Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. Dziś rozpoczyna się turniej piłki wodnej

Piłka wodna na południu Europy osiągnęła status taki jak siatkówka w Polsce. Nie dość, że młodzi zawodnicy chcą ją trenować, to jeszcze krajowe reprezentacje osiągają ogromne sukcesy. Faworytami turnieju będą Serbowie, Chorwaci i Grecy, którzy w takiej kolejności uplasowali się podczas mistrzostw świata w Kazaniu. Plany będą chcieli im pokrzyżować Włosi i Węgrzy.

Od Paryża po Rio de Janeiro

Po raz pierwszy waterpolo, bo tak popularnie nazywa się piłkę wodną, pojawiła się w programie paryskich igrzysk olimpijskich w 1900 r. Pierwszym zwycięzcą została reprezentująca Wielką Brytanię, drużyna Osborne Swimming Club z Manchesteru. 

Reklama

Tylko w St. Louis, cztery lata później, piłka wodna wystąpiła w charakterze dyscypliny pokazowej, bowiem rywalizowały w niej trzy zespoły ze Stanów Zjednoczonych. Do zawodów nie dopuszczono drużyny z Niemiec, bowiem zawodnicy nie byli zrzeszeni w jednym klubie. Co ciekawe, czterech piłkarzy zmarło na dur brzuszny, co uznano za winę fatalnego stanu wody, w której rozgrywane były zawody.

Nieprzerwanie od 1908 roku, piłka wodna była pełnoprawną dyscypliną olimpijską, w której przez lata prym wiodła drużyna naszych bratanków. 

Węgierska potęga

Drużyna znad Dunaju, przewodzi w historycznej klasyfikacji medalowej. Złoto zdobyła aż dziewięciokrotnie, w tym trzy na igrzyskach, które wielu już obserwowało - w Sydney, Atenach i Pekinie. Łącznie Madziarzy zdobyli aż 15 medali (dołożyli po trzy srebrne i brązowe), a to niemal czterokrotnie więcej od drugiej w klasyfikacji Wielkiej Brytanii (4 złota).

Wielkiej Brytanii (ostatnie złoto zdobyła w Antwerpii w 1920 r.), która w zestawieniu z Jugosławią (3 złota, 4 srebra i brąz) i sukcesami krajów powstałymi po jej rozpadzie wygląda bardzo blado. Chorwaci zdobyli srebro i złoto, Serbia i Czarnogóra - brąz i srebro, a Serbowie, dwukrotnie brąz - dwukrotnie w meczu o trzecie miejsce pokonując... Czarnogórców.

Trudne zadanie Chorwatów

Przed drużyną Chorwacji stoi nie lada wyzwanie, by powtórzyć wynik sprzed czterech lat, gdy zdobyli złoty medal, nie przegrywając żadnego meczu podczas turnieju. Najgroźniejszym rywalem będą ich sąsiedzi - Serbowie, którzy w Kazaniu pokonali ich w finale mistrzostw świata, a w tym roku podczas europejskiego czempionatu rozgrywanego w Belgradzie, obronili tytuł zdobyty w Budapeszcie.

Namieszać może również rosnąca w siłę Grecja oraz głodni sukcesów Węgrzy.

Kobiety od Sydney

Po raz pierwszy w waterpolo kobiety zaczęły rywalizować w Sydney. Pierwszymi mistrzyniami zostały Australijki. Po złota w kolejnych latach sięgały odpowiednio: Włochy, Holandia i Stany Zjednoczone. To właśnie Amerykanki należy uznać za faworytki bowiem wszystkie dotychczasowe igrzyska kończyły na podium. 

Pierwsze mecze olimpijskiego turnieju w piłkę wodną już dziś. Już w pierwszym meczu czekają nas nie lada emocje, bowiem zmierzą się kandydaci do złota. W basenie Maria Lenk Aquatics Centre walczyć będą Serbowie z Węgrami. Po nich czekają nas równie emocjonujące mecze: USA - Chorwacja, Hiszpania - Włochy i Grecja - Japonia. 

Bogdan Setlak

Dowiedz się więcej na temat: piłka wodna | Rio 2016