio zaczęły imponująco od 5-1 z Indiami, a w drugim meczu tej grupy Irlandki wygrały z zespołem Republiki Południowej Afryki 2-0. 

Dla Irlandii był to pierwszy mecz na igrzyskach olimpijskich. Irlandzkie hokeistki zakwalifikowały się na igrzyska w Moskwie w 1980 roku, ale musiały je opuścić z powodu bojkotu imprezy przez kraje zachodnie.

Wyniki turnieju hokeja na trawie kobiet w Tokio 2020:

A. Holandia - Indie 5-1, Irlandia - RPA 2-0. W nocy grają Wielka Brytania - Niemcy (godz. 2.30)

B. W nocy grają: Australia - Hiszpania, Argentyna - Nowa Zelandia, Japonia - Chiny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje