Reklama

Reklama

Tokio 2020: Drugie złoto dla Chin, historyczny wyczyn

Zhihui Hou z Chin została mistrzynią olimpijską w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 49 kilogramów. Do historii tej dyscypliny przeszła zawodniczka z Papui Nowej Gwinei, która wystąpiła w swoich piątych igrzyskach. Polki nie startowały.

Drugi komplet medali podczas igrzysk olimpijskich w Tokio rozdano w podnoszeniu ciężarów. Jako pierwsze na podeście pojawiły się zawodniczki rywalizujące w kategorii do 49 kilogramów. Po rywalizacji w grupie B, którą wygrała z wynikiem 178 kg wygrała Ludia Montero Ramos z Kuby, do gry wkroczyły najlepsze sztangistki tej kategorii.

Po rwaniu na prowadzeniu znajdowała się Zhihui Hou z Chin, która wynikiem 94 kg ustanowiła nowy rekord olimpijski, tylko o dwa kilogramy słabszy od rekordu świata, również należącego do tej zawodniczki. Na drugiej pozycji, po wyrwaniu 87 kg, znajdowała się reprezentanta Indii Chanu Saikhom Mirabai, natomiast na trzeciej pozycji plasowała się Jourdan Elizabeth Delacruz z USA. Amerykanka co prawda w swojej trzeciej próbie wyrwała 89 kg, ale sędziowie po wideoanalizie nie zaliczyli jej tego ciężaru.

Reklama

Gdzie i kiedy oglądać Polaków w Tokio - Sprawdź teraz!

Prawdziwy dramat w podrzucie przeżyła Delacruz. Amerykanka, chcąc bronić się przed atakiem Indonezyjki Windy Cantiky Aisah, która zaczęła od 103 kg, zadysponowała na sztandze aż o pięć kilogramów więcej i niestety spaliła wszystkie trzy próby, tracąc szansę na olimpijski medal. Aisah ostatecznie podrzuciła 110 kg, co w dwuboju dało jej 194 kg i brązowy medal. Zwycięsko z walki o złoto wyszła Hou, która podrzuciła 116 kg, uzyskując 210 kg w dwuboju, ustanawiając tym samym rekord olimpijski. Mirabai z Indii podrzuciła o kilogram mniej i wobec strat w rwaniu musiała zadowolić się srebrnym medalem.

Poza medalistkami warto wyróżnić również startującą w grupie B zawodniczkę z Papui Nowej Gwinei. Kiedy podnoszenie ciężarów kobiet w 2000 roku w Sydney debiutowało w programie olimpijskim Loa Dika Toua z wystąpiła w igrzyskach w wieku 16 lat. W sobotę w Tokio zaliczyła piąty start w największej sportowej imprezie globu, przechodząc tym samym do historii tej dyscypliny.

Polki nie startowały.

Wyniki podnoszenia ciężarów, kat. 49 kg kobiet:

 1. Hou Zhihui (Chiny)                               210 kg (94 kg rwanie + 116 kg podrzut)

 2. Chanu Saikhom Mirabai (Indie)                    202 (87+115)

 3. Windy Cantika Aisah (Indonezja)                  194 (84+110)

 4. Fang Wan-Ling (Tajwan)                           181 (80+101)

 5. Nina Sterckx (Belgia)                            180 (81+99)

 6. Ludia Montero (Kuba)                             178 (82+96)

 7. Anais Michel (Francja)                           177 (78+99)

 8. Beatriz Elizabeth Piron Candelario (Dominikana)  176 (81+95)

KK

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje