Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Żyła się nie pocieszył, pozostali pokażą moc w kwalifikacjach

Piotrowi Żyle najwyraźniej nie leży mała skocznia w Pjongczangu. Wypadł z kadry na kwalifikacje, nie pocieszył się też na trzech dzisiejszych seriach treningowych, podczas których wypadł słabo. Liczymy zatem na Kamila Stocha, Macieja Kota, Dawida Kubackiego i Stefana Hulę, którzy chcą pokazać moc w czwartkowych kwalifikacjach (13.30). Transmisja w Eurosporcie 1.

Przyspieszona ścieżka odprawy paszportowej, wolontariusze witający każdego entuzjastycznie, na każdym kroku wyraźne oznaczenia - po dotarciu do Korei Południowej dociera do ciebie natychmiast, że na igrzyska Pjongczang 2018 gospodarze przygotowali się na tip-top.

Nowoczesna kolej KTX, zbudowana specjalnie na IO sprawnie transportuje nas przez całą szerokość Półwyspu Koreańskiego, z jego zachodniej części, gdzie znajduje się oficjalne olimpijskie lotnisko Incheon, do położonego na wschodni, wybrzeżu Gangneung, gdzie mieści się największa wioska olimpijska dla mediów, a obok niej jedna z wiosek dla sportowców, oblegana głównie przez hokeistów, łyżwiarzy, shorttrackowców i curlingowców, którzy w tym 230-tysięcznym mieście, leżącym o 35 km na wschód od Pjongczangu rozgrywać będą swoje konkurencje.

Reklama

Z Pjongczangu, gdzie mieści się główna wioska olimpijska do pozostałych obiektów jest przysłowiowy rzut beretem. Skocznie odległe są w linii prostej o kilkaset metrów, widoczne gołym okiem, okrężna droga prowadzi do nich jednak po 2,5 km. Piechotą, na przełaj nie można dojść, z uwagi na ogrodzenie.

Phonix Snow Park, na którym rywalizować będą snowboardziści i narciarze dowolni, to ok. 13 km. Alpejczycy zjazd i supergigant rozgrywać będą w leżącym kilkanaście km na południe od Pjongczangu Jeongseon Alpine Center, a supergigant kobiet i slalom specjalny Jongpjong Alpine Center.

Połączenie między wszystkimi obiektami olimpijskimi zapewnia sieć autostrad i mknących po nich autokarów. 

Choć w ciągu dnia termometry wskazują dziś w Pjongczangu +1 stopień Celsjusza, aura jest zdradliwa, z uwagi na powiewy lodowatego wiatru. - To jest taki typowy wygwizdów - podsumowała trafnie Justyna Kowalczyk.

Oglądaj igrzyska na żywo!

Wydarzeniem czwartku dla polskich kibiców w Pjongczangu będą zaplanowane na godz. 21:30 (w Polsce będzie 13:30) kwalifikacje skoczków z udziałem: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Macieja Kota i Stefana Huli. W zawodach weźmie udział 57 skoczków, zatem smutne miny będzie miało dziś siedmiu z nich, bo nie awansują do sobotniego konkursu.

Piotr Żyła wypadł z kadry na kwalifikacje i dziś w południe próbował się pocieszyć skokami treningowymi. Pierwszy wyszedł mu na 92,5 m, drugi na 99,5 m, a trzeci najsłabiej - na 92 m.

Trzeci i czwarty przejazd w oficjalnej sesji treningowej czeka też naszych saneczkarzy: Macieja Kurowskiego i Mateusza Sochowicza (godz. 8:30).

Tak naprawdę jest to dopiero rozgrzewka przed igrzyskami. Tłumów kibiców na ulicach jeszcze nie widać. One pojawią się dopiero jutro przed otwarciem, które zaplanowano na godz. 12 polskiego czasu.

Z Pjongczangu Michał Białoński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama