Reklama

Reklama

Piąty olimpijski start sztangistki z Papui Nowej Gwinei

Kiedy podnoszenie ciężarów kobiet w 2000 roku w Sydney debiutowało w programie olimpijskim Loa Dika Toua z Papui Nowej Gwinei wystąpiła w igrzyskach w wieku 16 lat. W sobotę w Tokio zaliczyła piąty start w największej sportowej imprezie globu.

Ubrana w czerwono-czarny kostium w barwach narodowych zaliczyła dwa udane podejścia w rwaniu w kategorii 49 kg i po każdym z radości mocno się uśmiechała.

Historyczny występ 37-latki, która jako pierwsza sztangistka po raz piąty wystartowała w igrzyskach, ze względu na sanitarne obostrzenia obserwowała ledwie garstka dziennikarzy, sędziów, trenerów i innych sportowców. Z powodu kłopotów ona sama była bliska decyzji o zakończeniu przygody ze sportem, gdyż w 2013 roku zachorowała na gruźlicę.

- To był najgorszy moment w życiu. Kiedy wylądowałam w szpitalu bałam się, że będę musiała rzucić ciężary - przyznała, cytowana przez oficjalną stronę internetową igrzysk.

Reklama

Kibicuj naszym na IO w Tokio! - Sprawdź

Do uprawiania tego sportu zachęciła ją ciotka, która także dźwigała.

- Na początku robiłam to wyłącznie dla zabawy. Ale bardzo mi się spodobało i już jako 13-latka zadebiutowałam w zawodach międzynarodowych - wspomniała Toua, która na otwarciu igrzysk w Atenach w 2004 roku była chorążym swojego kraju. W Grecji zajęła szóste miejsce w kategorii 53 kg.

Jej największe sukcesy to mistrzostwo Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej 2014 roku w Glasgow i 12 tytułów mistrzyni Oceanii.

pp/ co/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje