Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Występy Polaków w 2. dniu IO cz. 2. Fularczyk-Kozłowska i Madaj na start!

W sobotę rywalizację na igrzyskach w Rio de Janeiro zaczynają wioślarze i tenisiści stołowi. Największe nadzieje wiążemy z Magdaleną Fularczyk-Kozłowską i Natalią Madaj, ale liczmy też na niespodzianki.

Wioślarstwo

Już o 13:30 w eliminacjach jedynki mężczyzn wystartuje Natan Węgrzycki-Szymczyk. Dla 21-latka urodzonego w Krakowie, studenta Uniwersity of California, będą to pierwsze igrzyska olimpijskie. Największy sukces odniósł podczas mistrzostw świata rozgrywanych na jeziorze Aiguebelette. Zajął dziewiąte miejsce i tym samym wywalczył kwalifikację olimpijską, czasem 6:47.94.

Reklama

O 16:00 rywalizację rozpocznie nasza dwójka podwójna w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, trenujące na co dzień w LOTTO-Bydgostii Bydgoszcz. 30-letnia Fularczyk-Kozłowska i dwa lata młodsza Madaj to nasza medalowa nadzieja. W zeszłym roku podczas mistrzostw Europy w Poznaniu zdobyły złoto, czym powtórzyły wynik z Belgradu z 2014 r. W tym samym roku podczas mistrzostw świata w Amsterdamie wywalczyły srebro. Rok 2013 również był dla nich bardzo udany. Do srebra wywalczonego podczas mistrzostw Europy w Sevilli, dołożyły brąz podczas mistrzostw świata zdobyty w południowokoreańskim Chungju. 

Magdalena Fularczyk-Kozłowska zna już smak olimpijskiego medalu. W Londynie wraz z Julią Michalską stanęła na najniższym stopniu podium. W maju tego roku zawodniczki odpuściły wioślarskie mistrzostwa Europy w Brandenburgu. Powodem była kontuzja Fularczyk-Kozłowskiej. 

"Chodzi głównie o plecy, poczułam to po wizycie na siłowni. Potem byłam jeszcze na wodzie i jakoś mi się pływało, ale to nie wystarczy, by móc rywalizować ze światową czołówką. W tej sytuacji razem z Natalią i trenerem podjęliśmy decyzję, by zrezygnować z występu na mistrzostwach i przygotować się do kolejnych startów" - tłumaczyła w rozmowie z "Przeglądem Sportowym". 

Olimpijską kwalifikację wywalczyły podczas mistrzostw świata w Aiguebelette, na których zajęły czwarte miejsce.

O 17:30 swój wyścig eliminacyjny rozpocznie nasza czwórka podwójna mężczyzn, w składzie Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk), Wiktor Chabel (Posnania Poznań), Dariusz Radosz (LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz) i Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń). Będzie ciążyć na nich ogromna presja, bo ich poprzednicy, czwórka podwójna w składzie Konrad Wasilewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Adam Korol, była czterokrotnymi mistrzami świata, a czasem 5:41.33 zdobyli złoto podczas olimpiady w Pekinie. Niestety nasza czwórka podwójna w Londynie popłynęła o ponad 10 s. wolniej i zajęła dopiero szóste miejsce. Teraz nastąpiła zmiana pokoleniowa, jednak nikt nie oczekuje od nich już na pierwszych igrzyskach olimpijskiego złota. 

"Z tym medalem to trochę poczekajmy! Jeszcze nie  jestem  w  osadzie,  która  będzie płynąć po medal. Bez względu jednak na to, kto  popłynie,  trudno  będzie  powtórzyć  sukces "Dominatorów", czterokrotnych mistrzów świata: KolbowiczaWasilewskiego, Korola  i   Jelińskiego", mówił w rozmowie z portalem tyna.info.pl, 30 - letni Wiktor Chabel. 

W tej reprezentacji doświadczenie mieszać będzie się z młodością. Radosz (mistrz Europy w ósemce z 2011 r.) podobnie jak i Chabel ma 30 lat, natomiast Ziętarski - 23. Najmłodszym w całej ekipie jest Biskup - 24 lata.

W akwenie jako ostatnie z polskich reprezentantów pojawią się panie w czwórce podwójnej w składzie Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald i Joanna Leszczyńska. Najbardziej doświadczona jest 28-letnia Leszczyńska, która ma na koncie brązowy medal zdobyty na mistrzostwach świata Chungju. Dwa lata młodsza Kobus zajęła czwarte miejsce podczas mistrzostw Europy w Montemor-o-Velho w 2010 r. 

25-letnia Springwald, osiągała sukcesy w kategoriach młodzieżowych. Podczas akademickich mistrzostw świata zdobyła złoty medal w dwójce podwójnej. Podczas młodzieżowych mistrzostw świata zajęła najpierw czwarte miejsce (2012), a rok później zdobyła srebro. Wraz z Cieciuch udało im się wywalczyć 4. miejsce podczas mistrzostw świata w Aiguebelette, co pozwala pozytywnie patrzeć na ich możliwości podczas olimpijskich startów.

W niedzielę odbędą się ewentualne repasaże, a w poniedziałek pierwsze finały (między innymi finał F z ewentualnym występem Węgrzyckiego-Szymczyka) i kolejne eliminacje z kolejnymi naszymi wioślarzami. Rywalizacja wioślarska zakończy się w sobotę 13 sierpnia. 

Sobotnie starty Polaków w wioślarstwie:

godz. 13.30 jedynki mężczyzn, eliminacje - Natan Węgrzycki-Szymczyk

16.00 dwójka podwójna kobiet, eliminacje - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj

17.30 czwórka podwójna mężczyzn, eliminacje - Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz, Mirosław Ziętarski

17.50 czwórka podwójna kobiet, eliminacje - Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska

Tenis stołowy

Wśród pań reprezentować nas będą Katarzyna Grzybowska-Franc i Li Qian. 30-letnia, urodzona w Baoding, Qian była pierwszą polską tenisistką, która zakwalifikowała się do igrzysk olimpijskich. Zadebiutowała w Pekinie w 2008 r. Do jej największych sukcesów należą srebro w drużynie zdobyte w Stuttgarcie podczas mistrzostw Europy w 2009 r. Rok później w Ostrawie również w drużynie stanęła na najniższym stopniu podium. 

Podczas mistrzostw Europy w Gdańsku indywidualnie zdobyła brązowy medal. Na co dzień trenuje w  KTS SPAR - Zamek Tarnobrzeg. Obecnie zajmuje 30. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (ITTF). Olimpijską kwalifikację uzyskała w kwietniu w szwedzkim Halmstad. W finale grupy F pokonała reprezentantkę gospodarzy, Li Fen 4:0. Swoją rywalizację "Mała" rozpocznie od drugiej rundy, w której zmierzy się ze zwyciężczynią pary Mouma Das (Indie) - Daniela Dodean Monteiro (Rumunia).

Trzy lata młodsza Grzybowska-Franc występuje w SKTS Sochaczew. Pierwszą olimpijską kwalifikację uzyskała przed czterema laty, jednak na arenie międzynarodowej nie odnosiła większych sukcesów. Dwukrotnie została mistrzynią Polski w grze pojedynczej (2014, 2015) oraz trzy razy zostawała najlepszą deblistką w parze z Natalią Partyką (2008, 2012, 2014). W parze z Pawłem Fertikowskim została mistrzynią Polski w mikście w 2015 r. Obecnie plasuje się na 60. pozycji w rankingu ITTF. Grzybowska-Franc zmagania rozpocznie od pierwszej rundy, w której zmierzy się z Maniką Batrą z Indii.

W sobotę zmagania rozpoczną również tenisiści stołowi, Jakub Dyjas i Wang Zengyi. Podobnie jak Qian, Zengyi urodził się w Chinach w miejscowości Tiencin. Ma 33 lata i reprezentuje Polskę na igrzyskach nieprzerwanie od turnieju w Atenach. Do naszego kraju przybył w wieku 18 lat, bo był drugim dzieckiem urodzonym w Chinach, a to w tym kraju jest niezgodne z prawem. Obecnie trenuje w PKS Kolping Jarosław i uważany jest za najlepszego tenisistę stołowego w Polsce. 

Jest sklasyfikowany na 46. pozycji światowego rankingu ITTF. "Robiliśmy tajne treningi, jak Chińczycy. Liczę, że będziemy czarnym koniem igrzysk. Wszyscy nas się boją. Za granicą mówi się, że Polacy zrobili ostatnio duży postęp. Patrząc na ranking, jesteśmy na podobnym poziomie. Ja, Daniel Górak i Jakub Dyjas plasujemy się około 50. miejsca na świecie" - mówił w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego". 

Pierwszy mecz w Rio rozegra w 2. rundzie. Spotka się ze zwycięzcą pary Noshada Alamiyan (Iran) - Bojan Tokić (Słowenia). Zarówno w starciu z Irańczykiem jak i Słoweńcem faworytem będzie popularny "Wandżi". W przypadku zwycięstwa zmierzy się z Portugalczykiem Tiago Apolonią, znajdującym się znacznie wyżej w rankingu ITTF.

21-letni Dyjas to zawodnik niemieckiego TTC Ochsenhausen. Do tej pory został mistrzem Europy juniorów oraz wicemistrzem Europy kadetów. Obecnie sklasyfikowany jest na 52. pozycji w światowym rankingu. 

Pierwszy mecz rozegra w 1. rundzie, ze zwycięzcą spotkania Marcelo Aguirre (Paragwaj) - David Powell (Australia). Obaj są niżej notowanymi zawodnikami, schody zaczną się już w drugiej rundzie, gdzie spotkać może się z Rosjaninem Aleksandrem Shibajevem. W trzeciej rundzie Dyjas może zmierzyć się z legendarnym Timo Bollem z Niemiec.

W przypadku awansu naszych reprezentantów kolejne rundy zostaną rozegrane 7 sierpnia, 1/8 finału - 8 sierpnia, dzień później ćwierćfinały, 10 sierpnia - półfinały i finał kobiet, a 11 sierpnia - półfinały i finał mężczyzn.

Sobotnie starty Polaków w tenisie stołowym

godz. 14.00 gra pojedyncza kobiet, eliminacje - Grzybowska-Franc, Qian

14.45 gra pojedyncza mężczyzn, eliminacje - Jakub Dyjas, Zengyi Wang

16.15 gra pojedyncza kobiet, 1. runda - ew. Grzybowska-Franc, Qian

21.00 gra pojedyncza mężczyzn, 1. runda - ew. Dyjas, Wang

1.30 gra pojedyncza kobiet, 2. runda - ew. Grzybowska-Franc, Qian

Dowiedz się więcej na temat: Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro