Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. 3. triumf Armstrong w jeździe indywidualnej na czas, Polki daleko

Obchodząca jutro 42. urodziny Amerykanka Kristin Armstrong zdobyła trzeci z rzędu olimpijski złoty medal w jeździe na czas, wyprzedzając o 5,5 sekundy Rosjankę Olgę Zabielinską. Polki wypadły słabo: Katarzyna Niewiadoma zajęła 18. miejsce, a Anna Plichta była 19. Brąz zdobyła Anna van der Breggen z Holandii.

Jako pierwsza na start wyruszyła Anna Plichta, która rozpoczęła mocno, a na pierwszym pomiarze czasowym (10. km) miała o ponad trzy sekundy lepszy czas od naszej medalowej nadziei - Katarzyny Niewiadomej. Ich wynik nie był jednak tak dobry jak się na początku wydawało. Pokazała to jazda kolejnych zawodniczek. Na pierwszym punkcie pomiarowym nasze panie traciły do liderki - broniącej tytułu z Londynu, Amerykanki Kristin Armstrong - około półtora minuty. Holenderka Ellen van Dijk, która wypadła z trasy, długo na nią wracała, a w rozpędzeniu się na nowo pomagał jej trener, była lepsza od Polek o ponad minutę!

Reklama

Druga część trasy była lepsza w wykonaniu Niewiadomej. Udało jej się odrobić stratę do Plichty, jednak nie zbliżyła się w żaden sposób do czołówki. Na drugim pomiarze czasowym (19,7 km) rywalki były zdecydowanie lepsze. Na drugim pomiarze czasowym najlepsza była Olga Zabielinska, która wyprzedzała liderkę po pierwszej części - Armstrong o 2,88 s. Polki traciły do Rosjanki odpowiednio: 2:43.76 (Niewiadoma) i 2:44.71 (Plichta).

Plichta, która jako pierwsza dojechała do mety, prowadziła tylko przez chwilę. Kolejne rywalki, które przyjeżdżały za nią miały lepsze wyniki. Niewiadoma wyprzedziła swoją koleżankę o prawie dwanaście sekund. Całą trasę (29.7 km) najszybciej pokonała Amerykanka Kristin Armstrong (44:26.42), przed Rosjanką Olgą Zabelinska (44:31.97). Na najniższym stopniu podium uplasowała się Holenderka Anna van der Breggen (44:37.80). Amerykanka w ten sposób nie tylko obroniła tytuł olimpijski, a także sprawiła sobie urodzinowy prezent, bowiem skończyła dziś 42 lata.    

Katarzyna Niewiadoma zajęła 18. miejsce, a Anna Plichta była 19.

Mistrzyni olimpijska w przeszłości była pływaczką, biegaczką oraz triathlonistką. Jej miłość do rowerów narodziła się właśnie w thriathlonie. 

Jazda indywidualna na czas kobiet:

1. Kristin Armstrong (USA) - 44:26.42

2. Olgą Zabielinska (Rosja) - 44:31.97

3. Anna van der Breggen (Holandia) - 44:37.80
...
18. Katarzyna Niewiadoma (Polska) - 3:21.54 straty

19. Anna Plichta (Polska) - 3:33.24 straty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL