Reklama

Reklama

Tokio 2020. Ciężarowcy z Tajlandii i Malezji odsunięci od udziału w igrzyskach

Reprezentanci Tajlandii i Malezji w podnoszeniu ciężarów nie wystąpią w przełożonych na 2021 rok igrzyskach olimpijskich w Tokio. To efekt dyskwalifikacji nałożonej przez międzynarodową federację w tej dyscyplinie (IWF) z powodu dużej liczby przypadków stosowania dopingu.

W sobotnim oświadczeniu IWF poinformowała, że zawodnicy z tych krajów nie będą rywalizować w igrzyskach w Tokio, niezależnie od zmiany daty imprezy.

Zmagania olimpijskie w stolicy Japonii zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa niemal równo o rok, na okres od 23 lipca do 8 sierpnia 2021.

Tajlandia jest potęgą w podnoszeniu ciężarów, zwłaszcza w niższych kategoriach wagowych.

Federacje z Tajlandii i Malezji mają prawo odwołać się od orzeczenia IWF w ciągu 21 dni do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

Reklama

Tajlandia już w 2019 roku dobrowolnie wycofała się z rywalizacji w ciężarach na igrzyskach w Tokio (wtedy planowanych na 2020 rok) z powodu serii przypadków stosowania dopingu przez swoich reprezentantów.

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów w sobotę poinformowała również o nałożeniu grzywny w wysokości 200 tysięcy dolarów na tajlandzką federację (TAWA).

Aż ośmioro ciężarowców tego kraju zostało przyłapanych na stosowaniu dopingu podczas mistrzostw świata 2018 w Aszchabadzie w Turkmenistanie. Wśród nich były dwie mistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro - Sopita Tanasan i Sukanya Srisurat.

IWF zawiesiła status członkostwa TAWA na trzy lata, dodając, że sankcje zostaną zweryfikowane w dniu 7 marca 2022 roku lub później, jeśli "TAWA będzie mogła wykazać, że spełnia wcześniej określone kryteria".

W styczniu tego roku cały zarząd tajlandzkiej federacji podał się do dymisji niecały miesiąc po tym, jak w filmie dokumentalnym niemieckiej telewizji pojawiły się zarzuty dotyczące dopingu wśród bardzo młodych ciężarowców.

Malezyjska Federacja Podnoszenia Ciężarów została zawieszona na rok. Według IWF sankcja zostanie zweryfikowana i może zostać zniesiona najwcześniej 1 października 2020 roku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje