Rio 2016. Występy Polaków w drugim dniu IO - Radwańska, Bogacka, Majka i inni na start!
W sobotę rywalizację w Rio de Janeiro rozpoczną m.in. tenisiści na czele z Agnieszką Radwańską, ale jako pierwsza strzelanie rozpocznie medalistka z Londynu - Sylwia Bogacka.
Od godz. 13:30 w strzelectwie sportowym występować będą nasi reprezentanci: Sylwia Bogacka, Agnieszka Nagay i Piotr Daniluk.
Jako pierwsze wystąpią Bogacka i Nagay, które wezmą udział w strzelaniu z karabinu pneumatycznego z odległości 10 m. Pierwsza będzie walczyć o uzyskanie lepszego wyniku niż na igrzyskach w Londynie, podczas których zajęła drugie miejsce w tej konkurencji. Podczas mistrzostw świata w 2014 r. w Grenadzie zdobyła złoto, w drużynowym strzelaniu z karabinu z 300 m. w trzech postawach.
34-letnia Bogacka jest kapralem wojskowym i trenuje w Gwardii Zielona Góra.
Agnieszka Nagay trzykrotnie startowała już w igrzyskach, jednak ani razu nie przywiozła z nich medalu. Agnieszka ma 35 lat i jest starszym szeregowym, służy w Siłach Powietrznych RP, reprezentuje Orła Łódź.
O godz. 18:00 rozpoczną się eliminacje pistoletu pneumatycznego z 10 m. mężczyzn w których startować będzie Piotr Daniluk. W tej konkurencji jest złotym medalistą mistrzostw Polski z 2015 roku. Pan Piotr ma 34 lata, reprezentuje Flotę Gdynia. Daniluk służy w komendzie Portu Wojennego w Gdyni.
Nasza nadzieja na medal Agnieszka Radwańska około godziny 19 zmierzy się na początku z Chinką Zheng Saisai. Będzie to ich pierwszy pojedynek. Radwańska już dwukrotnie reprezentowała Polskę na igrzyskach, a w Londynie była chorążym. Cztery lata temu "Isia" przegrała w I rundzie z Niemką Julią Georges. W Pekinie Radwańska odpadła w II rundzie z Włoszką Francescą Schiavone.
Krakowianka miała problemy z dotarciem do Rio, bowiem przez złe warunki pogodowe, uciekł jej lot do Brazylii i z Nowego Jorku do miasta olimpijskiego musiała lecieć przez... Lizbonę.
Debiutantką na igrzyskach jest 24-letnia Magda Linette. Ona w pierwszej rundzie zmierzy się z Anastazją Pawliuczenkową (około 20.30). Będzie to ich pierwszy pojedynek. Poznanianka znajdowała się na liście rezerwowej oczekujących na możliwość startu. Polski Związek Tenisowy otrzymał informację od ITF o możliwości startu Polki w turnieju, z czego postanowił skorzystać.
Podobnie sprawa wyglądała z parą Paula Kania/Klaudia Jans-Ignacik, które również początkowo nie znajdowały się na liście jadących na igrzyska olimpijskie. Ostatecznie jednak polski debel udał się do Rio, gdzie w pierwszej rundzie zmierzy się z Kanadyjkami Eugenie Bouchard i Gabrielą Dabrowski.
Jerzy Janowicz swoje pierwsze spotkanie rozegra Gillesem Mullerem, będzie to ich pierwsze spotkanie w historii. Debel Marcin Matkowski - Łukasz Kubot (godzina 16) zmierzy się z Rohanem Bopanną i Leandrem Paesem z Indii.
Maciej Bodnar, dla którego jest to drugi występ podczas igrzysk olimpijskich twierdzi, że wyścig ze startu wspólnego to priorytet naszych reprezentantów. Początek rywalizacji o 14.30.
Bodnar jest bardzo doświadczonym zawodnikiem. W 2007 r., gdy miał 22 lata został zawodnikiem grupy Liquigas, której barw bronił przez osiem lat. W 2009 r. wystartował w wyścigu Vuelta Espana, w Giro d’Italia (2010 i 2012) oraz Tour de France (2011). Specjalizuje się w jeździe indywidualnej na czas. W klasyfikacjach końcowych największych pętli zawsze zajmował miejsca w drugiej setce, natomiast w swojej koronnej konkurencji najniżej uplasował się na 15. pozycji (Giro w 2012 r.), a najlepiej wypadł również na tym samym wyścigu, gdy był ósmy.
- To moja pierwsza olimpiada i chciałbym wypaść w niej jak najlepiej. Ja jadę walczyć, nie jadę się przejechać - deklaruje w rozmowie z rowery.org 26-letni Rafał Majka, który został najlepszym góralem podczas tegorocznego Tour de France. Po raz pierwszy tytuł ten zdobył w 2014 r. i był pierwszym Polakiem, który wygrał jakąkolwiek klasyfikację podczas "Wielkiej Pętli".
Dla Michała Gołasia start w Rio będzie drugą okazją do zdobycia olimpijskiego złota. 32-letni zawodnik Team Sky reprezentował Polskę na igrzyskach w Londynie. Jest najstarszym kolarzem w reprezentacji.
Najmłodszy szosowiec w całej ekipie to Michał Kwiatkowski, który reprezentował już Polskę na igrzyskach w Londynie. Jest partnerem Gołasia z Teamu Sky. Podczas mistrzostw świata w 2013 r. we Florencji, został mistrzem w jeździe drużynowej na czas. Rok później został mistrzem świata w wyścigu ze startu wspólnego w Ponferradzie, a także zdobył brązowy medal w jeździe drużynowej. W 2015 r., w Richmond, w jeździe drużynowej zdobył brakujący srebrny medal. Trzy lata temu zajął najwyższe - 11. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de France.
- Trasa, jaką przygotowali organizatorzy, nie pozostawia wątpliwości, bo tam mogą walczyć o medale tylko naprawdę najsilniejsi. Byłem, widziałem na własne oczy. Nie ma miejsca na wielkie rozgrywki taktyczne, bo jest niezwykle trudna. Podjazd jest niezwykle wymagający i można tam wygrać wyścig, choć później jest jeszcze sporo płaskiego. Jeśli ktoś tam zgubi rywali, może dojechać do mety przed resztą - mówił Kwiatkowski w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego".
Od 1/8 finału swoje zmagania bokser Igor Jakubowski, który mierzyć się będzie w kategorii do 91 kg.
Polak, który w dniu swojej pierwszej walki skończy 24 lata, w 2014 r. został zwycięzcą warszawskiego turnieju im. Feliksa Stamma oraz mistrzem Unii Europejskiej. Rok później został wicemistrzem Europy.
Zdobył wiele tytułów mistrza Polski w wielu kategoriach wiekowych. Trzykrotnie mistrzostwo Polski młodzieżowców (2012, 2013, 2014), dwukrotnie juniorów (2009, 2010) i raz kadetów (2008). Zdobył również mistrzostwo Polski seniorów (2011, 2014, 2015).
Kwalifikację zdobył w Azerbejdżanie. W turnieju kwalifikacyjnym pokonał w finale Ekwadorczyka Julio Cesara Castillo.
- Wcześniej wystąpiłem w nich tylko w szczęśliwych dla mnie kwalifikacjach w Baku, gdzie wygrałem wszystkie walki. W takich samych butach boksowałem przed dwoma laty w mistrzostwach Unii Europejskiej, w których też zwyciężyłem. Tamte jednak się rozleciały, dlatego mam takie same - żartował po przylocie do Rio de Janeiro zawodnik Zagłębia Konin.
Sobota to pierwszy dzień wszechstronnego konkursu konia wierzchowego (WKKW) z udziałem Pawła Spisaka. Zawodnik urodzony w 1981 r. w Koszalinie, reprezentujący JLS Dako-Galant Skibno, już trzykrotnie bronił biało-czerwonych barw na igrzyskach olimpijskich, ale bez efektu medalowego. W Atenach zajął 66. miejsce, w Pekinie - 20. W Londynie nie przystąpił do finałowej konkurencji, ponieważ jego wierzchowiec doznał kontuzji. Spisak nie ma sobie równych na polskiej ziemi. Pięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski, po raz ostatni w 2015 roku.
Obecnie jego wierzchowcem jest Banderas, koń szlachetny półkrwi, urodzony w 2007 r. Wałach do Brazylii poleciał z belgijskiego Liege, w towarzystwie czterech koni niemieckich i dwóch szwajcarskich.
Sam Spisak do Brazylii poleciał dzień wcześniej niż jego koń, aby sprawdzić jakie warunki jego wierzchowcowi przygotowali Brazylijczycy.
WKKW to konkurencja składająca się z trzech części. Pierwszego dnia zawodnicy rywalizują w ujeżdżaniu, następnego w próbie terenowej, a finałem jest konkurs skoków przez przeszkody.
O 18:51 w eliminacjach 400 m. stylem dowolnym wystartują Wojciech Wojdak i Filip Zaborowski. 20-letni Wojdak (reprezentant Unii Oświęcim) rok temu, podczas MŚ w pływaniu zajął szóste miejsce na 800 m stylem dowolnym, mimo że długo miał szansę zdobyć brązowy medal.
Zaborowski, zawodnik MKP Szczecin, dobrze spisał się podczas tegorocznych ME w Londynie, na których ostatecznie zajął siódme miejsce na 400 m. stylem dowolnym. Jeśli Polakom uda się przebrnąć eliminacje, o godz. 3:03, czyli już w niedzielę czasu polskiego, będziemy oglądać ich w finale.
O godz. 19:45 w eliminacyjnym wyścigu na 100 m stylem klasycznym udział weźmie Marcin Stolarski. Zawodnik Żoliborzu Warszawa w tym roku, czasem 1:00:24, zdobył tytuł mistrza Polski na tym dystansie i równocześnie ustanowił rekord naszego kraju. Półfinał zaplanowany został na godz. 4:08.
O godz. 20:09, w eliminacjach sztafety 4x100 m stylem dowolnym startować będą reprezentantki Polski w składzie: Anna Dowgiert, Alicja Tchórz, Katarzyna Wilk oraz Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk.
Najbardziej doświadczona jest 28-letnia Urbańczyk-Olejarczyk z MKS Trójka Łódź, która ma na swoim koncie złoto na 100 m stylem zmiennym, jednak zdobyte podczas mistrzostw Europy w Wiedniu w 2004 r. Rok temu podczas mistrzostw Europy w Kazaniu zdobyła srebro w wyścigu na 200 m stylem zmiennym.
26-letnia Anna Dowgiert ze Śląska Wrocław ma na swoim koncie brąz zdobyty w sztafecie 4x50 m. podczas mistrzostw Europy w Szczecinie. Wraz z nią medal ten zdobyła 24-letnia Katarzyna Wilk z AZS AWF Katowice. Najmłodszą z tego grona jest 23-letnia Alicja Tchórz z Juvenii Wrocław, która na mistrzostwach Europy w Kazaniu zdobyła srebrny medal na 100 m stylem grzbietowym. Finał, z ewentualnym udziałem Polek, rozpocznie się o godzinie 4:24.
Obaj siatkarze plażowi mają po 24 lata. Poznali się w 2009 r. w Mysłowicach, a już cztery lata później zostali mistrzami świata do lat 23. Pierwszymi przeciwnikami Polaków w Rio, będzie niemiecka para Markus Boeckermann i Lars Flueggen. Największym sukcesem pary Łosiak-Kantor jest zwycięstwo w finale turnieju World Tour rangi Grand Slam, w którym pokonała Pedro Solberga i Evandro. Turniej ten odbywał się w... Rio de Janeiro w marcu tego roku!
Łosiak reprezentuje Jastrzębie-Borynia, a Kantor MKS Dąbrowa Górnicza.
KOLARSTWO SZOSOWE - 14.30 wyścig ze startu wspólnego mężczyzn
STRZELECTWO - 15.30 karabin pneumatyczny 10 m kobiet
- 20.30 pistolet pneumatyczny 10 m mężczyzn
ŁUCZNICTWO - 22.07 turniej drużynowy mężczyzn
JUDO - 22.30 kobiety 48 kg
22.35 mężczyźni 60 kg
SZERMIERKA - 22.45 szpada kobiet indywidualnie
PODNOSZENIE CIĘŻARÓW - 00.00 48 kg kobiet
PŁYWANIE - 3.03 400 m st. zmiennym mężczyzn
3.30 400 m st. dowolnym mężczyzn
3.49 400 m st. zmiennym kobiet
4.24 4x100 m st. dowolnym kobiet
-------------------------------------------------------------------
BOKS, MĘŻCZYŹNI
00.00 1/8 finału, 91 kg - Igor Jakubowski - Lawrence Okolie (W. Brytania)
JEŹDZIECTWO
15.00 WKKW indywidualnie i drużynowo, dzień 1 - Paweł Spisak
KOLARSTWO SZOSOWE
14.30 wyścig ze startu wspólnego mężczyzn - Maciej Bodnar, Michał Gołaś, Michał Kwiatkowski, Rafał Majka
PŁYWANIE
19.12 400 m st. dowolnym mężczyzn, eliminacje - Wojciech Wojdak, Filip Zaborowski
20.13 100 m st. klasycznym mężczyzn, eliminacje - Marcin Stolarski
20.24 4x100 m st. dowolnym kobiet, eliminacje - Anna Dowgiert, Alicja Tchórz, Katarzyna Wilk, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk
3.03 400 m st. zmiennym mężczyzn, FINAŁ - ew. Wojciech Wojdak, Filip Zaborowski
4.08 100 m st. klasycznym mężczyźni, półfinały - ew. Marcin Stolarski
4.24 4x100 m st. dowolnym kobiet, FINAŁ - ew. Anna Dowgiert, Alicja Tchórz, Katarzyna Wilk, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk
SIATKÓWKA PLAŻOWA
2.00 grupa B: Bartosz Łosiak, Piotr Kantor - Markus Boeckermann, Lars Flueggen (Niemcy)
STRZELECTWO
karabin pneumatyczny 10 m kobiet - Sylwia Bogacka, Agnieszka Nagay
13.30 eliminacje
15.30 finał
pistolet pneumatyczny 10 m mężczyzn - Piotr Daniluk
18.00 eliminacje
20.30 finał
TENIS
pierwsza runda
16.00 gra podwójna mężczyzn: Łukasz Kubot/Marcin Matkowski - Rohan Bopanna/Leandre Paes (Indie)
pierwszy mecz na korcie nr 5
gra pojedyncza kobiet:
Agnieszka Radwańska - Saisai Zheng (Chiny) trzeci mecz na korcie nr 1 (ok. 19)
Magda Linette - Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja) czwarty mecz na korcie nr 6 (ok. 20.30)
TENIS STOŁOWY
17.00 gra pojedyncza kobiet, 1. runda - Katarzyna Grzybowska-Franc - Manika Batra (Indie)
00.00 gra pojedyncza mężczyzn, 1. runda Jakub Dyjas - Marcelo Aguirre (Paragwaj)/David Powell (Australia)
1.30 gra pojedyncza kobiet, 2. runda - ew. Grzybowska-Franc - Song Kim (Korea Płn)
2.15 gra pojedyncza kobiet 2. runda - Li Qian - Daniela Monteiro (Rumunia)/Mouma Das (Indie)
WIOŚLARSTWO
13.50 jedynki mężczyzn, eliminacje - Natan Węgrzycki-Szymczyk
16.10 dwójka podwójna kobiet, eliminacje - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj
17.40 czwórka podwójna mężczyzn, eliminacje - Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz, Mirosław Ziętarski
18.00 czwórka podwójna kobiet, eliminacje - Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska