Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Włodarczyk, Majewski, Fajdek gwiazdami 7. Memoriału Kamili Skolimowskiej

Wracający z igrzysk w Rio de Janeiro krajowi lekkoatleci na czele z Anitą Włodarczyk, Tomaszem Majewskim i Pawłem Fajdkiem mają być głównymi gwiazdami 7. Memoriału Kamili Skolimowskiej, który odbędzie się 28 sierpnia na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

- Stawiamy na to, aby przed krajową publicznością zaprezentować naszych mistrzów i rekordzistów świata, którzy, jak wierzę, z Brazylii wrócą z workiem medali. Zapewniam jednak, że biało-czerwoni olimpijczycy będą mieli godnych rywali z zagranicy - informowała podczas środowej konferencji prasowej Anna Herba.

Przedstawicielka Fundacji Kamili Skolimowskiej dodała, że pierwszy raz wstęp na zawody będzie bezpłatny i niebiletowany. W związku z tym organizatorzy spodziewają się nawet 30 tysięcy widzów, którzy z trybun obserwować będą rywalizację w siedmiu konkurencjach: rzucie młotem, rzucie dyskiem, pchnięciu kulą, skoku wzwyż, skoku o tyczce oraz biegach na 100 m i na 110 m przez płotki.

Reklama

Jak podkreślił mistrz świata i Europy dyskobol Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław), choć wspaniale startuje się na międzynarodowych mityngach, to "najlepiej walczyć przed swoją publicznością, szczególnie gdy frekwencja na widowni dopisuje".

- Na takich obiektach, szczególne gdy wypełniają się po brzegi rodakami, zaczynam rozumieć, co mają na myśli piłkarze mówiąc, że kibice to ich dwunasty kolega z drużyny - wspomniał wicemistrz olimpijski z Pekinu (2008).

Zaznaczył, że szczególną gratką memoriału powinien stać się konkurs pchnięcia kulą, w którym dwukrotny złoty medalista igrzysk Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) zmierzy się m.in. juniorskim mistrzem świata Konradem Bukowieckim (PKS Gwardia Szczytno).

- Mam nadzieje, że młody da wygrać Tomkowi, dla którego może to być ostatni występ w karierze przed polską publicznością - mówił.

19-latek odpowiedział jednak, że nie sądzi, że Majewski życzyłby sobie takiego zachowanie, bowiem obaj preferują równą walkę.

- Po wielkim mistrzu przychodzą jego następcy. Musimy gonić sukcesy Tomka, a docelowo starać się nawet o jeszcze większą liczbę tytułów i medali. W naszym starciu na memoriale... po prostu niech wygra lepszy - komentował.

Zawody ponownie będą miały wymiar integracyjny - razem z największymi gwiazdami królowej sportu w przededniu paraolimpiady wystartują lekkoatleci niepełnosprawni.

Pierwsza edycja Memoriału Kamili Skolimowskiej odbyła się 2 maja 2009 roku na boisku warszawskiej Skry. Rozegrano wówczas konkursy rzutu młotem kobiet i mężczyzn oraz zapowiedziano, że kolejne edycje zawodów nie są planowane. Dwa lata później powróciły jednak do lekkoatletycznego kalendarza, ale na stadionie Orła, gdzie były kolejne trzy edycje. W 2014 roku po raz pierwszy mityng rozegrano na Stadionie Narodowym. Na trybunach zasiadło 23 tys. widzów, a największą gwiazdą był rekordzista świata na 100 i 200 m, sześciokrotny mistrz olimpijski Jamajczyk Usain Bolt. W ubiegłym roku memoriał zgromadził 18 tys. kibiców.

Urodzona 4 listopada 1982 roku w Warszawie Kamila Skolimowska zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 roku podczas zgrupowania w Portugalii. Przyczyną śmierci mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem był zator tętnicy płucnej. Prochy złożono w grobie przy Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Na tablicy nagrobnej została wypisana inskrypcja: "Odchodzimy wtedy, kiedy lepsi już nie możemy być".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy