Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Organizatorzy proszą kibiców o więcej szacunku dla sportowców

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro apelują do brazylijskich kibiców oglądających zawody z trybun, aby nie buczeli i nie gwizdali na sportowców, którzy rywalizują z reprezentantami gospodarzy.

Napięcie na trybunach szczególnie odczuł w poniedziałek tyczkarz Renaud Lavillenie. Mistrz olimpijski z Londynu ostatecznie przegrał rywalizację o złoto z Brazylijczykiem Thiago Brazem Da Silvą, a gdy Francuz podchodził do kolejnych prób, kibice próbowali wytrącić go z rytmu gwizdami i buczeniem.

Lavillenie był wyraźnie wzburzony. Pokazał kibicom skierowany w dół kciuk, oceniając w ten sposób ich zachowanie. Później porównał je do reakcji publiczności na występy ciemnoskórego Jesse Owensa w hitlerowskich Niemczech na igrzyskach w 1936 roku. Przeprosił za tę wypowiedź, ale i tak nie ukrywał niezadowolenia.

Reklama

- Jeśli nie masz szacunku na olimpiadzie, to gdzie możesz go mieć? - powiedział Francuz, cytowany w brytyjskim dzienniku "The Guardian".

To być może najbardziej dobitny przykład problemu, z jakim organizatorzy zmagają się od początku imprezy. Celem "ataków" widzów są wszyscy rywale Brazylijczyków, ale nie tylko. Łatwego życia nie mieli m.in. finaliści tenisowego turnieju singlistów Juan Martin del Potro i Brytyjczyk Andy Murray. Sympatycy obu zawodników momentami zachowywali się nieodpowiednio. 

- Jako członek Komitetu Organizacyjnego, a także obywatel Brazylii i kibic sportu, nie sądzę, że buczenie to właściwe podejście. Planujemy dialog z naszymi kibicami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Powinni zachowywać się w odpowiedni, elegancki sposób, ale nie tracąc jednocześnie pasji do sportu - powiedział rzecznik organizatorów Mario Andrada.

Także rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Mark Adams jest zdania, że "pasję należy wyrażać w pozytywny sposób", mimo że MKOl praktycznie nie krytykuje żadnego aspektu trwających igrzysk.

Zmagania olimpijskie potrwają do 21 sierpnia.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama