Reklama

Reklama

Rajd Dakar: Carlos Sainz coraz bliżej triumfu, Przygoński nadal szósty

Coraz bliżej triumfu w Rajdzie Dakar jest hiszpański kierowca Carlos Sainz. Wprawdzie na 11. etapie z Belen do Chicelito był trzeci, ale i tak minimalnie powiększył przewagę nad kolegą z Peugeota Stephanem Peterhanselem. Jakub Przygoński w Mini utrzymał szóste miejsce.

Coraz bliżej triumfu w Rajdzie Dakar jest hiszpański kierowca Carlos Sainz. Wprawdzie na 11. etapie z Belen do Chicelito był trzeci, ale i tak minimalnie powiększył przewagę nad kolegą z Peugeota Stephanem Peterhanselem. Jakub Przygoński w Mini utrzymał szóste miejsce.

Polak w środę uzyskał siódmy rezultat, ale umocnił się na szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej. Nad najbliższym rywalem, Khalidem Al Qassimim ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ma pół godziny przewagi. Ósme miejsce zajmuje holendersko-polska załoga Peter van Merksteijn, Maciej Marton (Toyota).

Etap wygrał jadący Toyotą Holender Bernhard Ten Brinke przed trzema Peugeotami - Cyrila Despresa, Sainza i Peterhansela. W klasyfikacji generalnej Sainz utrzymał dużą przewagę nad Peterhanselem, który ma coraz mniejsze szanse na 14. dakarowy triumf w karierze.

Reklama

"El Matador" Sainz, były mistrz świata w rajdach, zmierza po drugie dakarowe zwycięstwo. Poprzednio był najlepszy w 2010 roku za kierownicą Volkswagena. W dodatku sędziowie anulowali mu dziesięciominutową karę nałożoną za nieudzielenie pomocy innemu uczestnikowi Dakaru i teraz Hiszpan wyprzedza Peterhansela o ponad godzinę. Ten z kolei ma 25-minutową przewagę nad Katarczykiem Nasserem Al-Attiyah (Toyota).

Dyrektor teamu Peugeota Bruno Famin przyznał, że celem jest utrzymanie takiej kolejności do mety. - Trudno byłoby namówić Carlosa, żeby dał się wyprzedzić Stephane'owi - zażartował.

Z marzeniami o sukcesie pożegnał się Joan Barreda. Zajmujący drugie miejsce hiszpański motocyklista od kilku dni walczył z bólem nogi, po wypadku na siódmym etapie. Po przejechaniu w środę 100 kilometrów wezwał służby medyczne. "Przez kilka dni walczyłem, bo chciałem ukończyć Dakar. Mój stan był jednak coraz gorszy i uznałem, że kontynuowanie jazdy byłoby nadmiernym ryzykiem" - napisał na Twitterze piąty zawodnik ubiegłorocznej edycji Dakaru.

Prowadzenie w gronie kierowców jednośladów utrzymał piąty w środę Austriak Matthias Walkner. Etap wygrał jego kolega z fabrycznego teamu KTM Australijczyk Toby Pryce, który awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Po wycofaniu Barredy drugi jest Argentyńczyk Kevin Benavides (Honda). Maciej Giemza uzyskał 24. czas etapu i awansował na 25. miejsce w "generalce".

W kategorii quadów drugi etap z rzędu, a trzeci w rajdzie wygrał Argentyńczyk Nicolas Cavigliasso i awansował z trzeciego na drugie miejsce. Prowadzenie utrzymał drugi na mecie Chilijczyk Ignacio Casale. Kamil Wiśniewski uzyskał ósmy wynik, najlepszy w tegorocznym Dakarze, i w klasyfikacji generalnej jest już 12.

Do niespodzianki doszło w kategorii ciężarówek. Prowadzący od drugiego etapu broniący trofeum Rosjanin Eduard Nikołajew w Kamazie poniósł w środę duże straty czasowe. Zajął trzecie miejsce, o ponad 40 minut za Argentyńczykiem Federico Villagrą w Iveco, który w tej sytuacji objął prowadzenie w rajdzie. Obie załogi dzieli 16 minut.

W czwartek kierowcy mają do pokonania 12. etap z Chilecito do San Juan. Z powodu spodziewanej złej pogody, która może uniemożliwić start helikopterów, organizatorzy skrócili odcinek specjalny dla motocykli i quadów z 375 do 288 km. Samochody i ciężarówki pokonają zgodnie z planem oes o długości 523 km.

Wyniki 11. etapu, Belen - Chilecito 746 km (OS 290 km) motocykle/quady 484 km (OS 280 km):

samochody

1. Bernhard Ten Brinke, Michel Perin (Holandia, Francja/Toyota) 4:10.54

2. Cyril Despres, David Castera (Francja/Peugeot)          strata 4.35

3. Carlos Sainz, Lucas Cruz (Hiszpania/Peugeot)                   4.40

...

7. Jakub Przygoński, Tom Colsoul (Polska, Belgia/Mini)           19.47

klasyfikacja generalna

1. Sainz             36:16.27

2. Peterhansel strata 1:00.45

3. Al-Attiyah         1:24.02

...

6. Przygoński         2:54.18

motocykle

1. Toby Price (Australia/KTM)           4:01.33

2. Kevin Benavides (Argentyna/Honda) strata 1.38

3. Antoine Meo (Francja/KTM)               6.31

...

24. Maciej Giemza (Polska)                59.57

klasyfikacja generalna

1. Matthias Walkner (Austria/KTM)       36:33.37

2. Benavides                               32.00

3. Price                                   39.17

...

25. Giemza                               6:13.57

quady

1. Nicolas Cavigliasso (Argentyna)   5:20.45

2. Ignacio Casale (Chile)       strata 15.14

3. Dmitrij Sziłow (Kazachstan)         34.49

...

8. Kamil Wiśniewski (Polska)           55.54

klasyfikacja generalna

1. Casale                               46:04.20

2. Cavigliasso                    strata 1:34.12

3. Jeremias Gonzalez Ferioli (Argentyna) 2:09.15

...

12. Wiśniewski                          10:31.26

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL