Reklama

Reklama

Eliminacje olimpijskie Tokio 2020. Z powodu koronawirusa Haiti grało bez bramkarza

Kiedy zaczynał się mecz Haiti z Hondurasem w ramach eliminacji turnieju piłkarskiego igrzysk olimpijskich, ekipa haitańska grała bez bramkarza. Ten wbiegł na boisku w trakcie meczu, z negatywnym wynikiem na koronawirusa, którego wcześniej nie miał.

Na turnieju olimpijskim w Tokio zagra 16 ekip i strefa CONCACAF, czyli Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów jest ostatnią, która nie wyłoniła jeszcze swych przedstawicieli. Ma ich być dwóch, a kwalifikacje ruszyły właśnie w dwóch grupach w mieście Guadalajara w Meksyku.

Zespół Haiti miał zagrać pierwszy mecz z Hondurasem, ale nie udało mu się załatwić wszystkich formalności związanych z testami na koronawirusa. Załatwianie trwało do ostatnich chwil, w efekcie na mecz z Hondurasem wybiegło 10 graczy haitańskich, a jeden z obrońców musiał wejść do bramki. Dopiero w trakcie spotkania dołączył zweryfikowany negatywnie bramkarz Alana Jerome. Była to już jednak 23. minuta meczu i Haiti przegrywało 0-2.

Reklama

Trener Haitańczyków dokonał wtedy szybkich zmian w zespole, wystawił bramkarza za gracza z pola, zdjął innego zawodnika i Haiti opanowało w miarę sytuację i do wielkiego pogromu nie doszło. Ostatecznie przegrało z Hondurasem 0-3, choć mogło być gorzej.

Kompromitacja Haiti przed Tokio

Francuskojęzyczna haitańska gazeta "Le Nouvelliste" obwinia za te sytuacje swoją federację, która zgodziła się, by reprezentacja udawała się do Meksyku małymi grupkami, zamiast razem. Przez co w obowiązkowych testach na koronawirusa doszło do horrendalnego bałaganu, co skutkowało kompromitacją na boisku i tym, że Haiti tak ważny mecz musiało grać w dziesiątkę. Kto wie, czy nie pogrzebało przez to swych szans na olimpijski występ. Reprezentacja Haiti nigdy nie grała na igrzyskach olimpijskich w turnieju piłkarskim, za to wystąpiła na mistrzostwach świata - w 1974 roku zmierzyła się nawet z Polską trenera Kazimierza Górskiego i przegrała 0-7. W 2016 roku grała z kolei na Copa America.

W kwalifikacjach olimpijskich w Guadalajarze: Haiti przegrało 0-3 z Hondurasem, a Kanada pokonała Salwador 2-0. W drugiej grupie Meksyk rozbił Dominikanę 4-1, a Stany Zjednoczone pokonały Kostaryke 1-0. Awans do Tokio zdobędą dwie drużyny wyłonione po play-offach.

Pewne występu w turnieju olimpijskim w Tokio są już: Japonia, Kore Południowa, Arabia Saudyjska i Australia z Azji, Nowa Zelandia z Oceanii, Egipt, RPA i Wybrzeże Kości Słoniowej z Afryki, Argentyna i Brazylia z Ameryki Południowej oraz Francja, Niemcy, Rumunia i Hiszpania z Europy. Polska reprezentacja trenera Czesława Michniewicza szanse straciła.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje