Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Adrian Zieliński na dopingu. Jest potwierdzenie

Mistrz olimpijski z Londynu w podnoszeniu ciężarów w kat. 85 kg Adrian Zieliński stosował niedozwolone środki dopingowe - poinformowała Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie. W jego organizmie wykryto nandrolon. Zawodnik nie wystąpi w igrzyskach w Rio de Janeiro.

Pozytywny wynik dało badanie próbki "A" Zielińskiego. Sztangiście grozi czteroletnia dyskwalifikacja. - Dzisiaj otrzymaliśmy potwierdzenie, że w próbce pobranej 1 lipca od Adriana Zielińskiego wykryto nielegalny środek dopingujący - nandrolon - powiedział Michał Rynkowski z Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.

- Zawodnik zostanie skreślony z kadry, wykluczony jest też jego występ na igrzyskach w Rio de Janeiro. Konsekwencje są zatem bardzo poważne - dodał. 

- Nandrolon to ta sama substancja, którą wykryto u Tomasza Zielińskiego, brata Adriana. Jest to drugi najczęściej wykrywany środek dopingujący. Jest on niestety stosunkowo często stosowany przez ciężarowców - podkreślił Rynkowski.

Reklama

Surowa kara dla Adriana Zielińskiego

Według informacji podanych przez Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie, w próbce "A" Adriana Zielińskiego wykryto nandrolon w stężeniu 4,1 nanograma/mililitr. Dozwolony limit to 2,5 nanograma/mililitr. Warto przypomnieć, że stężenie nandrolonu u Tomasza Zielińskiego wynosiło 12 nanogramów/mililitr.

- Kara dla Adriana Zielińskiego to cztery lata dyskwalifikacji. Przez ten okres nie będzie mógł brać udziału w zawodach i uczestniczyć w jakichkolwiek treningach kadry narodowej oraz drużyny klubowej. Prawdopodobnie nie będzie też mógł pobierać stypendiów - powiedział Rynkowski.

- Zawodnik ma prawo do przeprowadzenia próbki "B". Jeśli zdecyduje się z niego skorzystać, to termin takiego badania zostanie ustalony wkrótce - stwierdził przedstawiciel Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.

Brat Adriana Zielińskiego też stosował doping

Wcześniej za doping z olimpijskiej ekipy został wykluczony młodszy brat Adriana, mistrz Europy 2016 w kat 94 kg Tomasz Zieliński. Także stosował nandrolon.

Bracia Zielińscy w igrzyskach w Rio de Janeiro mieli wystąpić w sobotę w kat. 94 kg.

Kim jest Adrian Zieliński?

Adrian Zieliński to jeden z najbardziej utytułowanych polskich sztangistów ostatnich lat. Oprócz triumfu na igrzyskach olimpijskich w Londynie ma także złote medale mistrzostw świata w 2010 roku w kat. 84 kg i mistrzostw Europy 2014 w Tel Awiwie (kat. 94 kg).

W ubiegłym roku przyłapany na dopingu polski zawodnik został wicemistrzem świata w kat 94 kg. Był również jednym z faworytów rywalizacji w Rio de Janeiro.

Adrian Zieliński po dopingowej "wpadce" brata zapowiadał, że trzeba będzie po powrocie do Polski przeprowadzić śledztwo, które wyjaśni, w jaki sposób nandronol znalazł się w organizmie Tomasza. Teraz śledztwo będzie dotyczyło także jego samego.

Czytaj także:

Adrian Zieliński na dopingu. Są pierwsze konsekwencje - kliknij!

Co brali polscy ciężarowcy? Skutki uboczne są szokujące - kliknij!

Próbka B potwierdziła doping u Tomasza Zielińskiego - kliknij!

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama