Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Poniedziałek w Brazylii - ostatnie mecze grupowe Polaków

W poniedziałek do boju ruszą kajakarze, będziemy się również emocjonować ostatnimi meczami grupowymi Polaków w piłce ręcznej i siatkówce.

Kajakarstwo

Jako pierwszy z naszych reprezentantów w eliminacjach kanadyjek jednoosobowych na 1000 m wystąpi Tomasz Kaczor, który dzień przed ceremonią otwarcia IO skończył 26 lat. Zawodnik Warty Poznań w zeszłym roku sprawił ogromną niespodziankę, jaką było zdobycie srebra mistrzostw świata w tej konkurencji. Do Rio nie jedzie jako pewniak do medalu, jednak jak już pokazał, jest w stanie sprawić ogromną niespodziankę.

Na dwukrotnie krótszym dystansie w eliminacjach wystąpi nasza kajakarska dwójka w składzie Beata Mikołajczyk i Karolina Naja będzie walczyć o medale. Starsza, 30-letnia Mikołajczyk, zawodniczka Kopernika Bydgoszcz ma na swoim koncie już dwa olimpijskie medale na tym dystansie. W Pekinie zdobyła srebrny medal w dwójce z Anetą Konieczną. Po czterech latach, stanęła na najniższym podium wraz z Nają, wówczas zaledwie 22-letnią zawodniczką. Dziś kajakarka AZS AWF Gorzów jest zdecydowanie bardziej doświadczona, ma już na swoim koncie 17. medali mistrzostw świata i Europy. Muszą znaleźć się w czołówce, a kto wie, może powalczą o medal.

Reklama

W kajakarskiej jedynce na krótkim odcinku 200. m, eliminacje rozpocznie Marta Walczykiewicz. 29-letnia zawodniczka KTW Kalisz już raz brała udział w igrzyskach. W Londynie na sprinterskim dystansie była piąta, również w tej konkurencji była pięciokrotną wicemistrzynią świata. Od lat przegrywa z Nowozelandką, Lisą Carrington. To, że będzie w czołówce, jest pewne. Liczymy na zdetronizowanie Nowozelandki.

W eliminacjach kajaków jednoosobowych na 1000 m, wystąpi Rafał Rosolski. 25-letni zawodnik UKS Dojlidy Białystok, nie od razu zakwalifikował się do igrzysk. W Duisburgu, podczas zawodów kwalifikacyjnych zajął dopiero piąte, a pierwsze dwa gwarantowały wyjazd do Rio, jednak otrzymał od Międzynarodowej Federacji Kajakarskiej dziką kartę, uprawniającej do startu w igrzyskach. Nie jest jednak faworytem do zajęcia miejsc w czołówce.

Kolarstwo torowe

W pierwszych trzech konkurencjach omnium, czyli wieloboju, rozgrywanego na Rio Olympic Velodrome, wystartuje nasza reprezentantka Daria Pikulik. 19-letnia zawodniczka BCM Nowatex Ziemia Darłowska debiutuje na igrzyskach. Co ciekawe, wielobój po raz pierwszy został włączony do programu igrzysk w Londynie. Pierwszym wyścigiem będzie scratch, na którym zawodniczki będą musiały pokonać 10 km, a wygra ta która dokona tego najszybciej. Następnie będzie walczyć w wyścigu indywidualnym na dochodzenie (w tym roku zdobyła srebro MŚ w tej konkurencji) polegającej na próbie dogonienia zawodnika startującego po drugiej stronie toru.  Ostatnią dzisiejszą konkurencją będzie wyścig eliminacyjny, który jak sama nazwa wskazuje, polega na eliminowaniu najsłabszej zawodniczki po każdym okrążeniu. Jutro zostaną rozegrane kolejne trzy konkurencje -  okrążenie ze startu lotnego, sprint i wyścig punktowy.

Lekkoatletyka

W trójskoku mężczyzn wystąpi nasz rodzynek - Karol Hoffmann. 27-letni zawodnik MKS Aleksandrów Łódzki powinien znaleźć się w czołówce. W tym roku zdobył srebro mistrzostw Europy. Pochodzi ze sportowej rodziny. Jego ojciec, Zdzisław, jest mistrzem świata w trójskoku z Helsinek (1983 r.). Dla Hoffmanna jest to debiut na igrzyskach olimpijskich.

W eliminacjach biegu na 200 m wystąpi 26-letnia Anna Kiełbasińska. Zawodniczka SKLA Sopot w Londynie zajęła 40. miejsce na swoim koronnym dystansie. Pod koniec lutego, na swoim Facebookowym profilu przyznała, że zmaga się z chorobą autoimmunologiczną, która w jej przypadku objawia się wypadaniem włosów. Stwierdziła jednak, że pozostanie w domu i zrezygnowanie ze sporu byłoby tchórzostwem, a ona zamierza podjąć wyzwanie.

W biegu eliminacyjnym na 3000 m z przeszkodami wystartuje Krystian Zalewski. 27-latek z UKS Baranim Goleniów dopiero debiutuje na igrzyskach olimpijskich. Dwa lata temu zdobył srebrny medal podczas mistrzostw Europy, ale w Rio nie będzie wymieniany w gronie faworytów.

W finale rzutu młotem znalazły się Anita Włodarczyk i Joanna Fiodorow. W eliminacjach odpadła Malwina Kopron. 

W biegu na 400 m przez płotki wystartuje Patryk Dobek. 22-letni zawodnik SKLA Sopot powinien znaleźć się w czołówce tej konkurencji. W zeszłym roku podczas mistrzostw świata był siódmy. W biegu płotkarskim ryzyko upadku jest bardzo duże. Dobek już raz, podczas mityngu "Zlata Tetra" w Ostrawie, przewrócił się tak nieszczęśliwie, że doznał złamania ręki.

W eliminacjach rzutu dyskiem, wystąpi jedna nasza reprezentantka, 33-letnia poznanianka Żaneta Glanc. Dwa razy była na igrzyskach. Osiem lat temu spaliła wszystkie próby, w Londynie była 24. Co ciekawe, w swojej karierze nigdy nie stała na podium wielkich międzynarodowych imprez, choć dwukrotnie była bardzo blisko. W 2009 i 2011 r. była czwarta podczas mistrzostw świata.

Do finału olimpijskiego konkursu skoku o tyczce awansował Piotr Lisek. Eliminacji nie przebrnęli Robert Sobera i Paweł Wojciechowski. 

W eliminacjach biegu na 110 m przez płotki wystartuje Damian Czykier. 26-letni zawodnik Podlasia Białystok, zajął w tym roku 4. miejsce podczas mistrzostw Europy. Ostatnim polskim płotkarzem w finale igrzysk olimpijskich na tym dystansie, był Artur Noga, który w Pekinie zajął 5. miejsce. Wcześniej w 1980 r. Jan Pusty również był 5. Czykier pochodzi ze sportowej rodziny. Kibice Jagiellonii Białystok czy Legii Warszawa oglądali go w barwach swoich drużyn. Jego matka Elżbieta Stankiewicz, była koszykarką Polonii Warszawa.

W biegu na 400 m przez płotki kobiet reprezentować nas będą Emilia Ankiewicz i Joanna Linkiewicz. Obie urodzone w 1990 r. panie, debiutują na igrzyskach olimpijskich. Podczas tegorocznych mistrzostw Europy radziły sobie bardzo dobrze. Ankiewicz, zawodniczka AZS AWF Warszawa była ósma, a Linkiewicz z AZS AWF Wrocław, wywalczyła srebrny medal. To właśnie Linkiewicz, przez ekspertów typowana jest do miejsca w czołowej ósemce.

W finale biegu na 800 m mężczyzn pobiegnie Marcin Lewandowski. Drugi nasz reprezentant - Adam Kszczot - odpadł w półfinale. 

Piłka ręczna

W ostatnim meczu fazy grupowej, Polacy zmierzą się ze Słoweńcami. Polacy od początku źle weszli w turniej. Najpierw przegrali z gospodarzami, potem ulegli Niemcom, w trzecim spotkaniu rozbili Egipt. W nocy z soboty na niedzielę pokonali Szwedów 25-24. 

Pływanie

Polskie pływanie poniosło w Rio totalną klęskę. Żaden z Polaków nawet nie awansował do finału swojej konkurencji. Wygląda na to, że po sukcesach Otylii Jędrzejczak i Pawła Korzeniowskiego nie wykorzystano dobrej koniunktury do rozwoju polskiego pływania. Powstałą po Pekinie wyrwę w sukcesach pływaków ciężko będzie załatać. 

W konkurencji 10 km na otwartym akwenie honoru  Polski bronić będzie Joanna Zachoszcz.  W morderczym wodnym maratonie 23-letnia  Zachoszcz, zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich. Na co dzień trenuje w AZS olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, gdzie studiuje na Wydziale Prawa i Administracji.

Podnoszenie ciężarów

W kategorii do 105 kg, sztangę podnosić będzie dwóch naszych reprezentantów. 31-letni Bartłomiej Bonk z Budowlanych Opole ma już za sobą dwa występy na igrzyskach olimpijskich. W Pekinie był niesklasyfikowany, ale w Londynie wywalczył brąz, podnosząc w sumie 410 kg. Do zeszłorocznego mistrzostwa Europy, wystarczyły dwa kilogramy mniej, jednak to do olimpijskiego krążka może nie wystarczyć. Jego o sześć lat młodszy kolega z klubu, Arkadiusz Michalski, nie jest faworytem do zajęcia miejsca w czołówce, jednak jego ostatnie wyniki na mistrzostwach Europy mogą rozbudzać nadzieje. Gdy Bonk zdobywał złoto, on stał na najniższym stopniu podium. Rok później wywalczył srebro. Zamiłowanie do sztangi jest u niego rodzinne. Jego trenerem jest jego ojciec - Krzysztof Michalski - były sztangista.

Siatkówka

Nasi siatkarze świetnie rozpoczęli olimpijski turniej. Mecz z Kubańczykami będzie ich ostatnim spotkaniem w fazie grupowej, w której najpierw rozbili Egipt, potem po bardzo nerwowym meczu w tie-breaku pokonali Iran, a następnie mimo ciążkiej walki w trzecim secie - Argentynę 3:0. Pierwszą porażkę ponieśli w meczu z Rosjanami 2:3. 

Żeglarstwo

W 7., 8. i 9. wyścigu męskiej klasy 49er wystartują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Zawodnicy KZS AZS AWFiS Gdańsk będą chcieli poprawić wynik z Londynu kiedy zajęli 13. miejsce. 

A w 9. i 10. wyścigu klasy 470er pań walczyć będą Irmina Mrózek-Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec, nie są murowanymi faworytkami do medalu, jednak mają szansę sprawić niespodziankę.KAJAKARSTWO

14.00 C1 1000 m mężczyzn, eliminacje - Tomasz Kaczor

14.24 K2 500 m kobiet, eliminacje - Beata Mikołajczyk i Karolina Naja

14.38 K1 200 m kobiet, eliminacje - Marta Walczykiewicz

15.06 K1 1000 m mężczyzn, eliminacje - Rafał Rosolski

15.30 C1 1000 m mężczyzn, półfinały - ew. Kaczor

15.46 K2 500 m kobiet, półfinały - ew. Mikołajczyk i Naja

16.00 K1 200 m kobiet, półfinały - ew. Walczykiewicz

16.14 K1 1000 m mężczyzn, półfinały - ew. Rosolski

KOLARSTWO TOROWE

15.59 omnium kobiet, scratch - Daria Pikulik

21.30 omnium kobiet, wyścig indywidualny na dochodzenie - Daria Pikulik

23.17 omnium kobiet, wyścig eliminacyjny - Daria Pikulik

LEKKOATLETYKA       

14.30 trójskok mężczyzn, eliminacje - Karol Hoffmann

14.35 200 m kobiet, eliminacje - Anna Kiełbasińska

15.25 3000 m z przeszkodami mężczyzn, eliminacje - Krystian Zalewski

15.40 młot kobiet, FINAŁ - Anita Włodarczyk, Joanna Fiodorow,

16.30 400 m ppł mężczyzn, eliminacje - Patryk Dobek

 1.30 dysk kobiet, eliminacje - Żaneta Glanc

 1.35 tyczka mężczyzn, FINAŁ - Piotr Lisek,

 1.40 110 m ppł mężczyzn, eliminacje - Damian Czykier

 2.30 400 m ppł kobiet, eliminacje - Joanna Linkiewicz, Emilia Ankiewicz

 3.25 800 m mężczyzn, FINAŁ -  Marcin Lewandowski

 3.45 400 m kobiet, FINAŁ - ew. Justyna Święty, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub

PIŁKA RĘCZNA

Grupa B: 14.30 Polska - Słowenia

PŁYWANIE            

14.00 10 km na otwartym akwenie kobiet, finał - Joanna Zachoszcz

PODNOSZENIE CIĘŻARÓW

00.00 105 kg mężczyźni - Bartłomiej Bonk, Arkadiusz Michalski

SIATKÓWKA

Grupa B: 22.05 Polska - Kuba


ŻEGLARSTWO

18.00 49er mężczyzn, 7. wyścig - Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek

18.10 470er kobiet, 9. wyścig - Mrózek Gliszczynska i Skrzypulec

19.00 49er mężczyzn, 8. wyścig - Kołodziński i Przybytek

19.35 470er kobiet, 10. wyścig - Mrózek, Gliszczynska i Skrzypulec

20.00 49er mężczyzn, 9. wyścig - Kołodziński i Przybytek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy