Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Poznaj mistrzynie olimpijskie: Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj

Mają trochę więcej niż 20 lat, ale popłynęły dzisiaj tak mocno, że nikt na świecie nie miał z nimi szans! Poznajcie mistrzynie olimpijskie z wioślarskiej dwójki podwójnej - Magdalenę Fularczyk i Natalię Madaj!

Magdalena Fularczyk: wiosłuje przez przypadek, wygrała wojnę z kontuzjami!

Magda ma ledwie 29 lat, a już jest dwukrotną medalistką olimpijską! Zanim zdobyła złoto w Rio, wywalczyła brąz w Londynie, wtedy w duecie z Julią Michalską, która dziś komentowała jej występ w studiu TVP.

Fularczyk wychowała się KW Wisła Grudziądz, ale na IO do Rio pojechała już jako reprezentantka Lotto-Bydgostii Bydgoszcz.

W 2009 roku, za wybitne osiągnięcia sportowe, dostała Krzyż Kawalerski Oderu Odrodzenia Polski.

Do wioślarstwa trafiła przez całkowity przypadek. W szkole podstawowej próbowała pchnięcia kulą, biegów średniodystansowych (800 m, 1000 i 1500 m) i przełajowych, a nawet siatkówki.

Reklama

Będąc uczennicą gimnazjum nr 8 w Grudziądzu, jej życie odmieniła wuefistka, która sama trenowała wioślarstwo i to ona zaraziła tym sportem Magdalenę!

Pierwszymi wioślarskimi idolami Magdy zostali złoci medaliści z Sydney Tomasz Kucharski i Robert Sycz.

- Pamiętam ich start, oglądałam w telewizji finał, ale wówczas jeszcze nie wiedziałam, o co w tym wioślarstwie chodzi. Dopiero w listopadzie zaczęłam regularne treningi wioślarskie - wspomina Fularczyk.

Postępy robiła wręcz piorunująco. Zaledwie po dwóch latach została wicemistrzynią świata juniorek w dwójce podwójnej!

Zanim Fularczyk została mistrzynią olimpijską, musiała przejść prawdziwą drogę przez mękę związaną z kontuzjami - Polka miała m.in. uraz prawego przedramienia. Przez zdrowotne problemy w 2004 r. na MŚ juniorek była "tylko" czwarta. Dziewięć lat temu Magdalena przez kontuzje o mały włos nie zakończyła kariery!

Magdalena Fularczyk

Urodzona 16 września 1986 roku w Wąbrzeźnie

Wzrost: 173 cm

Waga: 72 kg

Największe sukcesy:

Igrzyska olimpijskie - dwójka podwójna: złoto (2016), brąz (2012)

Mistrzostwa świata - dwójka podwójna: 1 m. (2009), 3 m. (2010)

Mistrzostwa Europy - dwójka podwójna: 2 m. (2008, 2010)

Natalia Madaj: na sport była skazana, medal wypracowała

28-letnia Natalia Madaj pochodzi z Szydłowa i od dziś zapewne jest najsłynniejszą mieszkanką tej liczącej 7500 mieszkańców miejscowości. Reprezentuje LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz.

Być może w kajakarstwie nie zaszłaby tak daleko, gdyby nie rodzinna miłość do sportu. Tata i starszy brat uprawiali kolarstwo, siostra Agnieszka była bardzo zdolną wioślarką, podobnie jak młodszy brat naszej medalistki.

- Zawsze z rodzicami jeździłam na regaty wioślarskie dopingować Agnieszkę. Imponowały mi jej osiągnięcia i marzyłam, by w przyszłości tak jak ona zdobywać medale - wspomina Madaj na stronie Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Później zainteresowali się nią trenerzy Jacek Błoch oraz Jerzy Stańczak i wtedy na poważnie zaczęła się przygoda Madaj z wioślarstwem. Na pierwszy obóz pojechała w 2003 r., a znawcy dyscypliny już wtedy czuli, że mają do czynienia z diamentem, który trzeba tylko oszlifować.

Później potwierdzała talent medalami na młodzieżowych mistrzostwach świata i Europy. Już wtedy startowała ze swoją przyjaciółką Magdaleną Fularczyk-Kozłowską. Razem zdobywały medale w rywalizacji akademickiej.

Madaj na igrzyska olimpijskie do Pekinu nie pojechała, bo zabrakło jej 2,31 sekundy. Później - jako członkini osady czteroosobowej - wystartowała w Londynie, ale medalu nie zdobyła.

- Każdy sportowiec ma gorsze i lepsze chwile. Czasami przychodziło zwątpienie, ale chyba nie na tyle, by odwiesić wiosła na stałe. Zawsze bardzo sumiennie trenowałam. Kieruję się zasadą, że los jest sprawiedliwy i jeżeli będę uczciwie trenować, będę też osiągać cele szybciej - mówiła jakiś czas temu i teraz okazuje się, że miała rację.

Po pasjonującym wyścigu w Rio, wraz z Fularczyk-Kozłowską, w dwójce podwójnej na dystansie 2000 m Polki wyprzedziły Brytyjki oraz Litwinki i zostały mistrzyniami olimpijskimi!

Natalia Madaj

Urodzona: 25.01.1988 w Szydłowie

Wzrost: 175 cm

Waga: 70 kg

Największe sukcesy:

złoto olimpijskie w Rio 2016

Mistrzostwa świata: srebro (2014 r.) i brąz (2013)

Mistrzostwa Europy: złoto (2014, 2015), srebro (2008, 2011, 2012, 2013), brąz (2009)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama