Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Polska czwórka podwójna tuż za podium

Polska czwórka podwójna w składzie: Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski zajęła czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Złoty medal zdobyli Niemcy.

"Biało-czerwoni" w finale popłynęli na torze drugim. Na teoretycznie najlepszych, czyli trzecim i czwartym Australijczycy i Estończycy.

Polacy zaczęli spokojnie. Po 500 metrach nasza osada zajmowała ostatnie, szóste miejsce. Bardzo mocno ruszyli z pierwszego toru Niemcy, którzy objęli prowadzenie. W połowie dystansu Polacy przesunęli się "oczko" wyżej wyprzedzając Ukraińców. W drugiej części dystansu nasi wyraźnie przyspieszyli. "Połknęli" Brytyjczyków i zażarcie gonili trzecich Estończyków. Niestety, nie udało się zdobyć brązowego medalu. Do najniższego stopnia podium zabrakło niespełna dwóch sekund.

Mistrzami olimpijskimi zostali Niemcy. Tuż za nimi finiszowali Australijczycy, a na trzecim miejscu uplasowali się Estończycy.

Wcześniej awans do finału A uzyskała męska ósemka, która była czwarta w repasażu oraz męska dwójka podwójna wagi lekkiej - Artur Mikołajczewski, Miłosz Jankowski.

Awansu do najlepszej szóstki nie udało się wywalczyć dwóm kobiecym osadom - dwójce bez sterniczki (Anna i Maria Wierzbowskie) i dwójce podwójnej wagi lekkiej (Weronika Deresz, Martyna Mikołajczak). Obie załogi uplasowały się na piątych pozycjach w półfinałach i popłyną w finale B, czyli powalczą o miejsca 7-12.