Reklama

Reklama

Tokio 2020. Dżudo: złoto dla siostry i brata tego samego dnia!

Niezwykły dzień dla rodzeństwa japońskich dżudoków. Złoty medal w kategorii 52 kg kobiet zdobyła Uta Abe, w kategorii 66 kg najlepszy był jej brat Hifumi! Polka Agata Perenc odpadła w eliminacjach

W niedzielę w Tokio rozdane kolejne medale w dwóch kategoriach. Japończycy zapamiętają ten dzień na długo. Rywalizowały kobiety do 52 kg i mężczyźni do 66 kg. Pochodzące z Kobe rodzeństwo przeszło do historii

Dżudo: Siostra zdobywa złoto dla Japonii

Polka Agata Perenc była pierwszą polską judoczką uczestniczącą w igrzyskach. Niestety, w 1.rundzie po dogrywce przegrała przez waza-ari z Brazylijką Larissą Pimentą i odpadła. Brazylijka w kolejnej rundzie uległa z kolei przez ippon Japonce Utą Abe. Faworytka gospodarzy dotarła do finału, w którym spotkałą się z inną znakomitą dżudoczką w tej kategorii. W półfinale Francuzka Amandine Buchard potrzebowała zaledwie 16 sekund żeby przez ippon pokonać Szwajcarkę Fabienne Kocher.

Reklama

Załamana Kocher nie podniosła się nawet w pojedynku o brąz, nie dała w nim rady Brytyjce Chelsie Giles (ippon). Drugi brązowy medal zdobyła Odetta Giuffrida, która przez ippon pokonała ambitną Węgierkę Rekę Pupp. Giuffrida to srebrna medalistka olimpijska z Rio de Janeiro.

W pojedynku o złoto spotkały się dwie główne faworytki. Dotąd Abe wygrała z Buchard pięć razy przy jednej porażce. Pojedynek był bardzo wyrównany, żadna z zawodniczek długo nie potrafiła przeprowadzić punktowanej akcji. Dopiero w piątej minucie dogrywki Japonka znalazła na Francuzkę sposób w parterze. Po zwycięstwie Japonka rozpłakała się z radości.W poniedziałek walczyć będzie Julia Kowalczyk (57 kg), która dwa lata temu w Tokio zdobyła brązowy medal mistrzostw świata.

Dżudo: Brat zdobywa złoto dla Japonii

W turnieju mężczyzn triumfował o dwa lata starszy od siostry Hifumi Abe. W półfinale, pokonując dzięki efektownemu rzutowi przez ippon Brazylijczyka Daniela Cargnina, nie okazał żadnej radości. Po tej walce nie zadrgał mu na twarzy żaden mięsień, nie pokazał najmniejszych emocji.

W finale zmierzył się ze świetnym przeciwnikiem. Waża Margwelaszwili z Gruzji na mistrzostwach świata dwa razy zdobywał brązowy medal. Japończykowi nie dał jednak rady. Abe zastosował technikę o soto gari czyli duże zewnętrzne podcięcie. Dzięki temu wygrał przez waza-ari

Brązowe medale zdobyli Baul An z Korei Południowej, który przez ippon pokonał Włocha Manuela Lombardo oraz Cargnin, który wygrał z Izraelczykiem Baruchem Szmajłowem (waza-ari).

Wyniki:
kobiety, 52 kg

finał: Uta Abe (Japonia) - Amandine Buchard (Francja) 10-0

mężczyźni, 66 kg

finał:  Hifumi Abe (Japonia) - Waża Margwelaszwili (Gruzja) 1-0

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje