Reklama

Reklama

Rio de Janeiro 2016

Igrzyska w Rio. Brazylijki zagrają o pierwsze złoto

Brazylijki, Amerykanki oraz Niemki – to największe faworytki turnieju olimpijskiego kobiet w piłce nożnej. Przedstawiamy ekipę „Canarinhas”, która na własnej ziemi zagra o pierwsze złoto w historii występów na wielkiej imprezie.

- To zespół, w którym występują duże dysproporcje. Nie mam jednak wątpliwości, że Brazylijki stać na przykład na zwycięstwo z Amerykankami, ale pod warunkiem, że trafią z dyspozycją dnia - mówi w rozmowie z Interią, Asia Tokarska, ekspert piłki nożnej kobiet w Eurosporcie o drużynie gospodyń turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro.

"Canarinhas" to zespół od lat uznawany za światową czołówkę, ale wciąż bez triumfu na wielkiej imprezie. Brazylijki mają w dorobku srebrny i brązowy medal mistrzostw świata oraz dwa srebra igrzysk olimpijskich.

Drużynę z Ameryki Południowej od 2014 roku prowadzi Oswaldo Fumeiro Alvarez znany jako Vadao. Zdążył już zawieść kibiców w Brazylii podczas zeszłorocznego mundialu, kiedy Brazylijki uległy w 1/8 finału Australii, a on sam wyglądał tak, jakby nie miał wpływu na swoje podopieczne.

Reklama

Brak rodzimej ligi i wielka emigracja do... Chin

Selekcjoner zrezygnował z doświadczonej bramkarki Andrei. Przed rokiem na mistrzostwach świata postawił na Lucianę, ale w Rio bramkarką numer jeden będzie Barbara. - Broni od kilku lat, ale wygląda to przeciętnie - mówi o zawodniczce Asia Tokarska z Eurosportu.

Brazylia, w odróżnieniu Niemiec czy Stanów Zjednoczonych, nie ma własnej ligi. W kraju rozgrywane są jedynie okazjonalne turnieje, dlatego reprezentantki kraju zazwyczaj występują poza ojczyzną. - Sporo z nich wyjechało ostatnio do Chin, gdzie, podobnie jak u mężczyzn, zaczęło się finansowe El dorado - dodaje ekspert kobiecej piłki.

Z 18-osobowej kadry, która zagra na igrzyskach, cztery piłkarki wybrały grę w Państwie Środka. Jedną z nich jest Fabiana, która występuje na prawej obronie. O miejsce w składzie defensywy martwić nie powinna się również Erika - klubowa koleżanka Kasi Kiedrzynek z Paris Saint-Germain.

Najstarszą zawodniczką "Canarinhas" jest 38-letnia Formiga, która jako jedyna piłkarka w historii grała na wszystkich igrzyskach, począwszy od Atlanty, gdzie turniej piłkarski kobiet zadebiutował, aż do tegorocznego turnieju w Rio. Czy będzie występować w pierwszym składzie? - Myślę, że Formiga może mieć ciężko - opowiada, w rozmowie z Interią, Tokarska.

"Pele w spódnicy"? Bliżej jej do Messiego

Największą gwiazdą Brazylii jest Marta, która pięciokrotnie była wybierana najlepszą zawodniczką świata (nieprzerwanie od 2006 do 2010 roku). Obecnie 30-latka, w ojczyźnie nazywana "Pele w spódnicy" pełni rolę kapitanki zespołu. Marta jest również najlepszym strzelcem w historii "Canarinhas". Podobnie, jak Lionel Messi w futbolu mężczyzn, nigdy nie odniosła wielkiego triumfu z rodzimą kadrą.

Liderem ataku jest rok starsza Cristiane, która przedłużyła niedawno swój kontrakt z Paris Saint-Germain. Ekspert piłki kobiecej w Eurosporcie, Asia Tokarska swoje nadzieje pokłada w 23-letniej Andressie Alves, która po sezonie spędzonym w Ligue 1 wybrała grę w Barcelonie. Na swoim koncie ma 14 bramek w 59 meczach w reprezentacji Brazylii.

"Canarinhas" zagrają w grupie z Chinami, Szwecją oraz Republiką Południowej Afryki. Pierwsze spotkanie z Chinkami zagrają 3 sierpnia o godzinie 21:00 czasu polskiego na Estadio Nilton Santos w Rio de Janeiro.

Terminarz spotkań 1. kolejki:

Grupa E:

18.00 Szwecja - RPA

21.00 Brazylia - Chiny

Grupa F:

20.00 Kanada - Australia

23.00 Zimbabwe - Niemcy

Grupa G:

00.00 USA - Nowa Zelandia

3.00 Francja - Kolumbia

Autor: Kamil Kania

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama