Reklama

Reklama

Paweł Raczkowski sędzią igrzysk olimpijskich w Tokio

FIFA opublikowała listę sędziów, którzy będą prowadzić piłkarskie spotkania letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Wśród nominowanych znalazł się jeden Polak Paweł Raczkowski, który będzie sędzią VAR.

W gronie powołanych znalazło się aż 99 sędziów z 51 krajów, którzy będą prowadzić spotkania igrzysk olimpijskich. Wśród nich jest 25 sędziów głównych, 50 asystentów oraz 20 arbitrów VAR. Dodatkowo FIFA powołała 4 tzw. "suport referees", którzy będą pełnić rolę sędziów technicznych.

Paweł Raczkowski na zbliżających się igrzyskach olimpijskich będzie pełnił funkcję sędziego VAR. Warszawski arbiter, który 10 maja ukończy 38 lat, od ponad 10 lat sędziuje spotkania Ekstraklasy i jak do tej pory był rozjemcą 249 meczów na tym szczeblu rozgrywkowym*. W 2013 roku został sędzią międzynarodowym i już w lipcu zadebiutował w Lidze Europy, a rok później w Lidze Mistrzów. W ubiegłym roku Raczkowski był rozjemcą finału Pucharu Polski.

Reklama

Paweł Raczkowski jest jednym z nielicznych sędziów piłkarskich, którzy będą reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich. Innymi arbitrami na IO byli: Michał Listkiewicz w 1988 roku w Seulu i Katarzyna Nadolska (obecnie Wierzbowska) w roku 2008, gdzie impreza odbywała się w Pekinie.

Historyczne igrzyska dla futbolu

Po raz pierwszy w historii na igrzyskach olimpijskich zostanie wykorzystana technologia VAR, która będzie pozwalać na weryfikowanie poprawności kluczowych decyzji sędziów. Jest to z pewnością ważny krok dla FIFA w kontekście zbliżających się mistrzostw świata 2022 w Katarze i mistrzostw świata kobiet 2023 w Australii i Nowej Zelandii.

Przygotowanie sędziów będzie regularnie monitorowane zarówno przed, jak i w trakcie trwania igrzysk olimpijskich. Kontrolować to będzie zespół trenerów technicznych, instruktorów, trenerów fitness i fizjoterapeutów, którzy mają zapewnić sędziom optymalne warunki do przygotowania się i późniejszej pracy na boisku.

Zobacz skróty półfinałowych spotkań LM

Sprawdź teraz!

Przełożone ze względu na pandemię na ten rok igrzyska w Tokio odbędą się w dniach 23 lipca - 8 sierpnia. Turniej kobiet rozpocznie się jednak w środę 21 lipca 2021 r. meczem Anglia - Chile, a zakończy się spotkaniem o złoty medal 6 sierpnia. Zawody mężczyzn rozpoczną się dzień później - 22 lipca, gdzie zmierzą się reprezentacje Egiptu i Hiszpanii. Mecz o złoto rozegrany zostanie 7 sierpnia w Jokohamie.

Łukasz Rogowski

*Dane za transfermarkt.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje