Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Dujszebajew: Występ na igrzyskach to spełnienie marzeń

Chciałbym, abyśmy jako drużyna zagrali na igrzyskach z marzeniem, a nie z presją. Wtedy będziemy mieli znacznie więcej szans. Jestem wręcz pewien, że wtedy nasze zadanie okaże się łatwiejsze – mówi selekcjoner Polaków, Talant Dujszebajew przed rozpoczęciem turnieju olimpijskiego mężczyzn w piłce ręcznej.

Rio 2016 - sprawdź terminarz piłkarzy ręcznych!

Zdobył pan trzy medale olimpijskie. Jak wykorzysta pan to doświadczenie prowadząc reprezentację Polski w Rio?

W sumie zagrałem w czterech igrzyskach. Baron Pierre de Coubertin powtarzał, że liczy się udział w tej imprezie. My nie jedziemy tam, aby tylko się pokazać. Chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony. Zrobimy wszystko, aby zawodnicy byli dobrze przygotowani mentalnie i fizycznie. Wiadomo, że zwłaszcza dla młodych chłopaków to wielka atrakcja móc codziennie zobaczyć w wiosce olimpijskiej znanych sportowców. Chcę jednak, abyśmy skupiali się na sobie, na treningach. To powinien być dla nas normalny turniej, jak na wielkich imprezach.

Reklama

Czy odczuwa pan presję kibiców, środowiska, które oczekuje medalu olimpijskiego?

Co to jest presja? Co będzie, gdy zdobędziemy lub nie medal? Presję mogą odczuwać ludzie żyjący w Iraku i Syrii, gdzie toczy się wojna. Dla nas to jest marzenie. Nie spodobała mi się krytyka po porażce z Holandią. Ludzie powinni zrozumieć, że to była inwestycja w młodych chłopaków, aby mogli dłużej pograć. W pewnym momencie po przerwie prowadziliśmy już przecież 20:14. Meczu nie było w telewizji i sędziowie gwizdali to, co chcieli. Ten zdobyty bagaż doświadczeń przez tych młodych jest najważniejszy. Chciałbym, aby ludzie patrzyli na to trochę z innej strony. Jak nie zdobędziemy medalu, to co się stanie?

Życie będzie toczyło się dalej...

...właśnie. To powtarzam moim zawodnikom. Chciałbym, aby oni zmienili mentalność. Aby nie bali się popełnić błędu. To jest najważniejsze. Chciałbym, abyśmy jako drużyna pojechali na igrzyska z marzeniem, a nie z presją. Wtedy będziemy mieli znacznie więcej szans. Jestem wręcz pewien, że wtedy nasze zadanie okaże się łatwiejsze.

Trzy medale olimpijskie jako zawodnik i teraz sukces w roli trenera z Vive Tauron w Lidze Mistrzów. Czy uważa się pan za szczęściarza?
Zawsze dobrze jest mieć szczęście po swojej stronie. W Kolonii w finale przegrywaliśmy już dziewięcioma bramkami. To świadczy, że w Kielcach mamy liderów, którzy pociągnęli zespół. Tacy jak Reichmann, Zorman, Lijewski, Aguinagalde, Jachlewski i Szmal. Naszym celem nie było wygranie Ligi Mistrzów, ale gra w Final Four. To jest najważniejsze. Dopiero awans do najlepszej czwórki Europy pozwala marzyć o końcowym sukcesie. Możemy tak awansować dziesięć razy i triumfować raz może dwa lub w ogóle. Ale właśnie ta stabilizacja, gra co roku wśród najlepszych jest głównym celem. Aby zawsze grać w półfinałach mistrzostw Europy i świata, musimy mieć dużo czasu na wspólną pracę. Musimy wiedzieć jaki mamy materiał, jaka czeka nas przyszłość. Na dziś mamy super zawodników, doświadczonych, którzy powoli będą kończyć kariery. Muszę maksymalnie to wykorzystać.

Ma pan jakiś talizman?

Moim talizmanem jest Michał Jurecki.

Czy grupy turnieju olimpijskiego są podobne pod względem wartości poszczególnych zespołów?

Mniej więcej tak. Każdy ma swoją opinię na ten temat.

Z optymizmem podchodzi pan do turnieju olimpijskiego. Każdy najbliższy mecz jest do wygrania...

Oczywiście. Z Brazylią i Niemcami możemy wygrać? Możemy. Możemy przegrać? Owszem. Potem to samo czeka nas z Egiptem. Pamiętajmy, że to mistrz Afryki, który w finale tej imprezy pokonał Tunezję. 75 procent składu zespołu gra w klubie El-Zamalek, gdzie codziennie reprezentanci kraju trenują. To niewygodny przeciwnik. Szacunek wobec Szwecji, Słowenii. My sami sobie stwarzamy presję. Doskonale znam presję, gdyż gram od 16 roku życia, a piłką ręczną zajmuję się już 32 lata. Wiele ważnych meczów wygrałem, wiele też przegrałem. I żyję. Mam drużynę, mam pracę, w Rio na pewno będziemy walczyć.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL