Reklama

Reklama

Tokio 2020. Członek MKOl: Szczepionka nie daje gwarancji, że igrzyska się odbędą

Członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego John Coates przyznał, że nawet jeśli uda się opracować szczepionkę na COVID-19, przeniesione z tego na przyszły rok igrzyska w Tokio mogą się nie odbyć.

Olimpiada miała się rozpocząć 24 lipca br., ale z powodu pandemii koronawirusa została przełożona na przełom lipca i sierpnia 2021 roku. Zarówno japońscy organizatorzy, jak i MKOl zapowiedzieli już, że o kolejnej zmianie terminu nie ma mowy i jeśli impreza nie odbędzie się latem przyszłego roku, zostanie odwołana.

Coates, który jest przewodniczącym Komisji Koordynacji igrzysk, w australijskich mediach potwierdził to stanowisko oraz zaznaczył, że kluczowa dla oceny szans na organizację imprezy będzie sytuacja na świecie w październiku.

Reklama

"Jeśli będziemy mieli sygnały, że (pandemia - przyp.) jest pod kontrolą, ale wciąż się nie zakończyła, rozpoczniemy analizę różnych scenariuszy, w myśl których igrzyska mogłyby się odbyć. Czy odizolujemy Wioskę Olimpijską? Czy poddamy kwarantannie wszystkich sportowców? Czy ograniczymy liczbę kibiców na trybunach? Czy odizolujemy sportowców od przedstawicieli mediów w strefach mieszanych? Będziemy mieli cały szereg scenariuszy zakładających, że walka o medale będzie możliwa. Ale to mogą być zupełnie inne igrzyska niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni" - przyznał Coates.

Australijczyk ma jednak wątpliwości, czy impreza faktycznie będzie mogła odbyć się w przyszłym roku - nawet jeśli powstanie szczepionka.

"Musimy założyć, że albo jej nie będzie, albo nie wystarczy jej dla całego świata. Fakt, że do Japonii mają przyjechać sportowcy z 206 krajów, stwarza poważne problemy. A nie wszystkie państwa są na tak zaawansowanym etapie walki z pandemią jak my (Australia - przyp.). Wczoraj w Brazylii potwierdzono 10 tysięcy nowych przypadków zakażenia" - zwrócił uwagę.

Na całym świecie koronawirusa wykryto u ponad pięciu milionów osób, a ponad 330 tysięcy zmarło na COVID-19.

mm/ krys/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje