Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Maja Włoszczowska przed igrzyskami: Trasa ciekawa, ale będziemy cierpieć

Po kontuzji, która nie pozwoliła Mai Włoszczowskiej walczyć o medale olimpijskie w Londynie, nasza "góralka" kończy przygotowania do startu w igrzyskach w Rio de Janeiro. Srebrna medalistka z Pekinu (2008) przyznaje, że odpowiada jej trasa w Brazylii.

W Rio wystąpi pani już jako medalistka olimpijska i doświadczona zawodniczka. To dodaje skrzydeł?

Reklama

Maja Włoszczowska: - Na pewno doświadczenie pomaga. Można się odciąć od niektórych emocji i w większym skupieniu i koncentracji przygotowywać do startu. Mam nadzieję, że będę się stresowała mniej niż na przykład w Atenach. Wtedy stresowałam się bardzo i myślę, że nawet trochę wypaliłam, bo przecież później stanęłam na podium mistrzostw świata. Tak czy inaczej ten stres będzie, ale doświadczenie pomaga w radzeniu sobie z nim. Łatwiej będzie przygotować się do startu i być gotowym na różne wydarzenia.

Trasę już pani bardzo dobrze zna.

- Tak. Ścigaliśmy się tam w październiku ubiegłego roku na rekonesansie olimpijskim. Wtedy miałam okazję najpierw ją przejść, a potem przejechać na treningach, więc mogę ją sobie zwizualizować w głowie w każdej chwili. Gdyby był z tym problem, to mogę oczywiście posiłkować się filmami, bo zrobiliśmy pełną dokumentację. Jest ciekawa. Może nie jest najtrudniejsza, na jakiej przyszło mi się ścigać, ale nie brakuje na niej elementów technicznych - są całkiem niebezpieczne "rock gardeny" i różne tzw. "jumpy", "dropy", czyli przeszkody, przez które trzeba przeskakiwać albo z nich zeskakiwać. Jest jeden długi zjazd; pod górę jeździmy na każdym okrążeniu trzy razy - dwa krótsze podjazdy, jeden dłuższy. Mnie cieszy ten dłuższy, bo właśnie to jest moją mocną stroną.

- Cała trasa jest bardzo przyjemna do jazdy, nie ma jakichś bardzo stromych podjazdów, więc można jechać w swoim rytmie i to jest fajne, ja to lubię. Rywalizacja będzie na pewno ciężka ze względu na rywalki, bo każda trasa jest trudna, kiedy przychodzi ścigać się z najlepszymi zawodniczkami świata i każdy daje z siebie wszystko. Z całą pewnością czeka nas w Rio sporo cierpienia.

W Rio będzie pani miała swój własny rower?

- Tak. Miałam przyjemność uczestniczyć w procesie projektowania i produkcji nowej ramy, na której będę się ścigała w Rio. Do tego dochodzi specjalne malowanie, co jest bardzo ważne dla każdej kobiety, więc pojawiło się tam trochę elementów olimpijskich. Najważniejsze jest jednak to, że sprzęt jest naprawdę świetny, rama jest sztywna, świetnie się prowadzi. Wszystkie pozostałe komponenty dobieraliśmy tak, aby rower był wytrzymały, a jednocześnie jak najlżejszy i myślę, że mam świetny sprzęt.

Ma pani gdzieś z tyłu głowy wirus "zika", czy w ogóle pani o tym nie myśli?

- Jeśli chodzi o wirusy i wszelkie inne choroby, które zawsze trzeba brać pod uwagę, to najważniejsze jest dobre zabezpieczenie, a najlepszym zabezpieczeniem jest po prostu unikanie komarów, czyli psikanie się, ile się tylko da wszystkimi preparatami. Byliśmy w Kolumbii i Brazylii w tym roku, nie mieliśmy żadnych problemów; w Rio nie widziałam żadnego komara, więc mam nadzieję, że to nie będzie problemem.