Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Nandrolon. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Fatalne wiadomości dla polskiego sportu. Nasz najlepszy sztangista Adrian Zieliński stosował nandrolon – zakazany środek dopingujący. Ten sam specyfik brali także dwaj inni polscy ciężarowcy – Tomasz Zieliński i Krzysztof Szramiak. Sprawdźcie, jak działa nandrolon i które gwiazdy sportu zostały w przeszłości przyłapane na jego stosowaniu!

Nandrolon, ze względu na swoje korzystne właściwości, jest jednym z najbardziej popularnych środków dopingujących używanych w sporcie wyczynowym. W porównaniu do testosteronu ma silniejsze działanie anaboliczne.

Poprzez reakcje zachodzące w organizmie stymuluje podział komórek mięśniowych i kostnych. Najczęściej sportowcy dopingują się preparatem o nazwie Deca-Durabolin (dekanian). Jest on jednak dość łatwy do wykrycia w organizmie, ponieważ utrzymuje się w moczu nawet przez 18 miesięcy od momentu zastosowania.

Nandrolon ma formę roztworu do wstrzykiwania w mięśnie. Maksymalne stężenie występuje po dwóch, trzech dobach.

Reklama

Fatalne skutki uboczne stosowania nandrolonu

Według wskazań lekarzy, nandrolon może prowadzić do zaburzeń osobowości i do labilności emocjonalnej. Poza tym skutkami ubocznymi nandrolonu są:

- podwyższone ciśnienie krwi;

- upośledzenie czynności wątroby;

- zaburzenia krzepnięcia krwi;

- trądzik;

- zwiększone gromadzenie tłuszczu;

Inne skutki uboczne u mężczyzn: spadek libido, zaburzenia erekcji, zahamowanie spermatogenezy (produkcji spermy), czynności jąder, ginekomastia (powiększenie się piersi u mężczyzny)

Inne skutki uboczne u kobiet: zaburzenia miesiączkowania, zahamowanie owulacji, pogłębienie barwy głosu.

Gwiazdy sportu przyłapane na stosowaniu nandrolonu

Nandrolon stosowany jest najczęściej w sportach siłowych, a polscy ciężarowcy - Adrian Zieliński, Tomasz Zieliński i Krzysztof Szramiak to kolejni zawodnicy na długiej liście przyłapanych na stosowaniu tego specyfiku.

W przeszłości nandrolon stosowali m.in.:

Frans Botha - bokser zawodowy, mistrz świata organizacji IBF i WBF u którego nandrolon wykryto po zwycięskiej walce o mistrzostwo świata w 1995;

Daniel Plaza - hiszpański lekkoatleta, mistrz olimpijski z Barcelony w 1992 roku i dwukrotny olimpijski medalista, nandrolon wykryto u niego w 1996 roku;

Petr Korda - czeski tenisista, wykrycie nandrolonu w badaniu przeprowadzonym po wygraniu Australian Open w 1998 roku;

Linford Christie - brytyjski sprinter i mistrz olimpijski z 1992 roku, u którego nandrolon wykryto w 1999 roku;

Guillermo Coria - argentyński tenisista u którego nandrolon wykryto u progu jego kariery w 2001. 19-letniego wtedy gracza ATP ukarał 2-letnią dyskwalifikacją, skrócona po odwołaniu do 7 miesięcy;

Juan Dixon - koszykarz NBA u którego środek ten wykryto w 2009 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL