Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

​Takiej narciarki świat się nie spodziewał

Świat wstrzymał oddech w z niedowierzaniem patrzył, jak ciemnoskóra kobieta w barwach Togo startuje w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w... narciarstwie biegowym.

Mathilde Petitjean to pierwsza Togijka, która wzięła udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Urodziła się w 19 lutego 1994 roku w Kpalime, czwartym co do wielkości mieście Togo. W afrykańskiej republice leżącej nad Zatoką Gwinejską średnia temperatura roczna wynosi  blisko 30 stopni!

Mathilde dorastała w klimacie równikowym i gdyby nie fakt, że jej rodzina musiała wyemigrować, pewnie nigdy na własne oczy nie zobaczyłaby śniegu. Wraz z rodzicami mała Mathilde przeprowadziła się do Francji, gdzie poznała narciarstwo. Szybko zakochała się w tym sporcie i okazało się, że ma do niego niesamowitą smykałkę. Zainteresowała się "białym szaleństwem" na poważnie i wystąpiła we francuskich barwach na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. W 2011 roku w czeskim Libercu  w biegu sprinterskim była 42, po złoto sięgnęła wówczas Szwedka Stina Nilsson, dzisiejsza mistrzyni olimpijska. Mimo nienajlepszego wyniku, Mathilde nie poddała się i nie porzuciła nart. Jej największym marzeniem był występ na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, dlatego wiosną 2013 roku postanowiła reprezentować swoją ojczyznę.

Rok później, na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Soczi niosła już flagę Togo. W Rosji startowała m.in. w biegu na 10km stylem klasycznym. Zajęła 68 miejsce, tracąc do złotej medalistki Justyny Kowalczyk ponad 9 minut. Bieganie na nartach stało się pasją Togijki. Korzystała z pomocy kanadyjskich trenerów. Przekonała się, że niczego nie dostaje się w życiu bez bólu,  ale miała wsparcie zwłaszcza swojej mamy. Utwierdzała ją w przekonaniu, że kiedy  tak bardzo pokochało się narciarstwo, to nie ma znaczenia, że jest się Afroamerykanką i pochodzi z kraju gdzie temperatury są powyżej 20 stopni przez cały rok. Mathilde jest ambasadorką zimowej dyscypliny, przykładem dla dzieci z Afryki. Pokazuje, że każdy ma prawo do spełniania swych marzeń, a wielcy mistrzowie powinni bez uprzedzenia patrzeć i rywalizować z tymi, którzy często są pozbawieni  warunków i możliwości do realizowania swoich planów. 4 dni przed swoimi 24 urodzinami reprezentantka Togo wystąpiła podczas Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018 w biegu na 10 km stylem dowolnym. Straciła do najlepszej - Norweżki Ragnhild Hagi 7,5 minuty, zajęła 83 miejsce.

Reklama

Mathilde jest jedną z bohaterek kampanii "Dziękuję Ci, Mamo" prowadzonej w czasie Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018 przez Procter&Gamble. W ankiecie tej firmy, 53%  sportowców stwierdziło, że mama była największym wsparciem w obliczu  uprzedzeń z jakimi  się spotykali, a aż 99% uznało, że wsparcie mamy było najważniejsze, by zostać olimpijczykiem. Historia Togijki Mathilde Petitjean była inspiracją podczas tworzenia scenariusza video "Miłość Ponad Uprzedzenia" jaki  Procter&Gamble przygotował na Igrzyska Olimpijskie PyeongChang 2018. W świecie wolnym od uprzedzeń powinna istnieć równość dla każdego. Sport daje właśnie niebywałą, może nawet jedyną szansę realizowania swojej pasji bez względu, z którego miejsca na kuli ziemskiej się pochodzi i jaki ma się kolor skóry.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje