Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Semenya mistrzynią na 800 m. "Życiówka" 5. Jóźwik!

Caster Semenya z RPA została mistrzynią olimpijską w biegu na 800 m. Polka Joanna Jóźwik zajęła świetne piąte miejsce i znowu pobiła rekord życiowy wynikiem 1:57.37! Przy okazji wracają kontrowersje, czy wśród kobiet nie startują panowie?

Jóźwik biegła spokojnie, długo biegła ostatnia i nie przejmowała się, bo liczy się przecież finisz, a w nim wyprzedziła trzy rywalki.

Reklama

Semenya wygrała z dużą przewagę, wyprzedzając Francinę Niyonsabę z Burundi o ponad sekundę.

Semenya jest wielce kontrowersyjną postacią w światowej lekkoatletyce. W 2010 r. światowa federacja IAAF wyrzuciła ją z rywalizacji, twierdząc, że tak naprawdę jest mężczyzną. MKOl przywrócił ją jednak do startów.

Co ciekawe, w 2015 r. Caster wzięła ślub z koleżanką z czasów szkolnych - Violet Ledile Raseboyą. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że żyje jak mężczyzna i tylko startuje wśród kobiet.

- Jestem megazadowolona, bo pobiłam rekord życiowy, a gdyby mi ktoś dawał piąte miejsce przed igrzyskami, brałabym je w ciemno - cieszyła się Joanna Jóźwik w rozmowie z TVP.

- Jeszcze w tym roku mam nadzieję na pobicie rekordu Polski. Całkiem inaczej podchodzę do dużych zawodów, nauczyłam się radzić z presją, stresem. Jeszcze dwa lata temu bardzo przeżywałam dużo mniejsze zawody - mistrzostwa Europy. Teraz dobrze sobie radzę ze stresem - dodała.

Jóźwik odniosła się także do startów wśród kobiet zawodniczek takich, które mają testosteron na poziomie mężczyzn, jak Semenya czy Kenijka Margaret Wambui.

- Górny poziom testosteronu powinien być przywrócony do poprzednich limitów. Widać, że po jego zniesieniu zawodniczki takie jak Semenya, czy Wambui są dużo silniejsze i wytrzymałe. Poprzednia norma powinna być przywrócona, a wtedy będzie fair - podkreśla Polka.

Bieg na 800 m

1. Caster Semenya (RPA) - 1.55,28.

2.  Francine Niyonsaba (Burundi) - 1.56,49

3. Margaret Nyairera Wambui (Kenia) - 1.56,89

...

5. Joanna Jóźwik (Polska) - 1:57.37

Dowiedz się więcej na temat: Joanna Jóźwik | Caster Semenya