Rio de Janeiro 2016

Rio 2016. 27. medal olimpijski dla Phelpsa

Amerykański pływak Michael Phelps wywalczył 27. medal olimpijski, ale dopiero trzeci srebrny. Tym razem w Rio de Janeiro zajął drugie miejsce, wspólnie z dwoma innymi zawodnikami, na 100 m stylem motylkowym. Wcześniej zdobył w Brazylii cztery złote krążki.

31-letni Phelps do historii przeszedł zdobywając osiem złotych medali podczas igrzysk w Pekinie, osiem lat temu. Cztery lata wcześniej w Atenach sześciokrotnie stał na najwyższym stopniu podium, a w 2012 roku w Londynie czterokrotnie.

W Brazylii swoją kolekcję powiększył już o cztery złote krążki i teraz jeden srebrny.

Pierwsze miejsce w Rio zajął na 200 m st. zmiennym, 200 m st. motylkowym, a także z kolegami w sztafetach 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym.

W nocy z piątku na sobotę polskiego czasu w wyścigu na 100 m st. motylkowym uzyskał czas 51,14, podobnie jak Chad Le Clos (RPA) i Laszlo Cseh (Węgry). Wygrał reprezentant Singapuru Joseph Schooling - 50,39.

Phelps jest najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w historii - w dorobku ma 22 złote, trzy srebrne i dwa brązowe medale.