Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Igrzyska olimpijskie oficjalnie zakończone

O 3.18 w nocy czasu polskiego szef MKOl-u Thomas Bach na słynnej Maracanie oficjalnie zamknął letnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Zgasł znicz olimpijski. Następne igrzyska odbędą się w 2020 roku w Tokio. W Brazylii reprezentanci Polski wywalczyli 11 medali. Jakie to były igrzyska dla "Biało-czerwonych"?

Ceremonia zamknięcia igrzysk rozpoczęła się w brazylijskich rytmach, a na stadionie oficjalnie przywitano szefa MKOl-u Thomasa Bacha.

Reklama

Dziecięcy chór odśpiewał następnie hymn Brazylii. W górę powędrowała flaga państwowa gospodarzy igrzysk w Rio de Janeiro.

Na płycie stadionu pojawili się sportowcy z flagami państw - uczestników igrzysk w Rio. Biało-czerwoną flagę wniosła Marta Walczykiewicz, która w Brazylii wywalczyła srebrny medal w kajakarstwie.

Za nimi weszli pozostali sportowcy wszystkich państw, wprowadzani na stadion w rytm muzyki. Radosna, kolorowa defilada - niezwykle efektowna część ceremonii zamknięcia igrzysk. Z powodu opadów wielu zawodników paradowało w pelerynach przeciwdeszczowych.

Tradycyjnie podczas ceremonii zamknięcia igrzysk odbyła się dekoracja medalistów w królewskiej konkurencji - maratonie. Złoty medal na Maracanie otrzymał Kenijczyk Eliud Kipchog. Srebrny krążek zawisł na szyi Etiopczyka Feyisy Lilesy, a brązowy - Amerykanina Galena Ruppa. Odegrano hymn Kenii.

Zaprezentowano też nowych członków MKOl-u, m.in. słynną rosyjską tyczkarkę Jelenę Isinbajewę. Uhonorowano wolontariuszy.

Po tradycyjnym odegraniu hymnu Grecji szef MKOl-u przekazał flagę olimpijską przedstawicielom Tokio, gdzie odbędą się następne letnie igrzyska - w 2020 roku. "Japońska" część zamknięcia igrzysk przeniosła widzów do tego, co czeka ich za cztery lata. Otworzył ją na środku murawy premier Abe, przebrany za Super Mario, postać z japońskich gier wideo.

W deszczu i wietrze przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk Carlos Arthur Nuzman ogłosił sukces Rio. - Jestem dumny z mojej ojczyzny i mojego miasta - podkreślił.

Szef MKOl-u Thomas Bach podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia igrzysk olimpijskich w Brazylii. Niemiec oficjalnie ogłosił zamknięcie igrzysk w Rio i zaprosił wszystkich do Tokio. - Do widzenia Rio - powiedział.

Amerykanie najlepsi

Podczas igrzysk w Rio rozdano 306 kompletów medali. Aż 121 krążków, w tym 46 złotych, wywalczyli Amerykanie, którzy wygrali klasyfikację medalową.

Zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych wyprzedzili w tabeli Brytyjczyków (27 złotych medali) oraz Chińczyków (26 złotych krążków).

Jak wypadli Polacy?

"Biało-czerwoni" sięgnęli po 11 medali, zajmując w medalowej tabeli 33. miejsce.

Zobacz tabelę medalową igrzysk w Rio!

Złote medale dla Polski wywalczyły: młociarka Anita Włodarczyk, która triumfowała, bijąc rekord świata, oraz wioślarska dwójka Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj.

Srebrne medale wywalczyli: kajakarka Marta Walczykiewicz i kolarka górska Maja Włoszczowska oraz dyskobol Piotr Małachowski.

Po brąz sięgnęli: zapaśniczka Monika Michalik, pięcioboistka Oktawia Nowacka, kajakowa dwójka Beata Mikołajczyk i Karolina Naja oraz wioślarska czwórka Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska, Maria Springwald, a także kolarz Rafał Majka.

Wszystkie medale Polaków w Rio!

Dowiedz się więcej na temat: Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro