Reklama

Reklama

Igrzyska olimpijskie w Tokio. Jest oficjalna decyzja w sprawie zagranicznych kibiców

Zagraniczni kibice nie wezmą udziału w tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio - ogłosili w sobotę oficjalnie organizatorzy japońskiej imprezy.

Ze względu na pandemię koronawirusa zaplanowane na 2020 rok igrzyska w Tokio zostały przełożone o 12 miesięcy.

Dzisiaj Komitet Organizacyjny zdecydował, że igrzyska odbędą się bez udziału zagranicznych kibiców, potwierdzając niedawne medialne spekulacje na ten temat.

Jak podano w komunikacie, Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz Paraolimpijski w pełni szanują i akceptują decyzję organizatorów w Japonii.

Już kilka tygodni temu agencja prasowa Kyodo przekazała informację, że kibice zagraniczni nie dostaną pozwolenia na przyjazd do Tokio na igrzyska. Powoływała się wtedy na japoński rząd. Komitet Organizacyjny wówczas zdementował te doniesienia.

Reklama

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź

Kyodo podała dziś, że podczas igrzysk zabraknie nie tylko zagranicznych kibiców, ale i wolontariuszy. Agencja przewiduje, że do Japonii mogą zostać zaproszeni tylko pojedynczy wolontariusze ze specjalistycznymi umiejętnościami, jak znajomość języków mniejszości lub najwyższej klasy informatycy.

Z decyzji w sprawie kibiców najmniej zadowolona jest branża turystyczna, ale i organizatorzy zanotują - według wstępnych szacunków - milionowe straty z powodu braku sprzedaży biletów zagranicznym kibicom.

"Zarówno Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jak i Paraolimpijski, w pełni akceptują i popierają naszą decyzję. Wszyscy zagraniczni kibice, którzy już zakupili wejściówki, otrzymają zwrot kosztów" - można przeczytać w opublikowanym oświadczeniu.

Sprzedane bilety

Sprzedażą biletów zajmowała się jednak firma zewnętrzna, która pobierała 20 procent prowizji. Nie wiadomo zatem, czy mowa o zwrocie całkowitym. Organizatorzy na razie nie potrafili na to pytanie odpowiedzieć.

Dotychczas zagranicznym kibicom sprzedano ok. 600 tysięcy biletów na igrzyska oraz ok. 30 tysięcy na paraolimpiadę. Z kolei Japończycy zakupili w sumie ok. 4,5 mln wejściówek. Nie wiadomo jednak na razie, czy ktokolwiek będzie mógł zasiąść na trybunach. Ostateczna decyzja ma zapaść do końca kwietnia.

Organizatorzy nie będą jednak partycypować w ewentualnych stratach wynikających z opłaconych już rezerwacji hotelowych.

"Nie pokryjemy kosztów już opłaconych hoteli" - przekazał dyrektor zarządzający Komitetu Organizacyjnego Toshiro Muto, który dodał, że kwota strat wynikających ze zwrotu kosztów zakupionych już biletów nie zostanie upubliczniona.

Walczyła o to

Jak podają miejscowe media to nowej przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Seiko Hashimoto najbardziej zależało na zakazie wjazdu dla zagranicznych kibiców. W ten sposób chce ona budować zaufanie miejscowej społeczności i chce pokazać, że bezpieczeństwo Japończyków jest najważniejsze.

"Musimy zapewnić bezpieczeństwo wszystkich uczestników igrzysk, ale i miejscowego społeczeństwa. Już teraz jesteśmy mu winni ogromny szacunek" - powiedział kilka dni temu szef MKOl Niemiec Thomas Bach.

Z opublikowanej niedawno ankiety przeprowadzonej przez dziennik "Yomiuri" wynika, że tylko 18 procent Japończyków zgodziłoby się na dopuszczenie fanów z innych krajów do udziału w igrzyskach. Przeciwną opinię wyraziło 77 procent respondentów.

Rywalizacja olimpijska została przełożona ze względu na Covid-19 z 2020 na 2021 rok; ma się odbyć w terminie 23 lipca - 8 sierpnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje