Reklama

Reklama

Największe nazwiska polskiego boksu. Pamiętacie?

Boks to sport popularny od starożytności. Początkowo nie używano rękawic, a pierwszy w historii zbiór przepisów ogłoszono w 1743 r. Od 1904 roku możemy podziwiać tę dyscyplinę na nowożytnych igrzyskach olimpijskich, a od 1924 startują w niej nasi pięściarze. Jakie nazwiska powinien znać każdy wielbiciel tej dyscypliny?


Reklama

Na przestrzeni lat zmieniały się nie tylko zasady rządzące boksem. Różna była także liczba kategorii wagowych, udoskonaleniu podlegały metody sędziowania. Sport ten jest przez fanów ceniony za emocje i potężną dawkę adrenaliny. Z kolei jego przeciwnicy często wskazują na poważne urazy zawodników, które mogą zagrażać zdrowiu. Niezależnie od tego czy jesteś zapalonym kibicem bokserskim, czy raczej stronisz od oglądania zawodów w ringu, nie da się nie zauważyć sukcesów odnoszonych w przeszłości przez pięściarzy walczących w naszych narodowych barwach. Na pierwszy medal olimpijski czekaliśmy do 1948 roku - Aleksy Antkiewicz zdobył wtedy brąz. Pierwsze złoto przyszło 4 lata później w Helsinkach. Wywalczył je Zygmunt Chychyła. Rozkwit polskiej szkoły boksu przypada na lata 60. To właśnie wtedy na trzech igrzyskach z rzędu nasi reprezentanci zdobyli prawie 20 medali.

Ostatni medal olimpijski polscy pięściarze zdobyli niemal 30 lat temu. Czy nasi zawodnicy mają szansę znowu stać się potęgą? Do tego konieczna będzie nie tylko budowa odpowiedniego systemu szkoleniowego w postaci klubów oraz pozyskiwanie dobrych trenerów. Sukces zależy także od doinwestowania dyscypliny. Od początku 2018 roku polskich pięściarzy wspiera marka Suzuki. Ta współpraca już przynosi konkretne sukcesy: z zeszłorocznych Igrzysk Europejskich w Mińsku polskie pięściarki przywiozły aż trzy medale, w tym jeden złoty. W oczekiwaniu na dalsze sukcesy polskich zawodników przypominamy nazwiska zawodników, którzy szczególnie zapisali się w historii tego sportu w Polsce. Kojarzysz je wszystkie?

Andrzej Gołota

Doczekaliśmy się wielu dobrych pięściarzy, jednak po latach pamiętamy tylko tych najbardziej utytułowanych. Andrzej Gołota odniósł sukces na światowym poziomie. Dość wspomnieć brązowy medal podczas Igrzysk w Seulu w 1988 czy krążek tego samego koloru zdobyty rok później w Atenach na Mistrzostwach Europy. Jednocześnie miał okazję stanąć do walki z zawodnikami z czołówki. W ringu spotykał się między innymi z Riddickiem Bowe’em czy Mike’iem Tysonem. Gołota stoczył 51 walk, z których wygrał 41.

Przemysław Saleta

Saleta swoją karierę zaczął od kick-boxingu. W 1987 dostał się do kadry narodowej, w której zdobył m.in. tytuł mistrza Polski. W 1991 został zawodowym bokserem. Na deskach położył Dennisa Andriesa (dzięki temu zdobył interkontynentalny pas WBC) czy Asmira Vojnovicia. W swojej karierze stawał do walki w sumie 52 razy, z czego wygrał 44. To właśnie z nim Andrzej Gołota stoczył swoją ostatnią w karierze walkę.

Feliks Stamm

To nazwisko, które koniecznie musi pojawić się w każdym tekście o boksie. Feliks Stamm jest bowiem twórcą polskiej szkoły tej dyscypliny. Sam startował pomiędzy 1923 a 1926 r., następnie przejął opiekę nad młodymi pięściarzami. Jako trener kadry narodowej w latach 1936-1968 przygotowywał zawodników do siedmiu kolejnych igrzysk. Nie da się także zapomnieć o znakomitym występie na mistrzostwach Europy w maju 1953 roku. To właśnie wtedy, pod jego kierunkiem, w Hali Gwardii reprezentanci wywalczyli aż dziewięć medali.

Jerzy Rybicki

Jerzy Rybicki to zdobywca ostatniego złotego medalu na igrzyskach olimpijskich. Pięściarz uzyskał mistrzowski tytuł w Montrealu w 1976. Legendarne stały się także jego pojedynki z Wiktorem Sawczenko - spotykali się aż cztery razy. Po zakończonej karierze został trenerem kadry narodowej. To pod jego kierunkiem polski reprezentant zdobył ostatni jak do tej pory medal olimpijski. W 1992 roku Wojciech Bartnik stanął na trzecim miejscu podium zdobywając brązowy krążek.

Krzysztof Włodarczyk

61 walk, z których wygrał w 56 pojedynkach. Krzysztof "Diablo" Włodarczyk na ringu słynął z bardzo mocnego ciosu. Pas IBF zdobył pokonując Steve’a Cunninghama, mistrzostwo WBC przyszło po zwycięstwie z Giacobbem Fragomenim. W annałach zapisał się z pewnością brawurowym zwycięstwem z mistrzem olimpijskim Ismailem Abdoulem.

Tomasz Adamek

Tomasz Adamek to utytułowany zawodnik: były mistrz świata IBF i IBO oraz WBC, a także medalista mistrzostw Europy amatorów i międzynarodowy mistrz Polski. Wielokrotnie próbował odejść z ringu, wciąż jednak nie potrafił podjąć ostatecznej decyzji. Koniec kariery i 60. walkę w swoim dorobku planuje na 2021 rok.

Dariusz Michalczewski

Przez większość swojej kariery zawodowej nie reprezentował Polski, a naszych zachodnich sąsiadów. W biało-czerwonych barwach wystąpił dopiero w 2002 roku. Wtedy to po raz 22 obronił tytuł bokserskiego mistrza świata WBO. Jego dwunastoletnie występy na ringu to niekwestionowane pasmo sukcesów, na które oprócz wspomnianego mistrzostwa WBO składają się także mistrzowskie tytuły w WBA oraz IBF.

Iwona Guzowska

W galerii niezapomnianych nazwisk nie mogło zabraknąć Iwony Guzowskiej. To pierwsza polska zawodniczka, która przeszła na zawodowstwo. Na jej koncie znajdują się tytuły mistrzyni świata organizacji WIBO i IWBF. Warto wiedzieć, że była mistrzynią świata nie tylko w boksie, ale także w kickboxingu.

Partnerem publikacji jest Suzuki, sponsor polskiego boksu olimpijskiego

Advertisement