Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Piotr Małachowski - wszystko o naszym wicemistrzu

Wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem z Rio Piotr Małachowski pochodzi z niewielkiego, liczącego zaledwie dwa tysiące mieszkańców, mazowieckiego miasteczka Bieżuń. To tam stawiał swoje pierwsze sportowe kroki. Jak twierdzi, gdyby nie został sportowcem grałby na... trąbce. Nasz dyskobol znany jest także ze swojej działalności charytatywnej.

- Dzieciństwo spędziłem w Bieżuniu. Wszystko toczyło się wokół boiska sportowego. W małej miejscowości było tylko to asfaltowe do piłki ręcznej i trawiaste do piłki nożnej. W młodości myślałem, że zostanę właśnie szczypiornistą. Do dzisiaj to moja ulubiona dyscyplina sportowa. Dla niej mógłbym nawet schudnąć - żartobliwie wspominał swoje dzieciństwo w wywiadzie dla Polskiego Radia.

O zainteresowaniu  rzutem dyskiem na poważnie zadecydował się jako 15-latek, kiedy wygrał zawody w rzucie dyskiem w Ciechanowie. Podczas rywalizacji z zwyciężył wtedy z wytrenowanymi zawodnikami. Wcześniej ćwiczył rzut dyskiem bardzo nieregularnie. W tym czasie ze sportem konkurowała inna pasja naszego mistrza – muzyka. Z orkiestrą miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej zwiedził całą Polskę.

Reklama

Zaczął uczęszczać do szkoły sportowej i jednocześnie intensywnie trenować lekkoatletykę. Do przełomowej decyzji w życiu namówił go pierwszy trener Bernard Jabłoński.

- On miał wtedy 14-15 lat, ale już wiedział do czego zmierza. Sam mnie wyciągał na treningi. Prosił mnie, żebym dawał mu dysk do domu, choć nie bardzo chciałem, bo to jednak niebezpieczne - powiedział w wywiadzie dla RMF FM pierwszy szkoleniowiec Małachowskiego. W Ciechanowie pod skrzydła przejął go Witold Suski. Na pierwszym treningu ponoć cisnął dyskiem tak mocno, że wybił szybę w samochodzie nauczycielki matematyki.

Później przyszły ciężkie chwile. W wieku 15 lat zmarł jego ojciec. Mama utrzymywała rodzinę pracując w sklepie.

Z Ciechanowa przeniósł się do Warszawy do ośrodka AWF. Aby mieć pieniądze na życie pracował na bramce w uczelnianej dyskotece. W 2004 roku dostał powołanie do wojska i to ustabilizowało sytuację życiową Piotra Małachowskiego. Po zasadniczej służbie wojskowej zaproponowano mu etat w jednostce we Wrocławiu. Nasz dyskobol nie odtrącił wyciągniętej dłoni i zaczął bronić barw miejscowego WKS Śląsk. Efekty przyszły szybko. W 2005 roku został wicemistrzem Europy juniorów w Erfurcie. Po złoto sięgnął wtedy późniejszy wieloletni rywal Małachowskiego Niemiec Robert Harting.

Do Pekinu nie jechał z nadziejami na medal, jednak wywalczył srebro rzucając 67,8 i wyprzedzając trzeciego Litwina Virgilijusa Aleknę o 3 cm. Złoto zgarnął Gerd Kanter  z wynikiem 68,82 m.  W Londynie niestety rywale byli zbyt mocni i Małachowski musiał zadowolić się piątym miejscem.


Do Rio de Janeiro jechał po upragnione złoto. W finale prowadził do ostatniej serii i wydawało się, że w końcu spełni swoje marzenie. W ostatniej serii wyprzedził go jednak Niemiec Christoph Harting. Małachowski po raz drugi w karierze został wicemistrzem olimpijskim.

Polski dyskobol potrafi także zatroszczyć się o los potrzebujących. W 2014 roku oddał na licytację trofeum zdobyte za zwycięstwo w cyklu Diamentowej Ligii. Zebrane pieniądze pomogły choremu na stwardnienie rozsiane byłemu szermierzowi Jackowi Gaworskiemu.

Małachowski służy w randze plutonowego w Wojsku Polskim. Jako zawodowy  wojskowy od 2005 roku przypisany jest do Śląskiego Okręgu Wojskowego. Trzy razy był dekorowany odznaczeniami  państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi  oraz Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Żonaty z Katarzyną, a w 2013 roku na świat przyszedł ich syn Henryk.

Piotr Małachowski - sylwetka

Urodzony 7 czerwca 1983 roku w Żurominie
Wzrost: 194 cm
Waga: 122 kg
Największe sukcesy:
Igrzyska olimpijskie: srebro (2012, 2016)
Mistrzostwa świata: złoto (2015), srebro (2009, 2013)
Mistrzostwa Europy: złoto (2010, 2016)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje