Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Polska - Rosja 2:3 w turnieju siatkarzy

Polscy siatkarze ponieśli pierwszą porażkę na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W meczu grupy B "Biało-czerwoni" przegrali z obrońcami tytułu Rosjanami 2:3. Świetny mecz rozegrał Bartosz Kurek, który zdobył 36 punktów.

Po trzech seriach spotkań Polacy byli liderami grupy B z kompletem zwycięstw. W dotychczasowych spotkaniach "Biało-czerwoni" pokonali Egipt (3:0), Iran (3:2) i Argentynę (3:0). Jeszcze przed bojem ze "Sborną" Bartosz Kurek i spółka mieli już pewny awans do ćwierćfinału. Rosjanie, którzy bronią tytułu wywalczonego cztery lata temu w Londynie, grają w Rio w kratkę. W swoim pierwszym spotkaniu wygrali z Kubą 3:1, następnie niespodziewanie przegrali z Argentyną 1:3 i rozgromili Egipt 3:0.

Mecz miał dziwny przebieg. Pierwszy set toczył się pod dyktando Rosjan. Nasi siatkarze mieli problemy z przyjęciem zagrywki, a także ze skończeniem pierwszej akcji. "Sborna" bezlitośnie wykorzystywała każdy nasz błąd. Kontry kończył doświadczony Siergiej Tietiuchin, którego nie mogliśmy zatrzymać blokiem. Rozluźnieni mistrzowie olimpijscy grali swobodnie i wychodziło im niemal wszystko. W efekcie wygrali pierwszego seta pewnie 25:18.

W drugim role się odwróciły. To Polacy dominowali na boisku od samego początku do końca. Coraz lepiej radził sobie Kurek, którego ataki Rosjanie często bronili w pierwszej odsłonie. Teraz już tak łatwo nie było. "Biało-czerwoni" lepiej ustawiali się też w defensywie, co pozwalało wyprowadzać zabójcze kontry. Rosjanie byli bezradni. Ostatni punkt w tej odsłonie, wygranej przez naszych zawodników 25:16, zdobył Kurek.

Trzeci set tylko na początku był wyrównany do stanu (4:5). Potem zarysowała się przewaga Rosjan, a w rolach głównych wystąpili Makism Michajłow i środkowy Artem Wolwicz. Kiedy "Sborna" prowadziła 20:13 stało się jasne, że tego seta już nie uda się uratować. I tak też się stało. W ostatniej akcji Wolwicz przepchnął Mateusza Bieńka na siatce - 25:18.

Czwarta partia była bardzo zacięta, a popis w niej dał Kurek. Nasz atakujący niemal w pojedynkę wygrał tę odsłonę. Głównie dzięki niemu Polacy doprowadzili do remis 2:2. W tie-breaku mistrzowie olimpijscy odskoczyli na trzy punkty (8:5). Kurek dwoił się i troił, ale przewaga rywali nie malała, a w końcówce wzrosła nawet do czterech "oczek" (14:10). Nasi siatkarze obronili trzy meczbole po świetnych akcjach Kurka i Michała Kubiaka. Trener Rosji w krótkim odstępie czasu wziął dwie przerwy. Do remisu 14:14 nie udało się doprowadzić. Na zagrywce zaryzykował Rafał Buszek, ale niestety nie trafił w boisko.

W innych sobotnich meczach "polskiej" grupy Iran wygrał z Egiptem 3:0, a Argentyna w takim samym stosunku z Kubą.

Po czterech seriach spotkań Polacy zajmują drugie miejsce z dorobkiem 9 punktów. Tyle samo mają Argentyńczycy, ale wyprzedzają naszych lepszym stosunkiem setów. Rosja zajmuje trzecie miejsce (8 pkt), a Iran czwarte (7 pkt). Te cztery zespoły zakwalifikowały się do ćwierćfinału z grupy B.

Na zakończenie fazy grupowej turnieju olimpijskiego "Biało-czerwoni" zmierzą się z Kubą. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 15 sierpnia o godz. 22.05 polskiego czasu. Argentyńczycy zmierzą się Egiptem, a Rosja z Iranem.

Polska - Rosja 2:3 (18:25, 25:16, 18:25, 25:22, 13:15)