Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Ruth Beitia mistrzynią skoku wzwyż kobiet, Kamila Lićwinko 9.

Hiszpanka Ruth Beitia pokonała poprzeczkę na 197 cm i została mistrzynią olimpijską w skoku wzwyż. Polka Kamila Lićwinko z wynikiem 193 cm zajęła 9. miejsce. - Wydarzyła się tragedia - mówi załamana Polka.

Kamila w drugiej próbie pokonała wysokość 193 cm. Z lekkością i dużym zapasem. Ciężko powiedzieć, co się stało, że najlepsza Polka w skoku wzwyż nie była w stanie pokonać 197 cm? Gdyby się to udało, miałaby medal!

Reklama

- Byłam w rekordowej formie psychicznej i fizycznej, ale wydarzyła się tragedia. Naprawdę ciężko pracowałam, by tu się znaleźć. Stadion był jak każdy inny, ale nie poradziłam sobie. Nie wiem, jak to się stało, że zakończyłam igrzyska z wynikiem 193 cm, a jeszcze dwa miesiące temu skakałam wyżej - żałowała Polka w rozmowie z TVP.

Walka o złoto była zacięta i Beitia, dzięki temu, że nie strąciła żadnej próby przed tą na dwa metry wyprzedziła Bułgarkę Mirelę Demirewą i Chorwatkę Blankę Vlasić.

Beitnia została pierwszą w historii hiszpańską lekkoatletką ze złotym medalem olimpijskim. 37-letnia zawodniczka jest też najstarszą zdobywczynią krążka igrzysk w tej konkurencji.

Beitia jako jedyna spośród 17 uczestniczek finału była bezbłędna na pierwszych trzech wysokościach (ostatnią z nich było 1,97). Okazało się to kluczowe przy końcowej klasyfikacji. Później trzykrotnie nie poradziła sobie z poprzeczką zawieszoną na 2 m. Nie zrobiła tego jednak też żadna z jej rywalek.

Hiszpanka przyznała, że była to dla niej ostatnia okazja, by spełnić marzenie o stanięciu na podium podczas igrzysk. Wcześniej próbowała swoich sił trzykrotnie, a najbliżej szczęścia była w Londynie, gdzie zajęła czwarte miejsce.

- W 2020 roku będę miała 41 lat, więc nie myślę o kolejnych igrzyskach. Los i tak był dla mnie bardzo hojny, dając mi drugą szansę. Czuję się obecnie lepiej niż kiedykolwiek, ale trzeba powiedzieć +stop+, kiedy jest się jeszcze sprawnym w stu procentach - zaznaczyła.

W Brazylii zabrakło mistrzyni olimpijskiej z 2012 roku Rosjanki Anny Cziczerowej, która nie została dopuszczona do startu po tym jak w maju poinformowano, iż ponowne badanie próbki pobranej u niej podczas igrzysk w Pekinie wykazało stosowanie dopingu


Skok wzwyż kobiet:

1. Ruth Beitia (Hiszpania)             1,97

2. Mirela Demirewa (Bułgaria)          1,97

3. Blanka Vlasic (Chorwacja)           1,97

4. Chaunte Lowe (USA)                  1,97

5. Alessia Trost (Włochy)              1,93

6. Levern Spencer (Saint Lucia)        1,93

7. Marie-Laurence Jungfleisch (Niemcy) 1,93

8. Sofie Skoog (Szwecja)               1,93

9. Kamila Lićwinko (Polska)            1,93


Dowiedz się więcej na temat: Kamila Lićwinko | Ruth Beitia