Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Snowboard. Galmarini zwycięzcą slalomu, Kwiatkowski 13

​Szwajcar Nevin Galmarini pokonał reprezentanta gospodarzy Lee Sangho w finale snowboardowego slalomu giganta równoległego igrzysk w Pjongczangu. Brązowy medal zdobył Słoweniec Żan Koszir. Oskar Kwiatkowski zajął 13. miejsce.

​Szwajcar Nevin Galmarini pokonał reprezentanta gospodarzy Lee Sangho w finale snowboardowego slalomu giganta równoległego igrzysk w Pjongczangu. Brązowy medal zdobył Słoweniec Żan Koszir. Oskar Kwiatkowski zajął 13. miejsce.

31-letni Szwajcar, srebrny medalista igrzysk w Soczi, był jednym z głównych kandydatów do złota w Pjongczangu i wywiązał się z roli faworyta. W półfinale pokonał Francuza Sylvaina Dufoura, który do połowy trasy utrzymywał tempo Galmariniego, ale popełnił błąd na jednej z bramek i wypadł z trasy otwierając rywalowi drogę do finału.

W pojedynku o złoty medal Galmarini zmierzył się z ulubieńcem miejscowej publiczności Sangho Lee. Koreańczyk, który nie notował dotychczas poważniejszych sukcesów w rywalizacji międzynarodowej, niespodziewanie wywalczył awans do finału eliminując doświadczonego Słoweńca Zena Kosira. Lee wygrał pojedynek półfinałowy różnicą zaledwie jednej setnej sekundy. W finale jadący zdecydowanie korzystniejszym, czerwonym torem Szwajcar okazał się jednak wyraźnie lepszy.

Reklama

Znakomicie spisywał się w olimpijskiej rywalizacji 21-letni zawodnik zakopiańskiego AZS-u. Jego przygotowania do olimpijskiego startu w Pjonczangu poważnie skomplikował poważny wypadek samochodowy w 2016 roku. Miał pęknięty w dwóch miejscach kręgosłup, złamanych siedem żeber i pękniętą obręcz biodrową.

- Nie pamiętam jak do niego doszło, bo straciłem przytomność. Ponoć wyleciałem z łuku i zderzyłem się czołowo z autobusem - wspomniał.

Kwiatkowski bardzo szybko wrócił jednak na stok i w sobotę walczył bez kompleksów w eliminacjach uzyskując dość niespodziewanie 13. czas i awansując tym samym do 1/8 finału.

W fazie pucharowej spotkał się w Francuzem Dufourem, który w tym sezonie kilkakrotnie plasował się w czołówce zawodów Pucharu Świata. Polak walczył z nim jak równy z równym do ostatnich metrów, przegrywając dosłownie o centymetry. Różnica czasu na mecie wyniosła 0,1 sekundy, ale dała awans Francuzowi.

Najlepszym osiągnięciem Kwiatkowskiego w sezonie 2017/2018 było dotychczas 20. miejsce w zawodach Pucharu Świata w slalomie gigancie równoległym w słoweńskiej Rogli. W ubiegłorocznych mistrzostwach świata w hiszpańskiej Sierra Nevadzie był 12. w slalomie równoległym, a w gigancie uplasowal się na 20. pozycji.

Wyniki snowboardowego slalomu giganta równoległego:

 1. Nevin Galmarini (Szwajcaria)

 2. Lee Sangho (Korea Południowa)

 3. Żan Koszir (Słowenia)      

 4. Sylvain Dufour (Francja)

 5. Benjamin Karl (Austria)

 6. Stefan Baumeister (Niemcy)

 7. Roland Fischnaller (Włochy)

 8. Edwin Coratti (Włochy)

 9. Alexander Payer (Austria)

10. Vic Wild (Olimpijczycy z Rosji)

...

13. Oskar Kwiatkowski (Polska)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL