Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Łasza Tałachadze mistrzem olimpijskim w podnoszeniu ciężarów

Dwaj gruzińscy sztangiści stanęli na podium igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w kategorii +105 kg. Zwyciężył Łasza Tałachadze, a trzecie miejsce zajął Irakli Turmanidze. Srebrny medal zdobył Ormianin Gor Minasjan.

Tałachadze wynikiem 473 kg ustanowił rekord świata w podnoszeniu ciężarów w kategorii +105 kg. Na olimpijskim pomoście w Rio de Janeiro wyprzedził Ormianina Gora Minasjana (451 kg) i innego gruzińskiego sztangistę Irakliego Turmanidze - 448 kg.

W rwaniu zawodnicy tej kategorii pobili dwa rekordy globu - najpierw wynik 215 kg uzyskał Tałachadze, a chwilę po nim ciężar 216 kg podniósł Irańczyk Behdad Salimikordasiabi.

Ostatecznie Salimikordasiabi nie został w ogóle sklasyfikowany, bowiem w podrzucie spalił wszystkie trzy próby; sztanga ważyła 245 kg.