Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Beata Mikołajczyk i Karolina Naja z brązowym medalem igrzysk olimpijskich

Beata Mikołajczyk i Karolina Naja zdobyły brązowy medal igrzysk olimpijskich w kajakarskiej dwójce na dystansie 500 metrów. Wygrały Węgierki, przed Niemkami.

Nasze brązowe medalistki igrzysk 2012 w Londynie - Mikołajczyk i Naja bardzo pewnie wygrały swój poniedziałkowy półfinał. Pierwsza z nich jest także wicemistrzynią olimpijską 2008 z Pekinu (wówczas z Anetą Konieczną).

W Rio de Janeiro Mikołajczyk i Naja też były kandydatkami do olimpijskiego medalu. I jak przystało na faworytki, nie zawiodły oczekiwań.

Polki zanotowały przeciętny start, ale z każdym kolejnym metrem zdobywały teren. Prowadziły Niemki, a tuż za nimi były Węgierki. Mikołajczyk i Naja utrzymywały się na trzeciej pozycji.

W drugiej połowie dystansu wydawało się, że Polki powoli przesuwają się na czoło stawki. Pod koniec jednak osłabły, a Węgierki zwiększyły przewagę i ostatecznie sięgnęły po złoto. Drugie były Niemki, a na najniższym stopniu podium stanęły Mikołajczyk i Naja.

Podopieczne Tomasza Kryka tym samym powtórzyły sukces sprzed czterech lat, kiedy to na igrzyskach w Londynie również zajęły trzecie miejsce.

To szósty medal dla Polski podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Złoto wywalczyły w dwójce podwójnej Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, a w poniedziałek dołączyła do nich Anita Włodarczyk. Srebro Piotr Małachowski w rzucie dyskiem, a brązowe medale - Rafał Majka w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego i Monika Caciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska w wioślarskiej czwórce podwójnej.