Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Medale Polaków na IO w Rio de Janeiro

Reprezentanci Polski wywalczyli jedenaście medali na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Po ten pierwszy sięgnął kolarz z Zegartowic Rafał Majka. Ostatni zdobyła także kolarka, Maja Włoszczowska.

Rafał Majka

Brąz w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego

- Przed zjazdem się przeżegnałem, to chyba pomogło. Dałem z siebie wszystko, potem łapały mnie skurcze - powiedział Majka na mecie.

- Jesteśmy prawdziwą drużyną, chwała chłopakom - dodał brązowy medalista.

Majka przyjechał na metę jako trzeci. Złoty medal wywalczył Belg Greg van Avermaet, a za nim finiszował Duńczyk Jakob Fuglsang.

26-letni Polak to trzeci kolarzy klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana, siódmy, szósty i piąty w Giro d'Italia, a także zwycięzca trzech etapów i dwukrotnie klasyfikacji górskiej na Tour de France.

Reklama

Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska

Brąz w czwórce podwójnej

W finale "Biało-czerwone" długo prowadziły, ale na finiszu nie udało im się odeprzeć ataku Niemek i Holenderek.

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj

Złoty medal w dwójce podwójnej

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj wygrały finał dwójek podwójnych kobiet. Polska osada walczyła o złoto z Brytyjkami, wygrywając z rywalkami na finiszu.

Piotr Małachowski

Srebrny medal w rzucie dyskiem

Polak w finale cały czas prowadził, ale w ostatniej serii niesamowity rzut oddał Niemiec Christoph Harting i Małachowski musiał zadowolić się drugim miejscem.

Anita Włodarczyk

Złoty medal w rzucie młotem

W poniedziałek 15 sierpnia Anita Włodarczyk sięgnęła po drugi złoty medal dla Polski na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Polka zdeklasowała konkurencję, wygrywając konkurs rzutu młotem z fenomenalnym rekordem świata - 82,29 m!

Włodarczyk powtórzyła wyczyn Kamili Skolimowskiej z igrzysk w Sydney, która w Australii sięgnęła po złoty medal.

Beata Mikołajczyk i Karolina Naja

Brązowy medal K2 na 500 m

Cztery lata temu w Londynie Mikołajczyk i Naja zajęły trzecie miejsce i sięgnęły po olimpijski brąz. Teraz powtórzyły osiągnięcie z poprzednich igrzysk. Od początku do końca płynęły na trzeciej pozycji i pewnie osiągnęły cel.

Marta Walczykiewicz

Srebrny medal K1 na 200 m

Gdy cztery lata temu w finale K1 na 200 metrów fantastycznie wystartowała, w końcówce osłabła i zajęła piąte miejsce. Tym razem mądrze podeszła do startu w finale w Rio i nie zmarnowała szansy.

Przegrała jedynie z Lisą Carrington - dominatorką na tym dystansie. Drugie miejsce Polka musi uznać za wielki sukces. A jak sama mówi, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Monika Michalik

Brązowy medal zapasów w stylu wolnym (63 kg)

Zawodniczka WKS-u Grunwald Poznań sprawiła sporą niespodziankę, bo wśród kandydatów do medalu nikt jej nie wymieniał. Tymczasem 36-letnia zapaśniczka stanęła na wysokości zadania i pokonując Rosjankę Inną Trażukową (6:2) zdobyła brązowy medal.

Michalik walczyła o trzecie miejsce, bo pokonała Łotyszkę Anastasiję Grigorjewą 5:2 w repasażach. Wcześniej przegrała w 1/8 finału z Japonką Risako Kawai 0:3, która ostatecznie została mistrzynią olimpijską.

Oktawia Nowacka

Brązowy medal w pięcioboju nowoczesnym

Oktawia Nowacka miała ogromną szansę na złoty medal w pięcioboju nowoczesnym, ale w ostatniej konkurencji zaprezentowała się poniżej oczekiwań. Polka, która po czterech konkurencjach prowadziła, ostatecznie sięgnęła po brąz. 

To był dziewiąty medal dla Polski podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Wojciech Nowicki

Brązowy medal w rzucie młotem

Odpadnięcie Pawła Fajdka w eliminacjach rzutu młotem było jedną z największych sensacji igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Polscy kibice żałowali, że nasz faworyt do złota nie weźmie udziału w konkursie głównym, a inni mówili: "Umarł król, niech żyje król".

Wojciech Nowicki potwierdził słowa tych drugich i rzutem na odległość 77,73 m zdobył brązowy medal.

Maja Włoszczowska

Srebrny medal w kolarstwie górskim

Maja Włoszczowska ze srebrnym medalem igrzysk olimpijskich w kolarstwie górskim. Polka jechała rewelacyjnie i po raz kolejny stanęła na podium IO, bo osiem lat temu w Pekinie też była druga.

To był już 11. medal dla Polski podczas igrzysk w Rio de Janeiro, co oznacza, że przekroczyliśmy magiczną granicę 10 medali zdobytych w trzech poprzednich IO.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL