Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Piątek z naszymi zawodnikami w Brazylii

Dzisiaj o awans do finału zagrają z Danią szczypiorniści, a w kole stanie nasz młociarz Wojciech Nowicki . Emocjonować będziemy się także m.in. występami polskich lekkoatletów i kajakarzy.

Kajakarstwo

Od eliminacji swój występ w Rio zacznie nasz kajakarz Paweł Kaczmarek. W wyścigu na 200 m jedynek mężczyzn 21-latek będzie próbował przebić się do kolejnych rund. Największym osiągnięciem w karierze zawodnika AZS AWF Gorzów jest siódme miejsce na mistrzostwach świata wywalczone w 2015 r. Na igrzyskach zadebiutuje o godz. 14.00.

Reklama

W wyścigu kanadyjek popłynie para Mateusz Kamiński i Michał Kudła. Kamiński największe sukcesy odnosił na pięciokrotnie dłuższych dystansach (brąz MŚ w 2015 r.). Niestety kanadyjkowy wyścig na 5000 m nie wchodzi w skład olimpijskich konkurencji. Na co dzień 25-latek broni barw OKSW Olsztyn. Jego kolega z załogi -Michał Kudła również nie odnosił znaczących sukcesów w C-2 na 1000 m. W swoim dorobku posiada jednak medale akademickich i młodzieżowych mistrzostw świata. Zawodnik Prosani wraz ze swoim rówieśnikiem Kamińskim jedzie przede wszystkim po naukę. Obaj w Rio zaliczą debiut na igrzyskach. Start eliminacji o 14.21.

Edyta Kierkla-Dzieniszewska, Beata Mikołajczyk, Karolina Naja i Marta Walczykiewicz- to skład naszej załogi kajakarek w konkurencji K4 na dystansie 500 m. 30-letnia Kierkla- Dzieniszewska jako jedyna z całej drużyny w Rio nie zdobyła jeszcze żadnego medalu. Z banalnego powodu w Brazylii startuje tylko na tym dystansie. Dla Zawodniczki Sparty Augustów będzie to drugi start na igrzyskach . W Pekinie z koleżankami otarła się o podium- Polki przegrały brązowy medal o 0,05 s. Mikołajczyk i Naja bez względu na miejsce kajakowej czwórki pobyt w Rio zaliczą na pewno do najszczęśliwszych chwil w życiu. W konkurencji K-2 na 500 m wywalczyły brąz, ulegając jedynie Węgierkom Danucie Kozak i Gabrielli Szabo i niemieckiemu duetowi Franziska Weber/Tina Dietze.Jeszcze lepiej w Rio poszło Marcie Walczykiewicz- po pasjonującym finiszu została wicemistrzynią olimpijską w kajakowych jedynkach na dystansie 200 m. Przegrała jedynie z Nowozelandką Lisą Carrington. Początek o 14.51.

Lekkoatletyka

Piątek w Rio startują dwie ostatnie konkurencje chodziarskie. Do morderczego wyścigu na 50 km o godz.13.00, staną trzej Polacy: Rafał Augustyn, Adrian Błocki, Rafał Fedaczyński. Rafał Augustyn urodzony w Dębicy w województwie podkarpackim może poszczycić się życiówką na poziomie 3:43.22. Zawodnik LKS Stali Mielec już 12-krotnie sięgał po medale mistrzostw Polski (w tym sześć złotych "krążków"). Na igrzyskach startował już dwa razy. Zarówno w Pekinie jak i Londynie plasował się na 29. miejscu w chodzie na 20 km.

Adrian Błocki z AZS AWF Katowice z całej trój ki jest zdecydowanie najmłodszy. 26- latek nie może jeszcze się pochwalić sukcesami na arenie międzynarodowej. Na krajowym podwórku na dystansie 50 km w 2013 roku został mistrzem Polski. Do Ameryki Południowej jedzie, aby zebrać doświadczenie, które, miejmy nadzieję, zaowocuje w kolejnych latach. Jego rekord życiowy na 50 km to 3:47.16.

Rafał Fedczyński w ostatnich latach musiał zmagać się nie tylko z wypełnieniem olimpijskiego minimum, ale także z problemami zdrowotnymi. Rok temu poddał się operacji biodra. Po rehabilitacji z powodzeniem wrócił do ścigania. We wcześniejszych startach na igrzyskach w Pekinie był 8. na 50 km, a w Londynie został zdyskwalifikowany. "Życiówka" Fedczyńskiego to 3:46.05.

Najbardziej utytułowanym chodziarzem w historii polskiego sportu pozostaje niezmiennie Robert Korzeniowski. Czterokrotnie na igrzyskach zdobywał złote medale: jeden w Atlancie (1996), dwa razy w Sydney (2000) i raz w Atenach (2004).

Chód to jedna z niewielu konkurencji lekkoatletycznych w których nie panuje swoiste równouprawnienie. Władze federacji uznały, że kobiety nie są w stanie rywalizować na 50 km. Chodziarki wystartują  natomiast o 19.30 na dużo krótszym dystansie- 20 km. Nasz kraj będą reprezentować trzy chodziarki. Pierwsza z nich Paulina Buziak na co dzień mieszka i trenuje w Mielcu. Pod okiem Stanisława Zioła  doskonali technikę w lokalnej Stali. 30-latka cztery lata temu na igrzyskach uplasowała się na 44. miejscu.
Agnieszka Dygacz jest aktualną rekordzistką Polski na 20 km. 1:29.41 osiągnęła podczas pucharu świata w chińskim Taicang w 2014 roku. W Londynie 31-latka członkini klubu AZS AWF Katowice zajęła 22. miejsce.  Trzecia reprezentantka Polski w chodzie na 20 km - Agnieszka Szwarnóg- w Rio będzie starała się pobić swój najlepszy rezultat w karierze: 1:30.50. Podopieczna AZS AWF Kraków w sportowym portfolio na pierwszym miejscu może umieścić srebro zdobyte na mistrzostwach Polski. W Londynie była 21.

Od eliminacji rywalizację na bieżni w Rio de Janeiro (godz. 1.40) zacznie polska żeńska sztafeta 4x400m. W jej skład wraz z rezerwowymi wchodzi sześć pań: Iga Baumgart, Martyna Dąbrowska, Małgorzata Hołub, Justyna Święty, Patrycja Wyciszkiewicz i Ewelina Ptak. Nasza sztafeta w Londynie, w nieco innym składzie: Iga Baumgart, Justyna Święty, Anna Jesień, Patrycja Wyciszkiewicz, odpadła po biegu eliminacyjnym w którym zajęła pechowe 5. miejsce. Plan minimum to awans do finału.

O medal w konkursie rzutu młotem o godz. 2.05 powalczy Wojciech Nowicki. Pod nieobecność murowanego faworyta do złota- Pawła Fajdka, który odpadł po słabych rzutach w eliminacjach to on będzie bronił honoru Polski w finale. W kwalifikacjach Nowicki popisał się najdalszym rzutem na 77,64 m. Igrzyska w Rio będą debiutem dla reprezentanta klubu Podlasie Białystok. W 2015 roku zaskoczył wszystkich zdobywając na MŚ w Pekinie brązowy medal. Kiedy staje w kole jest oazą spokoju. Czas wolny od treningu poświęca na wychowywanie córki Amelii. Ukończył studia o kierunku automatyka-robotyka.

Po kobietach na bieżni w Rio pojawi się także nasza męska sztafeta 4x400 m w składzie: Rafał Omelko, Jakub Krzewina, Kacper Kozłowski, Łukasz Krawczuk i Karol Zalewski. Dla większości panów największym sukcesem w karierze jest srebrny medal rozgrywanych niedawno mistrzostw Europy w Amsterdamie. W Londynie nasza sztafeta podobnie jak kobiety odpadła po biegu eliminacyjnym, zajmując ostatecznie 9. miejsce. W Rio liczymy na finał. Początek o godz. 2.10.

Pięciobój nowoczesny

W piątek dalsza część rywalizacji w pięcioboju nowoczesnym z udziałem Oktawii Nowackiej i Anny Maliszewskiej. Nowacka debiutuje na igrzyskach olimpijskich. Pochodząca ze Starogardu Gdańskiego sportsmenka, należy do klubu SPP CWKS Legia Warszawa. 25-latka jako swój największy sukces może zapisać złoty medal Pucharu Świata zdobyty w 2014 roku.

Maliszewska młodsza od swojej koleżanki o dwa lata, urodziła się w Zielonej Górze. Po przeprowadzce na studia do Warszawy zmieniła barwy klubowe na UKS Żoliborz Warszawa. Może się pochwalić złotym medalem MŚ zdobytym w drużynie, w 2015 roku. Obie panie start w pięcioboju nowoczesnym zaczną od pływania o godz. 17.00.

Po pierwszej konkurencji, szermierce, Nowacka jest na prowadzeniu, a Maliszewska zajmuje 22. miejsce. W skład pięcioboju nowoczesnego, oprócz szermierki, wchodzi jeszcze pływanie, jazda konna i zamykający rywalizację bieg ze strzelaniem.

Piłka ręczna

Dzięki naszym szczypiornistom to może być niezapomniana noc. O 1.30 na parkiet wyjdą reprezentacje Polski i Danii, aby zmierzyć się w półfinale turnieju piłki ręcznej. Polacy słabo zagrali w fazie grupowej i musieli do końca drżeć o swój awans do ćwierćfinału. W 1/4 finału z faworyzowaną Chorwacją, wznieśli się jednak na wyżyny swojej gry i wygrali 30:27. Duńczycy w swoim ćwierćfinale natomiast rozbili 37:30 reprezentację Słowenii.

Taekwondo

W tej widowiskowym  i brutalnym sporcie walki w kategorii do 80 kg wystartuje Piotr Paziński. 29-letni warszawiak na co dzień broni barw miejscowego AZS AWF-u. Podopieczny Tomasza Pyciarza za największy w karierze sukces może uznać brąz tegorocznych mistrzostw Europy. Na igrzyskach zadebiutuje o godz. 21.45. W pierwszej walce zmierzy się z Sallahem Cisse z Wybrzeża Kości Słoniowej.

KAJAKARSTWO

14.00 K1 200 m mężczyźni, eliminacje - Paweł Kaczmarek

14.21 C2 1000 m mężczyźni, eliminacje - Mateusz Kamiński i Michał Kudła

14.51 K4 500 m kobiety, eliminacje - Edyta Kierkla-Dzieniszewska, Beata Mikołajczyk, Karolina Naja, Marta Walczykiewicz

15.07 K1 200 m mężczyźni, półfinały - ew. Kaczmarek

15.21 C2 1000 m mężczyźni, półfinały - ew. Kamiński i Kudła

15.36 K4 500 m kobiety, półfinały - ew. Kierkla-Dzieniszewska, Mikołajczyk, Naja, Walczykiewicz

LEKKOATLETYKA       

13.00 chód 50 km mężczyzn - Rafał Augustyn, Adrian Błocki, Rafał Fedaczyński

19.30 chód 20 km kobiet - Paulina Buziak, Agnieszka Dygacz, Agnieszka Szwarnóg

1.40  - 4x400 m kobiet, eliminacje - Iga Baumgart, Martyna Dąbrowska, Małgorzata Hołub, Justyna Święty, Patrycja Wyciszkiewicz, Ewelina Ptak

2.05  - młot mężczyzn, FINAŁ -  Wojciech Nowicki - szansa medalowa

2.10  - 4x400 m mężczyzn, eliminacje - Rafał Omelko, Jakub Krzewina, Kacper Kozłowski, Łukasz Krawczuk, Karol Zalewski

PIĘCIOBÓJ NOWOCZESNY

Oktawia Nowacka, Anna Maliszewska

17.00 pływanie

19.00 szermierka (runda bonusowa)

20.30 jazda konna

23.00 bieg ze strzelaniem

PIŁKA RĘCZNA

1.30  - półfinał - Polska - Dania


TAEKWONDO

80 kg - Piotr Paziński

17.45 1/8 finału

21.45 ćwierćfinały

22.45 półfinały

 1.15 - repasaże

 2.15  - o brązowy medal

 3.15  - finał

Dowiedz się więcej na temat: Paweł Kaczmarek | wojciech nowicki | Rafał Augustyn