Reklama

Reklama

Siatkarskie MŚ Polska 2014

Siatkarskie MŚ - sylwetki polskich złotych medalistów

Polscy siatkarze po raz drugi w historii zostali mistrzami świata. Oto bohaterowie reprezentacji prowadzonej przez trenera Stephane'a Antigę.

Pogratuluj Polakom mistrzostwa świata!

Rozgrywający:

Fabian Drzyzga

Reklama

Od lat mówiło się o nim, że ma zająć miejsce Pawła Zagumnego w pierwszym składzie reprezentacji, gdy popularny "Guma" postanowi pożegnać się z kadrą. Nie mógł się przebić do wyjściowego składu u Daniela Castellaniego, ani też u Andrei Anastasiego. Zaufał mu dopiero Stephane Antiga i... opłaciło się. To on kierował grą Polaków w dwóch najważniejszych meczach mistrzostw świata - w 3. rundzie w starciach z Brazylią (3:2) i Rosją (3:2). Jest jedynym reprezentantem Polski, który urodził się poza granicami kraju. Przyszedł na świat w Bordeaux, bo akurat tam wówczas grał jego ojciec - Wojciech.

data urodzenia: 3 stycznia 1990

miejsce urodzenia: Bordeaux (Francja)

wzrost: 196 cm

waga: 90 kg

klub: Asseco Resovia Rzeszów

debiut w kadrze: 2010

numer na koszulce: 11

największe sukcesy z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011), złoto mistrzostw świata (2014)

Paweł Zagumny

To od lat mózg zespołu. Wielu zawodników mówi, że nie tylko jest niezwykle ważnym ogniwem w trakcie meczu, ale i poza nim. Świetnie dogaduje się z Fabianem Drzyzgą, w wielu sytuacjach mu podpowiada, służy radą. W październiku skończy 37 lat i to prawdopodobnie jego ostatni wielki turniej z kadrą. Zresztą były lata, kiedy w niej nie grał, bo potrzebował odpocząć.

W kontaktach z mediami bardzo powściągliwy, ale zawsze trafnie oceni sytuację i spuentuje najważniejsze wydarzenia. Marcin Prus, który wiele lat z nim grał, uważa, że to on kieruje zespołem. - Doskonale wie, jak, kiedy i co komu powiedzieć. Wie, jak zmotywować i zachęcić. Typ zawodnika, który nigdy się nie poddaje - powiedział.

Przez wielu ekspertów oceniany jest jako jeden z najlepszych rozgrywających na świecie. Ma na swoim koncie także wiele nagród indywidualnych - chociażby z mistrzostw świata 2006, Europy 2009 i igrzysk olimpijskich 2008.

data urodzenia: 18 października 1977

miejsce urodzenia: Jasło

wzrost: 200 cm

waga: 88 kg

klub: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

debiut w kadrze: 1996

numer na koszulce: 5

największe sukcesy z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006), złoto mistrzostw Europy (2009),

zwycięstwo w Lidze Światowej (2012), złoto mistrzostw świata (2014)

Atakujący:

Dawid Konarski

Najlepsze lata w kadrze ma jeszcze przed sobą, a mistrzostwa świata są dla niego pierwszą tak poważną imprezą w karierze, mimo że w koszulce z orzełkiem zadebiutował już dwa lata temu. Antiga obdarzył go sporym kredytem zaufania, bo w kadrze jest zastępcą Mariusza Wlazłego. Rywalizację o tę pozycję wygrał z Grzegorzem Boćkiem i to w ostatniej chwili. Gdy wchodzi na boisko, nie zawodzi. Pokazał, że już radzi sobie znakomicie z presją, czego dowodem były jego występy w tegorocznej Lidze Światowej. To on odegrał znaczącą rolę w wyjazdowym zwycięstwie z Brazylią.

data urodzenia: 31 sierpnia 1989

miejsce urodzenia: Świecie

wzrost: 198 cm

waga: 93 kg

klub: Asseco Resovia Rzeszów

debiut w kadrze: 2012

numer na koszulce: 3

największy sukces z kadrą: złoto mistrzostw świata (2014)

Mariusz Wlazły

Cztery lata nie było go w kadrze, ale wrócił w wielkim stylu. W MŚ był zdecydowanym liderem zespołu, potrafił skończyć najtrudniejsze piłki w ataku, w trakcie turnieju zbierał same pochwały. To zawodnik światowej klasy, miał propozycje od wielu zagranicznych klubów, ale nigdy nie zdecydował się na wyjazd z kraju. Powtarzał ciągle, że w PGE Skrze Bełchatów ma wszystko, czego potrzebuje, a zespół gra nie tylko w Polsce, ale i w Europie zawsze o najwyższe cele.

Jest postacią kontrowersyjną - jedni go uwielbiają za sukcesy ze Skrą, inni mają pretensje o to, że odwrócił się od kadry. Wrócił po czterech latach nieobecności, za namową Antigi. - To on mnie przekonał, że warto znowu pomóc reprezentacji. I doskonale wiem, że jeśli się nie uda osiągnąć sukcesu, to właśnie ja dostanę najbardziej po głowie - powiedział jeszcze przed turniejem.

Został uznany najlepszym atakującym i MVP mistrzostw świata w Polsce. Po tym turnieju zakończył karierę reprezentacyjną.

data urodzenia: 4 sierpnia 1983

miejsce urodzenia: Wieluń

wzrost: 194 cm

waga: 80 kg

klub: PGE Skra Bełchatów

debiut w kadrze: 2005

numer na koszulce: 10

największy sukces z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006), złoto mistrzostw świata i tytuł MVP (2014)

Środkowi:

Karol Kłos

Długo musiał się przebijać do składu. W pełni nie zaufali mu ani Castellani, ani też Anastasi. Antiga znał go znacznie lepiej, bo na co dzień razem trenowali w bełchatowskiej Skrze. Nie można jednak powiedzieć, że nie zasłużył na występ w mistrzostwach świata. Swoją grą udowodnił, że nie przez przypadek znalazł się w reprezentacji i w jej wyjściowym składzie. Przyjaźni się z innym kadrowiczem Andrzejem Wroną. Grają na tej samej pozycji, ale zamiast ze sobą rywalizować, wspierają się.

Kłos został uznany najlepszym blokującym mistrzostw świata w Polsce.

data urodzenia: 8 sierpnia 1989

miejsce urodzenia: Warszawa

wzrost: 201 cm

waga: 87 kg

klub: PGE Skra Bełchatów

debiut w kadrze: 2009

numer na koszulce: 7

największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012), złoto mistrzostw świata (2014)

Marcin Możdżonek

Przez ostatnie lata był filarem polskiego bloku. Najwyższy z Polaków - 211 cm wzrostu - wyrósł na gwiazdę w trakcie mistrzostw Europy w 2009 roku. Później było już tylko lepiej. Został wybrany najlepszym blokującym Pucharu Świata 2011 i Ligi Światowej 2012. Ten sezon nie jest jednak do końca udany. Z powodu kontuzji barku miał zaległości w treningach, stracił miejsce w podstawowym składzie reprezentacji i długo nie było wiadomo, czy znajdzie się w ogóle w kadrze na mistrzostwa świata. Antiga docenił jednak jego zaangażowanie i profesjonalizm. I jak się okazało to była słuszna decyzja. To właśnie Możdżonek pomagał w najtrudniejszych chwilach.

- Akceptuję swoje miejsce w drużynie i wiem, że każdy z nas jest potrzebny. To wspólnie - z całą czternastką - walczymy tutaj o sukces i jestem szczęśliwy, że trener znalazł dla mnie miejsce - powiedział w trakcie trwania turnieju.

data urodzenia: 9 lutego 1985

miejsce urodzenia: Olsztyn

wzrost: 211 cm

waga: 93 kg

klub: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

debiut w kadrze: 2007

numer na koszulce: 18

największy sukces z kadrą: złoto (2009) i brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012), złoto mistrzostw świata (2014)

Piotr Nowakowski

W każdej sytuacji zachowuje twarz pokerzysty. Nie widać po nim radości po udanych akcjach, nie widać smutku po przegranych piłkach. Swoją pracę wykonuje solidnie, a w 2011 roku został okrzyknięty nawet jednym z najlepszych blokujących świata. Wielu widzi w nim polskiego Dmitrija Muserskiego. Do Rosjanina jeszcze trochę mu brakuje, ale na jego solidność można zawsze liczyć. Polski turniej zaczął znakomicie, później było trochę gorzej i na boisku zastępowany był też przez Możdżonka. Mimo wszystko ze środka pozostaje groźny, a piłkę łapie na niesamowicie wysokim poziomie.

data urodzenia: 18 grudnia 1987

miejsce urodzenia: Żyrardów

wzrost: 205 cm

waga: 90 kg

klub: Asseco Resovia Rzeszów

debiut w kadrze: 2008

numer na koszulce: 1

największy sukces z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006), złoto (2009) i brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012), złoto mistrzostw świata (2014)

Andrzej Wrona

Kadry się jeszcze uczy. Ma niewielkie doświadczenie, ale za to wprowadza bardzo dobrą atmosferę do zespołu. Jest uwielbiany przez kibiców za swoją aktywność w mediach społecznościowych. Jest otwarty, zawsze uśmiechnięty i skory do żartów. Przyjaźni się z Karolem Kłosem.

W mistrzostwach świata grał niewiele. W meczowej dwunastce znalazł się tylko dwa razy. Najczęściej mecze oglądał z trybun razem z Krzysztofem Ignaczakiem.

data urodzenia: 27 grudnia 1988

miejsce urodzenia: Warszawa

wzrost: 205 cm

waga: 95 kg

klub: PGE Skra Bełchatów

debiut w kadrze: 2013

numer na koszulce: 8

największy sukces z kadrą: mistrzostwo świata (2014)

Przyjmujący:

Rafał Buszek

Powołanie Buszka do kadry było jednym z największych zaskoczeń, jakie przygotował dla kibiców Antiga. Ma 27 lat i po raz pierwszy udało mu się założyć reprezentacyjną koszulkę. Jest doskonałym przykładem tego, że systematyczna praca popłaca. Jest spokojny, małomówny i raczej nie należy do zawodników, którzy chcą być na pierwszych stronach gazet. Francuskiego szkoleniowca przekonał tym, że świetnie poradził sobie w Lidze Światowej. Był bohaterem spotkania z Brazylią na wyjeździe i pokazał, że znakomicie radzi sobie z presją. W mundialu grał niewiele, ale jak wchodził, nie zawodził. To właśnie on przyczynił się również do tego, że w kadrze nie było miejsca dla Bartosza Kurka.

data urodzenia: 28 kwietnia 1987

miejsce urodzenia: Dębica

wzrost: 194 cm

waga: 84 kg

klub: Asseco Resovia Rzeszów

debiut w kadrze: 2014

numer na koszulce: 21

największy sukces z kadrą: mistrzostwo świata (2014)

Michał Kubiak

Przeżył dramat przed sezonem spotkań reprezentacji. W niejasnych okolicznościach złamał palce u ręki i musiał przejść zabieg. Nie było wiadomo, czy zdoła wrócić do wysokiej formy, którą prezentował w Jastrzębskim Węglu. Okazało się, że podszedł do zadania bardzo ambitnie i miejsce w kadrze wywalczył sobie sportową dyspozycją. Jest jednym z najbardziej nerwowych polskich siatkarzy. Reaguje impulsywnie na to, co dzieje się na boisku. Został w tym turnieju ukarany czerwoną kartką, przez co rywale dostali w prezencie jeden punkt. A działo się to w tie-breaku bardzo ważnego meczu z Brazylią (2:3). Bardzo rzadko i niechętnie rozmawia z dziennikarzami.

data urodzenia: 23 lutego 1988

miejsce urodzenia: Wałcz

wzrost: 191 cm

waga: 80 kg

klub: Halkbank Ankara

debiut w kadrze: 2011

numer na koszulce: 13

największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012), złoto mistrzostw świata (2014)

Mateusz Mika

To największe odkrycie mistrzostw świata i obecnego sezonu. 23-letni przyjmujący jak burza wdarł się nie tylko do kadry, ale także do wyjściowej szóstki. Mecz życia rozegrał w finale z Brazylią. Wielu ekspertów twierdziło, że Mika w kadrze znalazł się dzięki asystentowi trenera Philippe'owi Blainowi. To bowiem on był przez ostatni rok jego szkoleniowcem w klubie Montpellier. Zawodnik jednak udowodnił, że na miejsce w składzie zasługuje i wszystkim krytykom w tym turnieju zamknął usta.

data urodzenia: 21 stycznia 1991

miejsce urodzenia: Kobiernice

wzrost: 206 cm waga: 86 kg

klub: Trefl Gdańsk

debiut w kadrze: 2010

numer na koszulce: 20

największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011), złoto mistrzostw świata (2014)

Michał Winiarski

To jeden z najbardziej doświadczonych zawodników wśród "Biało-czerwonych". W kadrze Antigi została mu powierzona rola kapitana i chyba nikt bardziej na to nie zasłużył. - To serce drużyny - mówi o nim Drzyzga. I faktycznie tak jest. Do czasu złapania kontuzji w meczu z Iranem w 2. rundzie mistrzostw świata, rozgrywał turniej życia. Był na boisku wszędzie. Dobrze spisywał się w obronie, jak i przyjęciu. Do pełnej dyspozycji powrócił w decydującej fazie turnieju. W kadrze zadebiutował 10 lat temu i wielokrotnie był kluczowym zawodnikiem. Miał przerwy w występach w narodowych barwach, chociażby wówczas, gdy jego karierę przerywały kontuzję.

data urodzenia: 28 września 1983

miejsce urodzenia: Bydgoszcz

wzrost: 200 cm

waga: 82 kg

klub: PGE Skra Bełchatów

debiut w kadrze: 2004

mecze w kadrze: 225

numer na koszulce: 2

największy sukces z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012),

złoto mistrzostw świata (2014)

Libero:

Krzysztof Ignaczak

To zawodnik, o którym można napisać oddzielną książkę. Popularny "Igła" jest ulubieńcem kibiców i wprowadza odpowiednią atmosferę w zespole. W MŚ był rezerwowym libero, ale z pokorą przyjął swoją rolę. Drużynie dał bardzo dużo i w pełni zasłużył na to, by znaleźć się w kadrze. Prowadzi bardzo popularnego wideobloga "Igłą szyte", w którym fani mogą śledzić od kuchni, co dzieje się w reprezentacji. Zaczął pisać także felietony, otworzył sklep z koszulkami. Wyraźnie szuka sobie już miejsca po karierze sportowej. On sam zresztą mówi, że ten mundial może być dla niego pożegnaniem z kadrą.

Wielki żal miał do trenera Raula Lozano, że nie zabrał go do Japonii przed ośmioma laty, kiedy Polacy zdobyli srebrny medal. Zresztą na linii szkoleniowiec - Ignaczak wówczas mocno iskrzyło. W jednym z wywiadów przyznał wtedy, że jego świat legł w gruzach. Odbudował się jednak i odkąd Daniel Castellani przejął kadrę, znajdował się w niej regularnie. Ma na koncie już ponad 300 występów z orzełkiem na piersi. W mistrzostwach świata w Polsce podstawowym libero był jednak Paweł Zatorski.

data urodzenia: 15 maja 1978

miejsce urodzenia: Wałbrzych

wzrost: 188 cm

waga: 86 kg

klub: Asseco Resovia Rzeszów

debiut w kadrze: 1996

numer na koszulce: 16

największy sukces z kadrą: złoto (2009) i brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012), złoto mistrzostw świata (2014)

Paweł Zatorski

Całkowite przeciwieństwo Ignaczaka. Spokojny, opanowany i ważący słowa. Nie ma rzeczy, która wyprowadziłaby go z równowagi. Również na boisku potrafi wprowadzić spokój - zwłaszcza w obronie. Spisuje się bardzo dobrze. Jest zdecydowanym numerem jeden na tej pozycji. Potrafi się wzruszać jak mało kto. Po finałowych meczach ekstraklasy siatkarzy i zdobyciu złotego medalu ze Skrą, popłakał się, ale nie ze wzruszenia, ale żalu, że musi opuścić ekipę, z którą odnosił sukcesy.

data urodzenia: 21 czerwca 1990

miejsce urodzenia: Łódź

wzrost: 184 cm

waga: 73 kg

klub: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

debiut w kadrze: 2009

numer na koszulce: 17

największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012), mistrzostwo świata (2014).