Reklama

Reklama

Pjongczang 2018

Pjongczang 2018. Polscy skoczkowie nie myślą o presji i oczekiwaniach

Polscy skoczkowie narciarscy nie wybiegają w przyszłość i nie stawiają sobie celów na rozpoczynające się 9 lutego igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. - Najzdrowszym podejściem jest robienie normalnie tego, co się potrafi - powiedział po ślubowaniu Kamil Stoch. Dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN Adam Małysz zaprzeczył, jakoby zawodnicy mieli zakaz witania się przez podanie ręki.

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także jego koledzy z reprezentacji Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, i Stefan Hula, odebrali w poniedziałek w Centrum Olimpijskim w Warszawie nominacje na imprezę w Korei Południowej. Zgodnie podkreślali, że chcą zaprezentować się jak najlepiej, ale starają się nie nadawać tym zawodom wagi większej niż innym.

- Poza tym wszystkim, co dzieje się wokół tych zawodów, same konkursy niczym nie różnią się od normalnych (w Pucharze Świata - red.), z którymi mamy styczność co weekend. Dlatego uważam, że najzdrowszym podejściem jest robienie normalnie tego, co się potrafi, niezmienianie swoich nawyków - uważa Stoch.

Reklama

Najlepszy obecnie skoczek w polskiej kadrze jest dwukrotnym złotym medalistą igrzysk w Soczi sprzed czterech lat.

- Jak radzić sobie z oczekiwaniami obrony medali? Udaje się to super, ponieważ ja niczego nie muszę "bronić". To, co zdobyłem, nie zostanie mi odebrane - mam nadzieję - przez nikogo. Wybieramy się na kolejne igrzyska, gdzie będą rywalizować ze sobą inni zawodnicy, bardziej doświadczeni. Inne miejsce, inna atmosfera, inne skocznie... Dlatego niczego nie musimy "bronić", a możemy zdobywać - powiedział 30-letni zawodnik.

Stoch nie obawia się też różnicy czasu, która wynosi osiem godzin. - Dawid miał chyba dobry pomysł. Korzystając z okazji, że jest z nami ambasador Korei Południowej, możemy go poprosić, żebym przestawił czas koreański na polski. Żarty - żartami, ale trzeba szybko się przestawić mentalnie na funkcjonowanie w czasie koreańskim i znieść pierwsze dwa dni, które są najgorsze przy tak zwanym "jet lagu", a później to już jakoś sobie człowiek da radę - ocenił.

W miniony weekend w dwóch konkursach Pucharu Świata w Willingen Stoch, Kubacki i Żyła cieszyli się po razie z miejsc na podium.

- Przystąpimy do igrzysk normalnie, tak jak do każdych innych zawodów. Chociażby ostatni weekend pokazał, że podchodząc do konkursów właśnie w taki sposób jesteśmy w stanie walczyć o wysokie miejsca. Możemy po prostu robić swoje i dawać sto procent serca na skoczni, tak jak to robimy, i wtedy z wyników też będziemy zadowoleni - zapewnił Kubacki.

Po zakończeniu uroczystości ślubowania oraz konferencji prasowej, cała piątka sportowców oraz ich sztab ruszyli w drogę do Korei Południowej.

- Wylatujemy już dzisiaj do Seulu. Najbliższe plany to przedostanie się już tam, na miejsce, zakwaterowanie i wypoczynek po całej podróży. Od kolejnego dnia "idziemy" już pełną mocą z treningami - poinformował Kubacki.

Jak przyznał, również nie ma szczególnych oczekiwań związanych ze swoim występem w Pjongczangu. - Nie tyle mam nadzieję, co po prostu pracuję nad tym, żeby na tych igrzyskach było jak najlepiej. Wydaje mi się, że wybieganie w przyszłość i wróżenie sobie tego, co może być, nie jest do niczego potrzebne. Przez cały czas trzeba być skoncentrowanym na tym, co mam do zrobienia, a wyniki poznamy dopiero po konkursach. Wybieganie w przyszłość to po prostu błędne myślenie - ocenił.

Maciej Kot cieszył się już z pierwszego miejsca w Pjongczangu. W minionym sezonie wygrał tam zawody Pucharu Świata.

- Jeśli chodzi o skocznie, doświadczenie mam takie samo, jak reszta kolegów. To trudne obiekty, ale tak jak na każdej innej skoczni, i na tej da się skakać daleko. Plusem są siatki, które chronią przed wiatrem - opowiedział.

Dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim Adam Małysz zaprzeczył, jakoby zawodnicy mieli zakaz witania się przez podanie ręki.

- Zalecenia były takie, żeby jak najczęściej myć ręce i higienę osobistą trzymać częściej niż normalnie. Wiadomą sprawą jest, że gdy widać, że ktoś jest chory, to wtedy lepiej, żeby zawodnicy się z nim nie witali. Normalnie nie ma takich zakazów - powiedział czterokrotny medalista olimpijski.

Małysz znajdzie się na igrzyskach w obecnej roli po raz pierwszy.

- Myślę, że to będzie tak jak podczas zawodów Pucharu Świata. To dla mnie bardzo przyjemna praca - lubię to, kocham skoki, kocham pomagać chłopakom jak tylko mogę i dlatego to robię - podkreślił.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje