Reklama

Reklama

Tokio 2020. Eksperci: Koronawirus szerzy się jak nigdy dotąd

Koronawirus szerzy się obecnie w Japonii szybciej niż kiedykolwiek i zaczyna zagrażać standardowej opiece zdrowotnej; mogą umierać ludzie, których w normalnych warunkach dałoby się uratować – ocenił panel ekspertów doradzających japońskiemu rządowi.

Na spotkaniu poświęconym pogarszającej się sytuacji koronawirusowej w Japonii eksperci ocenili, że rozwój pandemii jest szczególnie niepokojący w Tokio, gdzie trwają igrzyska olimpijskie, oraz w prefekturze Osaka. Ich opinię przytacza w czwartek japoński dziennik "Mainichi Shimbun".

"Widzimy infekcje szerzące się tak szybko, jak jeszcze nigdy dotąd" - ocenił jeden z członków panelu. "Zaczyna się pokazywać wpływ na standardowe usługi medyczne. Są bardzo silne obawy, że zmierzamy w stronę sytuacji, w której życie ludzi, których normalnie można byłoby ocalić, będzie stracone" - powiedział inny.

Reklama

Najnowsze informacje z igrzysk olimpijskich - Sprawdź

Tokio 2020 w cieniu koronawirusa

Najnowszy wzrost wiązany jest z bardziej zaraźliwym wariantem Delta, który odpowiada za 75 proc. nowych infekcji wykrywanych w regionie stołecznym, czyli w prefekturach Tokio, Kanagawa, Chiba i Saitama. W Osace, Kioto i Hyogo wariant Delta odpowiada za ok. 30 proc. zakażeń.

"Mainichi Shimbun" zaznacza, że kilka prefektur spełnia obecnie warunki ogłoszenia stanu wyjątkowego z powodu "wybuchowego wzrostu zakażeń", ponieważ tygodniowa średnia wykrywanych przypadków przekracza tam 25 na 100 tys. mieszkańców. W Tokio, gdzie stan wyjątkowy już obowiązuje, współczynnik ten wynosi 89, a w czwartek miasto zgłosiło ponad 3,8 tys. nowych zakażeń, najwięcej od początku pandemii.

COVID-19: W Japonii w ciągu doby ponad 10 tys. nowych infekcji

Telewizja Nippon, cytowana przez agencję Reutera, podała w czwartek, że w ciągu ostatniej doby w kraju po raz pierwszy odnotowano ponad 10 tys. nowych infekcji.

Według ekspertów restrykcje nie ograniczyły skutecznie nocnego życia w stolicy i nie obniżyły liczby infekcji. Tymczasem pojawiające się wśród członków rządu pomysły zacieśnienia obostrzeń napotkały opór. "Nie możemy zyskać zrozumienia ludzi, którzy są zmęczeni przedłużającymi się wysiłkami w celu unikania codziennych aktywności" - powiedziało cytowane przez "Mainichi Shimbun" anonimowe źródło rządowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje